Art terapija i demencija: ‘Rezultati se uočavaju već nakon prve sesije’

Ana Kanazir
23. studenoga 2024.
Priče
A- A+

Iako se demencije, pa tako i Alzheimerova bolest, ne mogu izliječiti, dobra je vijest da postoje načini kako se osobama s ovim bolestima mogu poboljšati određene sposobnosti. Jedan od načina je i takozvana art terapija, u koju spadaju crtanje, slikanje i slične aktivnosti. Mnoga istraživanja pokazuju koristi umjetnosti za oboljele, a upravo umjetničke radionice za one s demencijom i za palijativne bolesnike provode iz Centra za mlade Ribnjak u sklopu programa ‘Staro društvo’. Na ideju su došli radom na terenu, a otkrili su nam i kako umjetničke aktivnosti poboljšavaju kognitivne funkcije, smanjuju tjeskobu, ali i povećavaju kvalitetu života.

bojice i kist s obojanim papirom

Art terapija | Ilustracija Unsplash

Brojna istraživanja pokazuju da je art terapija iznimno važna u podršci osobama s Alzheimerovom bolešću i pacijentima u palijativnoj njezi. Upravo zato su se iz Centra za mlade Ribnjak odlučili za novi program ‘Staro društvo’. Otkrili su nam više detalja o programu, ali i planove za iduću godinu.

rukavići
Pletenje i demencija: 'Rukavić okupira ruke oboljelih što na njih djeluje umirujuće, a ima koristi i za one koji ga pletu'

Art terapija može pomoći u očuvanju kratkotrajnog pamćenja

Demencija je stanje koje se može prepoznati po nizu simptoma koji utječu na gubitak pamćenja i smanjene kognitivne funkcije, o čemu smo pisali i ovdje. Najčešći oblik demencije je Alzheimerova bolest, a na razini primarne zdravstvene zaštite u 2022. godini je registrirano 26.179 osoba s dijagnozom demencija u Hrvatskoj, kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Jedan od načina kako se ovim skupinama može pomoći da poboljšaju svoje sposobnosti je art terapija, odnosno oblik psihoterapije koji primjenjuje stvaralački likovni proces (crtanje, slikanje i modeliranje u najširem značenju riječi) kao sredstvo izražavanja i komunikacije. Umjetničke aktivnosti poboljšavaju kognitivne funkcije, a smanjuju tjeskobu i povećavaju kvalitetu života. Na ovaj se način pacijenti mogu izraziti na nešto drugačiji način. Znanstvena istraživanja podržavaju širu primjenu art terapije kao dodatne podrške pacijentima, poboljšavajući njihovo raspoloženje i emocionalno stanje, kako nam je rekla Maja Čečuk, vanjska suradnica u programu Staro društvo.

– Za osobe s Alzheimerovom bolešću, istraživanja su pokazala da art terapija može pomoći u očuvanju kratkotrajnog pamćenja, pažnje i motoričkih vještina. U Sjedinjenim Američkim Državama, studije sa Sveučilišta Case Western Reserve i medicinskog centra Johns Hopkins ukazuju na to da angažman u umjetničkim aktivnostima, poput crtanja, slikanja ili modeliranja, stimulira različite regije mozga i može usporiti kognitivni pad. Ove aktivnosti, prilagođene mogućnostima pacijenata, pomažu im da zadrže osjećaj identiteta i samopouzdanja, otkrila je Čečuk.

Više istraživanja je potvrdilo koristi ove terapije

U nekim zemljama, poput Kanade, art terapija se koristi kao normalan dio pomoći u skrbi za starije osobe i u palijativnim centrima, kako smo saznali od sugovornice Čečuk. S druge strane, u Ujedinjenom Kraljevstvu, Nacionalna zdravstvena služba (NHS) podržava njezinu upotrebu u palijativnoj njezi i ustanovama za demenciju.

U Europi pak istražni centri aktivno istražuju utjecaj art terapije na pacijente s mentalnim poremećajima i kroničnim bolestima. U Njemačkoj, Sveučilište primijenjenih znanosti u Hamburgu mjeri terapijske učinke art terapije na emocionalno stanje pacijenata s Alzheimerovom bolešću.

Dobra je vijest da u Zagrebu sličnu stvar provodi Centar za mlade Ribnjak kroz programsku smjernicu ‘Staro društvo’. U sklopu nje se provode umjetničke radionice na odjelima palijativne skrbi, demencija i Alzheimera u nekoliko institucija.

Blaženka Eror Matić (krug) Ilustracija | Rawpixel
Blaženka Eror Matić: 'Hospiciji i palijativni odjeli nisu jedino rješenje za cjelovitu palijativnu skrb'

Umjetničke radionice su nastale nakon boravka na terenu

Na pokretanje programa, kako nam je rekla viša stručna suradnica za programe sociokulture u Centru mladih Ribnjak, Snježana Petrov, potaknuo ih je boravak na terenu među oboljelim starijim sugrađanima i članovima njihovih obitelji, ali i pažljivo osluškivanje iskazanih problema i potreba.

– Budući da vjerujemo da i djelatnost centara za kulturu mora i može biti dio mreže širenja ovakvih socijalnih usluga u zajednici, kroz cijelu smo godinu, u suradnji s našim umjetnicima rezidentima, započeli provođenje umjetničkih radionica na odjelima palijativne skrbi, demencija i Alzheimera u nekoliko institucija, rekla nam je Petrov.

Rezultati se uočavaju već nakon prve sesije

Već imaju planove i za budućnost. Tako je u 2025. godini, uz već spomenute aktivnosti namjera umjetničke radionice i susrete s umjetnicima organizirati kao dio obiteljskog okupljanja u domovima oboljelih osoba koje žive u vlastitim domaćinstvima. Program je financijski podržan kroz Program javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2024. godinu, a na tome su iz Centra mladih Ribnjak izuzetno zahvalni.

– Naša iskustva pokazuju da se rezultati art terapije često uočavaju već nakon prve sesije. Međutim, važno je naglasiti da, kao i kod svake rehabilitacije, trajni učinci zahtijevaju vrijeme. Čak i kroz samo jednu kreativnu radionicu, uočili smo značajna poboljšanja u emocionalnom stanju pacijenata, uključujući povećanu koncentraciju, zadovoljstvo te unapređenje socijalne interakcije i emocionalnog izražavanja. Ovi pozitivni efekti ističu važnost kontinuirane primjene art terapije kao sredstva podrške pacijentima, objasnila je vanjska suradnica u programu ‘Staro društvo’.

Osim art terapije, oboljelima od demencija pomažu i posebni rukavići, odnosno rukavice bez prstiju, a pomaže im i sam čin pletenja. Više o tome smo pisali i ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap