Zeleni ljiljan: Ova biljka može vam pomoći da se riješite plijesni u kupaonici

Jasmina Grgurić Zanze
21. srpnja 2024.
Zdravlje
A- A+

Biljke u kupaonici nedavno su postale trend u uređenju interijera, ali osim estetske imaju i korisne funkcije u toj prostoriji. Jedna od njih je borba protiv plijesni. U tome nam može pomoći Zeleni ljiljan ili biljka pauk. Osim što upija vlagu, pročišćava zrak, uz to je otporna na vrućinu i ne treba joj previše svjetla. Ovo je jedna od najotpornijih biljaka koju je gotovo nemoguće uništiti pa je idealna i za početnike.

Zeleni ljiljan | Foto: Mirovina.hr

Zeleni ljiljan | Foto: Mirovina.hr

Zeleni ljiljan, koji se još zove biljka pauk, mnogi imaju kod kuće, a da to ni ne znaju po nazivu. Naime, naše majke i bake dobro su znale koje biljke držati kod kuće kako bi pročistile zrak. NASA je upravo zeleni ljiljan proglasila najboljim pročistačem zraka.

Ako ne želite plijesan u kupaonici, birajte biljku pauk

biljke
Kako odabrati pravo mjesto za vaše biljke? Pripazite na ove četiri vrste svjetlosti

Osim toga ima i druge korisne funkcije, a jedna od njih je u kupaonici. Naime, zeleni ljiljan uspješno se bori protiv stvaranja plijesni. Prema Sanctuary Bathrooms, trgovini luksuznih kupaonica, zeleni ljiljan najidealniji je dodatak kupaonici ako želite spriječiti rast plijesni, piše express.co.uk.

Držanje biljaka u kupaonici noviji je trend u uređenju interijera, a osim estetske funkcije ova praksa može donijeti i brojne koristi. Zeleni ljiljan idealan je za kupaonicu u kojoj najčešće nema sunca, jer ovoj biljci sunce nije potrebno za rast i razvoj. Otporna je i na promjene temperature, vrućinu i vlažnost zraka pa joj neće smetati ni vruća para od tuširanja. Dapače, zeleni ljiljan ima sposobnost velikog upijanja vlage iz okoliša, što će spriječiti razvoj plijesni.

Zeleni ljiljan idealan je za ‘biljne’ početnike

Još jedna prednost je i da su zeleni ljiljani dugovječni i gotovo ih je nemoguće uništiti pa će biti potrebno tek minimalno održavanje. Biljka pauk idealna je stoga i za ‘biljne’ početnike. Pritom je najvažnije osigurati dobru drenažu tla, što možete učiniti tako da između posude s rupicama i tegle na dno stavite kamenčiće. Dobra vijest je i da nije otrovan, jer nema veze s običnim ljiljanom koji je otrovan za mačke, a ni s paucima.

Osim zelenog ljiljana, protiv plijesni u kupaonici bore se i druge biljke kao što su paprat, bambus, aloe vera i engleski bršljan. Ipak, zeleni ljiljan najbolji je odabir kad se uzmu u obzir sva njegova svojstva i lagano održavanje. Ako se pitate kako sačuvati biljke kada odete na odmor, odgovor potražite ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap