Toplinski udar kod životinja: Kako ga prepoznati i što napraviti kada do njega dođe?

Ana Kanazir
11. srpnja 2023.
Novosti
A- A+

Toplinski udar u ljetnim danima se ne događa samo kod ljudi, već je čest i kod životinja. Štoviše, vaši kućni ljubimci će vrlo lagano doživjeti toplinski udar jer se ne hlade znojenjem kao ljudi, a temperatura tijela im brzo raste. Upravo zato je važno paziti na više stvari, ali i prepoznati prve znakove toplinskog udara kod životinja.

Bijeli mali pas na plaži

Pas na ljeto | Foto: Pixabay, Spiritze

Toplinski udar kod životinja se može vrlo lako prepoznati po nekoliko simptoma, a jednako tako se može i spriječiti na vrijeme ako životinje ne izlažete prejakom suncu i pazite da uvijek imaju vodu pored sebe.

Umirovljenici sa psom
Istraživanje s 20.000 ispitanika: Evo zašto biste odmah trebali nabaviti kućnog ljubimca

Toplinski udar kod životinja simptomi

Životinje se puno lakše zagrijavaju, a samo hodanje po prejakom suncu i prevrućem betonu im može predstavljati problem. Toplinski udar ćete na vašem psu ili mački moći prepoznati po nekoliko važnih znakova. Važno ih je prepoznati i reagirati na vrijeme jer toplinski udar može dovesti do napadaja, nesvjestice i na kraju do smrti.

Toplinski udar kod vašeg ljubimca možete prepoznati po idućim znakovima:

  • Pretjerano dahtanje
  • Pretjerano slinjenje
  • Teškoće u disanju
  • Povraćanje
  • Proljev
  • Slabost u mišićima
  • Nekoordinacija
  • Iznenadni kolaps
  • Napadaji

Ako primijetite bilo koji od ovih znakova kod životinje, reagirajte što prije jer toplinski udar brzo napreduje i vrlo brzo može doći do problema. U povećanom riziku od dobivanja toplinskog udara su kućni ljubimci s prekomjernom težinom, starije životinje i one sa srčanim i plućnim bolestima. Jednako tako, veću opasnost imaju i psi koji imaju kratke njuške poput buldoga ili mopsa.

Što kada primijetite toplinski udar kod životinje?

Kada primijetite da vašem psu ili mački nije dobro i da pokazuje neke znakove toplinskog udara, stavite ga u kuću na hladnije mjesto i ponudite mu vodu koja nije prehladna. Izmjerite mu tjelesnu temperaturu pomoću toplomjera koji se stavlja u rektum.

Ako je temperatura veća od 41 stupanj, životinju prekrijte ručnicima namočenim u mlaku vodu. Nikako nemojte umakati životinju u prehladnu vodu jer može doživjeti šok i imati probleme s krvnim tlakom. Temperatura bi se trebala spustiti za otprilike deset minuta, a ako se ne spusti ili se stanje pogoršava, hitno posjetite veterinara.

Osim na nas, vrućine utječu i na naše najbolje prijatelje – kako pomoći kućnim ljubimcima tijekom vrućina?

Kako spriječiti toplinski udar kod životinja?

Toplinski udar se može spriječiti tako da ne izvodite kućnog ljubimca u šetnju kada je vani prejako sunce. Umjesto toga, šećite ih ili rano ujutro ili predvečer. Ne ostavljajte ljubimce nikada same u zatvorenom automobilu jer temperatura naglo raste i vrlo brzo postaje smrtonosna za njih. Pazite da vaš kućni ljubimac uvijek ima dovoljno vode, ali i pristup hladu. Kod jako vrućih dana i ekstremno visokih temperatura držite životinju unutra pod klimom.

Osim toplinskog udara, kod životinja se mogu javiti i brojni drugi problemi na ljeto, od kojih je najčešći dermatitis, a o čemu više možete pročitati u ovom tekstu.

Copy link
Powered by Social Snap