VELIKI VODIČ za smještaj u domove umirovljenika: 15 stvari koje trebate znati prije preseljenja!

Jasmina Grgurić Zanze
28. svibnja 2020.
Novosti
A- A+

Foto: www.dom-umag.hr

2. Cijene smještaja od 2.500 do 7.500 kuna

Cijena smještaja u 55 javnih domova rasla je u posljednjih godinu i pol dana u prosjeku 35 posto. Korekcija nije bilo od 2000. godine pa je u nekima sada cijena veća i do 40 posto. Kako se na mjesto čeka i do 15 godina, sve se više starijih osoba okreće obiteljskim domovima. Krevet se u njima može naći i za manje od 3.000 kuna, za koliko se ista usluga može dobiti i u javnim domovima, ali lista čekanja nema. I dalje je to veliki iznos za većinu umirovljenika i njihove obitelji. Prosječna mirovna iznosi svega 2.500 kuna pa je jasno da u plaćanju participirati moraju potomci.

Cijena smještaja u javnim domovima za starije opet raste!

Smještaj u javnim domovima u dvokrevetnoj sobi pokretna će starija osoba platiti uglavnom između 2.500 i 3.000 kuna. Obiteljski domovi takvu uslugu nude uglavnom za više od tri tisuće kuna, dok privatni domovi traže uglavnom oko četiri tisuće kuna naviše. Dok cijene u županijskim ustanovama iz godine u godinu rastu, pri čemu slobodnih mjesta nema, onih privatnog tipa sve je više zbog velike potražnje pa su i sve konkurentniji s cijenama.

Realna cijena, kada se zbroje svi troškovi po osobi, kreće se između 4.500 i 5.500 kuna, a “nevidljiva” razlika u županijskim domovima namiruje se dotacijama iz državnog proračuna. Tako privatni domovi zbog najvećih troškova cijenu dižu do 6.000 kuna, dok obitelji domovi imaju najmanje troškove zbog propisanih uvjeta pa su i cijene niže.

Vlada je za 2020. godinu donijela Odluku o minimalnim financijskim standardima, kriterijima i mjerilima za decentralizirano financiranje domova za starije i nemoćne osobe u 2020. godini u iznosu od čak 178 milijuna kuna.

Detaljnije o cjenicima u pojedinim domovima za starije u Hrvatskoj pročitati možete OVDJE

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap