Umirovljenici koriste besplatnu pravnu pomoć: ‘Mogu biti oslobođeni sudskih troškova’

Ivana Moslavac
24. studenoga 2025.
Novosti
A- A+

Besplatnu pravnu pomoć često traže umirovljenici. Pomoć građanima pružaju odvjetnici, udruge i pravne klinike, od savjeta i sastavljanja podnesaka do zastupanja pred sudom. Građani koji su stariji od 65 godina najčešće imaju pitanja vezana za imovinskopravne odnose, nasljedno pravo, obiteljsko pravo, ovršne postupke i sklapanje različitih ugovora poput dosmrtnog i doživotnog uzdržavanja.

Umirovljenik u bijeloj majici i košulji sjedi za stolom i koristi laptop

Umirovljenik koristi laptop | Foto: Pexels

Građani s nižim prihodima mogu dobiti besplatnu pravnu pomoć, od savjeta i sastavljanja podnesaka do zastupanja pred sudom. To im omogućava Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Pomoć građanima pružaju odvjetnici, udruge i pravne klinike, a među osobama koje trebaju pomoć česti su i umirovljenici. Besplatne pravne savjete građani mogu dobiti u Upravnom kompasu, o čemu smo pisali ovdje.

Savjeti za dosmrtno i doživotno uzdržavanje

Pisaća mašina
Razgovarali smo s odvjetnikom: Kako sigurno urediti svoje nasljedstvo

Besplatan pravni savjet ili informaciju u Pravnoj klinici u Palmotićevoj ove je godine zatražilo čak 1.300 osoba. Najviše je upita bilo vezano za građansko pravo. Najčešće daju savjete iz nasljeđivanja, vlasničkih sporova, zemljišnih knjiga, ugovora, posebice ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju, pitanja ovrhe, kako je objasnila studentska administratorica u Pravnoj klinici u Zagrebu Klara Ivanek.

– Studenti savjete i opće informacije ne smiju dati na licu mjesta, nego taj tekst moraju provjeriti drugi profesori s pravnog fakulteta, odnosno mnogobrojni vanjski suradnici. To su suci i odvjetnici koji već imaju iskustva, kazala je voditeljica Pravne klinike u Zagrebu Ivana Kanceljak za HRT.

Besplatnu pravnu pomoć često traže umirovljenici

Osim pravne klinike, moguće je obratiti se i upravnim tijelima županija. Tu su i udruge, a među više njih je i Udruga ‘Mobbing’ koju najčešće zovu stariji od 65 godina i radnici. Građani koji su stariji od 65 godina najčešće imaju pitanja vezana za imovinskopravne odnose, nasljedno pravo, obiteljsko pravo, ovršne postupke, sklapanje različitih ugovora i slično, kako je rekla pravna savjetnica Udruge za pomoć i edukaciju žrtvama mobbinga Suzana Banuša. Donošenjem Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći osobama slabijeg imovinskog stanja omogućena je pravna zaštita.

– Umirovljenici, nezaposlene osobe, pripadnici nacionalnih manjina, osobe koje su bile žrtve nasilja i osobe sa invaliditetom, dakle vidimo da je riječ o ranjivim skupinama u društvu koje koriste tu pomoć. Mogu dobiti pomoć odvjetnika, biti oslobođeni od plaćanja sudske pristojbe i plaćanja sudskih troškova, istaknula je državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Fadila Bahović, kako piše HRT.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap