Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026

Umirovljenica | Foto: Pexels
Sindikat umirovljenika Hrvatske istaknuo je kako ništa nije ujedinilo Hrvate kao bojkot trgovina, još od Domovinskog rata. Ujedinjenje svih hrvatskih građana moguće je samo kada navijaju za nogometnu ili rukometnu reprezentaciju ili kada nastoje pomoći potresom nastradalim područjima, kako su naveli iz Sindikata. Osvrnuli su se na umirovljenike koji žive u siromaštvu zbog malih mirovina za koje je bojkot odavno počeo.
– I lijevi i desni, i stari i mladi, svi su složno krenuli u bojkot trgovačkih lanaca zbog nerealno visokih cijena trgovaca, a bojkot naravno podržava i SUH. Inače tromi i neangažirani Hrvati odlučili su reći dosta… No, kad se svakoga udari po džepu, tada nastane opći interes, i svi su zainteresirani da podignu glas protiv nepravde, krenu s akcijom rušenja, ovaj put cijena. Život je takav, rijetki će ustati protiv nepravde, ako i sami nisu u nepravednom položaju. A često oni koji su pogođeni nepravdom svejedno ostanu šutjeti i ne poduzmu ništa, poručili su su iz SUH-a.
SUH se osvrnuo na članove Vlade i ministre koji također pozivaju na bojkot. I njima, koji imaju 4.000 eura plaće, očito je sve postalo skupo. Bez zezanja, kako kažu, ako imate obitelj, djecu, s ovakvim cijenama ni 4.000 eura ne zvuči da plivate u novcu i da si možete sve priuštiti. Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) također podržava bojkot, dok Blok umirovljenici zajedno (BUZ) vide određene manjkavosti, o čemu smo pisali ovdje.
– A što onda reći za hrvatske umirovljenike, koji s prosječnih 554,40 eura mjesečno su osuđeni na životarenje. I ako mislite da su se hrvatski umirovljenici priključili ovom bojkotu grdno se varate. Jer umirovljenici odmah s prvim danom odlaska u mirovinu kreću u bojkot, bojkot skupljih proizvoda, bojkot trgovina odjećom i obućom, bojkot odlaska u restoran, kazalište, stalno prate akcije ne bi li ipak tu i tamo pojeli nešto kvalitetnije i zdravije… Da, hrvatski umirovljenici žive u konstantnom bojkotu sve do svoje smrti. I kad završi ovaj trenutni bojkot, hrvatski umirovljenici će nastaviti bojkotirati, jer su to radili i prethodnih nekoliko desetljeća, a na vidiku nažalost nema naznaka da će se njihova materijalna situacija osjetnije popraviti, naveli su.
Inicijativa Halo, inspektore pozvala je na novi bojkot u petak, a potaknuti inicijativom srednjoškolaca isti dan, 14. veljače žele obustaviti kupovinu kruha, bureka, peciva i ostalih pekarskih proizvoda u pekarnicama i trgovinama. Učenici zazivaju bojkot pekara zbog enormnog rasta cijena i traže podršku u tome, a više o tome je pisao naš sestrinski portal srednja.hr.
– Upozoravamo potrošače i molimo da budu osobito pažljivi kod kupovine ovih dana i da ne nasjedaju olako na reklamne kampanje. Dobro pogledajte cijene, zastanite, usporedite ih, pokušajte racionalizirati kupovinu uzimajući ono što vam je doista sada potrebno. Ove marketinške kampanje strateški su osmišljene da bi se smanjio utjecaj bojkota. Navode potrošača da povjeruje kako su ova kratkotrajna sniženja cijena i akcijske prodaje usmjerene na dobrobit potrošača, poručili su i dodali kako je cilj tih kampanja skrenuti pažnju javnosti s nezadovoljstva potrošača i povratiti potrošnju na vrijednosti prije bojkota, odnosno lojalnost, stare navike i povećanu potrošnju.
– Jedan dan je malo. Jučer sam bila u pekarni na Kajzerici da uzmem sendvič. Znam dobro koje veličine su inače bila ta peciva. Smanjeno je pecivo i to podosta, mislim da je krajnje vrijeme da se pekarne krenu bojkotirati. Valjda kod kuće imamo vode i brašna. Stoga podržimo djecu, poručila je Nikolina koja će se pridružiti bojkotu pekarnica. Ako ćete u petak podržati bojkot ne kupujući kruh, umjesto toga možete pripremiti slasne pitice sa sirom koje se sastoje od samo nekoliko sastojaka. Recept možete pronaći ovdje.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026
Male tajne hrvatskog jezika: Zašto je ministrica krivo pitala Kekin 'Jeste me slušala?'
U obraćanju s poštovanjem koristi se množina i kad se obraća jednoj osobi. U pitanjima treba koristiti i česticu 'li'.
07:25 9 h 23.08.2026
Projekt pomoći starijima se nastavlja: Grad dao 35.000 eura za zaposlene
U Zadru se nastavlja 'Pokret 2+' za podršku starijima u svakodnevnom životu. Obuhvaća gotovo 200 korisnika, a pomoć im pruža 26 djelatnika.
07:23 10 h 23.08.2026
Bogati umirovljenici žrtve deficita: Ova zemlja želi ograničiti rast najviših mirovina
Manjak u državnoj kasi Francuska želi pokrpati tako da ograniči rast najviših mirovina. Mjera bi mogla obuhvatiti umirovljenike s više od 2.000 eura.
07:15 1 d 22.08.2026
Umirovljenici otjerani s plaže jer nisu htjeli platiti ležaljke: 'Znamo naša prava'
Vlasnik ležaljki na plaži u Crikvenici otjerao je umirovljenike koji ih nisu htjeli unajmiti. Ležaljkama je prekrio cijelu plažu iako su bile prazne.
07:14 1 d 22.08.2026
Trebate dizalo u zgradi: Poziv za sufinanciranje vrijedi još samo nekoliko dana
Vlasti pokrivaju troškove ugradnje dizala, a poziv je otvoren do kraja mjeseca. Vrijedi i za uređaje za olakšan pristup slabo pokretnim osobama.
07:13 1 d 22.08.2026
Umirovljenika koji rade 3.300 više nego lani: Evo koliko ih je zaposleno u turizmu
Rad u mirovini sve je popularniji. Na pola radnog vremena zaposleno je oko 3.300 umirovljenika više nego lani, a mnogi rade u turizmu.
07:13 1 d 22.08.2026
Preko 167 milijuna eura doprinosa za drugi stup: Uplate za treći stup 6,8 posto manje
Imovina fondova u drugom i trećem stupu porasla je u srpnju. U mjesec dana je poraslo i članstvo u oba stupa.
14:52 2 d 21.08.2026
Zahvaliti ili zahvaliti se? Razlika je ogromna, nekog možete uvrijediti
Dok zahvaliti doista znači nekome izraziti zahvalnost, zahvaliti se upotrebljavamo kada nešto želimo odbiti.
07:42 9 h 23.08.2026
Studiji bez položene mature mogu se upisati i ove jeseni. Ima 'caka'
U Hrvatskoj je moguće upisati studij bez položene državne mature. No, to će kandidate skupo koštati jer se oni plaćaju.
07:41 9 h 23.08.2026
Bauštelska četvrt: Trnsko je prvi cjelovito realizirani urbanistički plan u Novom Zagrebu
U novoj Bauštelskoj četvrti s arhitektom Jankom Kraljem prošetali smo Trnskom, najstarijim cjelovito realiziranim zagrebačkim kvartom južno od Save.
09:45 7 h 23.08.2026
Koliko košta odvoz građevinskog otpada? Vreće od 40 eura, a za kontejnere se treba isprsiti
Cijena ne ovisi samo o količini šute, već i o katu, pristupu kamionu, vrsti materijala, utovaru i zbrinjavanju.
07:35 9 h 23.08.2026