[8.3.] Važni prosvjedi žena za veća prava, plaću i bolje uvjete rada

Josip Mihaljević
8. ožujka 2018.
Vremeplov
A- A+

Milijuni diljem svijeta danas obilježavaju Međunarodni dan žena i pridružuju se diskusiji o izazovima žena u modernome društvu. “Osmi mart”, kako ga od milja zovemo, ne pada na današnji datum slučajno. Razloge za odabir baš ovoga datuma naći ćemo u 19. i 20. stoljeću i masovnim prosvjedima žena koje su digle svoj glas i zatražile veća prava.

Foto: prosvjed žena 1917. godine u New Yorku

Međunarodni dan žena prvotno je obilježavao prosvjede tekstilnih krojačica koji su usko povezani s prosvjedima za radnička prava u SAD-u. Prvi takav slučaj zabilježen je osmoga ožujka 1857. godine u New Yorku kada su žene prosvjedovale protiv nehumanih uvjeta rada i zatražile veće plaće. Tada je policija napala prosvjednice koje su se razbježale, a prosvjed je ipak urodio plodom – doveo je do stvaranja prvog ženskog radničkog sindikata.

Uspješni prosvjedi na početku 20. stoljeća

Šezdeset godina poslije, 1908. godine, također osmoga ožujka održan je novi prosvjed. Preko 15.000 žena marširalo je New Yorkom, a ciljevi su bili konkretniji: tražili su kraće radno vrijeme, veću plaću, pravo na glas i htjele su ukinuti dječji rad. Mnoge od prosvjednica bile su mlade useljenice iz Europe koje su došle u SAD u potrazi za boljom budućnosti.

Prosvjed je bio uspješan, a uskoro se počelo raspravljati o službenom danu obilježavanja žena. Nisu sve zemlje  dan obilježavali na isti datum, prvi takav u Americi obilježen je 28. veljače 1909. godine. Nedugo nakon toga, tragedija je uspjela okupiti više od 100.000 žena, nakon što se je 146 mladih imigranata poginulo u požaru jedne krojačke tvornice.

Na čelo komisije za istragu požara postavljena je prva ženska tajnica rada i radničkih sindikata Francis Perkins. Ustanovljeno je kako je do požara došlo zbog minimalnih zakonskih obaveza tvornica koje nisu morale imati nikakve sigurnosne standarde. Nedugo nakon toga izglasani su zakoni o minimalnoj plaći, sigurnosti na radu i o pomoći za nezaposlene.

Međunarodni dan žena počeo se obilježavati diljem svijeta, uglavnom u socijalističkim republikama, sve do 1975. kada ga je UN proglasio službenim Međunarodnim danom žena s današnjim datumom.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap