I zdravlje postaje skupo: Medicinari već povisili cijene usluga, očekuje se da će porasti i police dodatnog osiguranja

Milan Dalmacija
10. veljače 2023.
Zdravlje
A- A+

Vlada s jedne strane podiže cenzuse za dopunsko zdravstveno osiguranje, dok s druge strane podiže i participaciju za zdravstvene usluge u sklopu dodatnog zdravstvenog osiguranja. To povećava troškove HZZO-a i privatnih osiguravajućih kuća, a s inflacijom su privatne zdravstvene ustanove već poskupjele svoje usluge. Procjenjuje se kako su usluge poskupjele za 20 do 30, a ponegdje i do 90 posto, dok tek treba vidjeti koliko će iznositi poskupljenja polica dodatnog zdravstvenog osiguranja.

lijecnik

Foto: Unsplash

Dok je Vlada podigla prihodovni cenzus za pokrivanje police dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog proračuna na 331,81 eura mjesečno po članu kućanstva, odnosno 415,42 eura za samce, o čemu smo već pisali, priprema se veliko poskupljenje zdravstvenih usluga. Kako piše Večernji list, oni koji nemaju policu dodatnog zdravstvenog osiguranja, uskoro će izdvajati oko 30 do 35 posto više novca za zdravstvene usluge.

umirovljenik dopunsko
Prihvaćen Hreljin zahtjev: Cenzusi za dopunsko zdravstveno bit će još veći

Istina, one će poskupjeti za sve pacijente, no oni bez dopunskog, odnosno dodatnog zdravstvenog osiguranja će sve morati snositi sami. Prema prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, predviđeno je povećanje participacije u u troškovima zdravstvene zaštite s 265,45 eura (2.000 kuna) na 530,89 eura (4.000 kuna). Time bi se povećali prihodi pružatelja zdravstvenih usluga za 16,6 milijuna eura, pa država treba nekako financirati širu listu građana kojima plaća osiguranje.

– Preliminarne procjene pojedinih osiguravatelja govore o povećanju izdataka za štete dopunskog od 15 do 20 posto. Dodatnim povećanjem iznosa sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite stvaraju se novi dodatni troškovi za buduća razdoblja, za koje bi svaki prudentni pružatelj usluge osiguranja morao predvidjeti i mjeru povećanja premije, objasnio je direktor Hrvatskog ureda za osiguranje Hrvoje Pauković.

Veće opterećenje za HZZO i osiguravatelje

Naglasio je da im je člankom 91. Zakona o osiguranju propisana obveza osiguravanja dostatnosti premije osiguranja, što znači utvrđivanje premija koje bi pokrile preuzete obveze iz osiguranja. Podsjetit ćemo da je polica dopunskog zdravstvenog osiguranja HZZO-a na razini od 70 kuna (9,29 eura) mjesečno još od 1. listopada 2013. godine, kad je na snagu stupila Odluka o cijeni police dopunskog zdravstvenog osiguranja. Iz HZZO-a su nam još krajem rujna potvrdili da promjena cijene police dopunskog zdravstvenog osiguranja – nije u planu.

No, Pauković tvrdi da bi usvajanjem predloženih izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju došlo do povećanja izdataka za štetu HZZO-u i privatnim osiguravateljima u tolikoj mjeri da su poskupljenja neminovna kako bi zdravstveno osiguranje uopće bilo održivo.

Poskupljenje dodatnog osiguranja

Iako su ugovorne zdravstvene ustanove povisile cijene svojih usluga za 10 do 50 posto, Allianz nije mijenjao cijene svojih polica zdravstvenih osiguranja. No, najavljeno poskupljenje državne participacije bi ih moglo nagnati da preispitaju tu odluku. U Uniqa osiguranju su podigli limit za pokriće doplate lijekova s dopunske liste s 1.200 na 3.000 kuna (s 159,27 na 398,17 eura).

– Vjerujemo da će nove cijene zdravstvenih usluga za osiguranike bez dopunskog zdravstvenog osiguranja kojima se pokušava ublažiti teško stanje u zdravstvu motivirati građane koji nemaju dopunsko da ga ugovore, tvrde iz Uniqae.

umirovljenik dopunsko
Pripremite sitniš: Polica dopunskog zdravstvenog osiguranja ostat će na 9,29 eura

Croatia osiguranje je sredinom rujna poskupjelo dodatno zdravstveno osiguranje za 15 do 20 posto pri sklapanju novih ugovora, također zbog poskupljenja usluga partnerskih zdravstvenih ustanova. Iz te osiguravajuće kuće poručuju da izmjene zakona ne sadrže bitnije reformske promjene zdravstvenog sustava te da će osiguravatelji plaćati višu cijenu participacije. U Generali osiguranju cijene nisu mijenjali nekoliko godina, a o novim cijenama će se očitovati tek kad doznaju u kojem će obliku biti prihvaćene izmjene i dopune zakona. U Wiener osiguranju tvrde da su cijene usluga njihovi partnera porasle u rasponu od 30 do čak 90 posto.

– Primjerice, cijena specijalističkog pregleda uvećana je 37 posto, kontrolnog specijalističkog pregleda 76, EKG-a 88, UZV štitnjače 47 te PAPA testa 51 posto, detaljno obrazlažu u Wiener osiguranju koje još nije promijenilo cijene dodatnog zdravstvenog osiguranja, ali će to učiniti uskoro.

Inflacija podigla cijene svih usluga

Osiguravatelji ističu da su u posljednje vrijeme rasli troškovi zdravstvenih usluga, medicinskih uređaja, pomagala i cijena rada, a uzrok tomu je inflacija. Problem u ovoj priči je i to što su privatni osiguravatelji obveznici Zakona o osiguranju, pa se moraju prilagođavati i odredbama tog zakona, za razliku od HZZO-a koji odluke o poskupljenjima može donositi sam ili uz blagoslov države.

Stoga su osiguravajuće kuće zatražile od države odgodu, što je država prihvatila i odgodila povećanje participacije u troškovima zdravstvenih usluga za 1. rujna ove godine. Hrvatska liječnička komora još je ljetos objavila novi cjenik s minimalnim cijenama usluga privatnih liječnika. Procjenjuje se da su usluge poskupjele za 15 do 20 posto, neki tvrde da su neke usluge poskupjele i do 90 posto.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap