Novosti Umirovljenici s volonterima uče strane jezike: 'Uživam u ovim satima, volim biti tu'

Umirovljenici s volonterima uče strane jezike: 'Uživam u ovim satima, volim biti tu'

Promo
Ivana Moslavac

07. ožujak 2026.

Umirovljenici s volonterima uče strane jezike: 'Uživam u ovim satima, volim biti tu'

Umirovljenica Jela | Foto: Snimak zaslona/HRT/Canva

Umirovljenici u Splitu uz pomoć mladih volontera u sklopu programa Europskih snaga solidarnosti uče strane jezike. Jedna od njih je i gospođa Jela.

Splitski umirovljenici, njih više od stotinu, uz pomoć mladih volontera, uče strane jezike. Mnogi su progovorili poljski i francuski jezik zahvaljujući volonterskom programu Europskih snaga solidarnosti (ESS). Nadia i Jennyfer došle su umirovljenike podučavati u Udrugu Mi.

Umirovljenicima su sve aktivnosti besplatne 

Program je to koji financira Europska unija, a postoji već treću godinu zaredom. ESS program volontiranja spaja mlade do 30 godina i ljude kojima godine ne predstavljaju prepreku za učenje. Volonterima je osiguran smještaj, hrana, džeparac, a umirovljenicima su sve aktivnosti besplatne, piše HRT

Do sada su u programu volontiranja sudjelovale djevojke iz Portugala, Češke, Irske i Austrije, kako je ispričala koordinatorica projekta Katarina Konsa. Volonteri osim što s umirovljenicima uče jezike, drže i kulinarske, kreativne radionice, filmske večeri i predavanja.

– Dame su super i vole učiti francuski. Kada mi se pružila prilika da se prijavim za volontiranje u Hrvatskoj, odmah sam je zgrabila jer mi je oduvijek želja upoznati novu kulturu, naučiti novi jezik. Presretna sam jer i druge mogu podučiti mojoj kulturi i francuskom jeziku, rekla je volonterka Jennyfer De Larichaudy. Kako se umirovljenici vole družiti s mladima, pokazali su i oni koji su sudjelovali u 'Štorijama iz prve ruke', o čemu čitajte ovdje

'Ima jako puno strpljenja, elokventna je' 

Umirovljenica Fani zadovoljna je načinom na koji ih volonterka Jennyfer uči. Ističe da ima jako puno strpljena, elokventna je te da ih želi što više naučiti. Osim teksta koji im priprema, uvela je i bojice kako bi bolje pamtili, pojašnjava umirovljenica Fani koja nije jedina oduševljena ovim programom.

– Ja uživam u ovim satima. Drago mi je, zato sam i došla, volim biti tu s ekipom, komentirala je umirovljenica Jela Dujić.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.