Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 59 d 24.06.2026

Umirovljenik Stjepan hrani golubove, a sada mu prijeti kazna | Snimak zaslona RTL
Umirovljenik Stjepan Korov ima 72 godine, a golubove u središtu Zagreba hrani već 17 godina. Zbog ove navike sada mu prijeti novčana kazna. Ovih je dana na Trg bana Jelačića došao samo podružiti se s pticama, bez sjemenki, jer mu je komunalni redar zaprijetio s kaznom od čak 500 eura.
– Rekao sam da sam u više navrata policiju pitao i da su mi rekli da oni nisu dobili ništa i da ja mogu hraniti i da nigdje ne piše da je zabranjeno, rekao je Stjepan Korov za RTL Danas.
Da bi bio siguran, otišao je i u gradsko poglavarstvo, gdje je dobio informaciju da ipak može dobiti kaznu, ali od 100 do 200 eura, prenosi net.hr. Stjepan je radio kao transportni radnik u tvornici parnih kotlova. Mirovina mu je mala pa ne može riskirati da bude novčano kažnjen. Hranjenje golubova znalo je dovesti i do fizičkog sukoba među susjedima, a jedan takav slučaj dogodio se prije par godina u Šibeniku.
– Ja sam na sebi štedio da bi golubovima dao. Osjećam radost kada im mogu pomoći, kaže umirovljenik Stjepan koji je u potpunom suživotu s ovim pticama. Sa sobom, uz sjemenke, uvijek nosi i pribor kojim im može otpetljati oko nogu zapetljane konce. A s golubovima koji mu sjede po glavi i rukama rado ga slikaju i turisti.
Zagrepčani baš i nisu oduševljeni hranjenjem golubova jer ih, kažu, ima previše. Ipak, nisu za kažnjavanje, nego za edukaciju. Predsjednik udruge Prijatelji životinja, Luka Oman, kaže da nema razloga niti bi smjelo uopće biti zabranjeno hraniti životinje ili im davati vodu. Baš suprotno, Zakon o zaštiti životinja jasno kaže da se životinji ne smije uskraćivati hrana i voda. Ipak, zabranjeno može biti uneređivanje okoliša tom hranom.
Da se upravo o onečišćavanju javne površine i radi u ovom slučaju, prema Odluci o komunalnom redu, potvrdili su i iz zagrebačke Gradske uprave za net.hr. Kazne za ovakvo postupanje sežu od 100 do 250 eura. Međutim, Stjepan golubovima baca samo sjemenke, nakon čega nijedna ne ostane na podu pa je teško utvrditi tko je ovdje u pravu.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 59 d 24.06.2026
Bogati umirovljenici žrtve deficita: Ova zemlja želi ograničiti rast najviših mirovina
Manjak u državnoj kasi Francuska želi pokrpati tako da ograniči rast najviših mirovina. Mjera bi mogla obuhvatiti umirovljenike s više od 2.000 eura.
07:15 18 h 22.08.2026
Umirovljenici otjerani s plaže jer nisu htjeli platiti ležaljke: 'Znamo naša prava'
Vlasnik ležaljki na plaži u Crikvenici otjerao je umirovljenike koji ih nisu htjeli unajmiti. Ležaljkama je prekrio cijelu plažu iako su bile prazne.
07:14 18 h 22.08.2026
Trebate dizalo u zgradi: Poziv za sufinanciranje vrijedi još samo nekoliko dana
Vlasti pokrivaju troškove ugradnje dizala, a poziv je otvoren do kraja mjeseca. Vrijedi i za uređaje za olakšan pristup slabo pokretnim osobama.
07:13 18 h 22.08.2026
Umirovljenika koji rade 3.300 više nego lani: Evo koliko ih je zaposleno u turizmu
Rad u mirovini sve je popularniji. Na pola radnog vremena zaposleno je oko 3.300 umirovljenika više nego lani, a mnogi rade u turizmu.
07:13 18 h 22.08.2026
Preko 167 milijuna eura doprinosa za drugi stup: Uplate za treći stup 6,8 posto manje
Imovina fondova u drugom i trećem stupu porasla je u srpnju. U mjesec dana je poraslo i članstvo u oba stupa.
14:52 1 d 21.08.2026
HZMO o napadu hakera: Korisnici čiji su podatci ugroženi bit će obaviješteni
Zavod za mirovinsko javlja da su uklonili kibernetički napad. Procesi se odvijaju nesmetano, ali moguće je da su ukradeni osobni podaci korisnika.
14:48 1 d 21.08.2026
Nema više pivice ispred dućana na kraju dana: Grad brani prodaju alkohola po noći
U Splitu su tijekom ljetne turističke sezone zabranili noćnu prodaju alkohola. Odluka je na snazi svaki dan od devet sati navečer do šest sati ujutro.
14:47 1 d 21.08.2026
SC počinje naplaćivati parking studentima: Ovo će biti cijena
SC Dubrovnik kreće s naplatom garažnog mjesta za studente. Još lani ravnatelj je rekao da trećina tamo ima parkirane automobile.
07:25 18 h 22.08.2026
U top 5 su dva strukovna smjera. Na rang listi su dva smjera Srednje škole Pakrac, a ostali su iz različitih škola u Požegi.
07:25 18 h 22.08.2026
Arhitekt kojem je gitara promijenila život: ‘Ideje za kuće padaju mi na pamet usred noći’
Kaže i da nikad ne bi završio na Arhitektonskom fakultetu da nije bilo glazbe.
09:04 16 h 22.08.2026
Agencija za ugljikovodike u završenoj je fazi pripreme natječaja za projektiranje i izvođenje po principu 'ključ u ruke'. Znamo gdje će se kopati.
07:19 18 h 22.08.2026