Socijalnu pomoć prima najviše korisnika u Zagrebu, a iznos se određuje jednom godišnje

Ana Kanazir
5. travnja 2024.
Novosti
A- A+

Socijalnu pomoć, odnosno zajamčenu minimalnu naknadu prima ukupno 45.916 osoba u Hrvatskoj. Ukupni iznos zajamčenih minimalnih naknada isplaćen u ožujku za veljaču putem Hrvatskog zavoda za socijalni rad je 5.854.105,92 eura. Iznos naknade ovisi o više toga, a određuje se jednom godišnje. Osnovica na temelju koje se izračunava iznos zajamčene minimalne naknade iznosi 150 eura, otkrili su nam iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Dodaju i kako je najviše korisnika u Gradu Zagrebu, njih ukupno 3.782.

Starija osoba stoji okrenuta leđima

Starija osoba | foto: Ilustracija: Pixabay

Socijalnu pomoć dobivaju korisnici koji nemaju dovoljno sredstava za podmirenje osnovnih životnih potreba. Iznos ove naknade za kućanstvo ne može biti veći od 150 posto bruto iznosa minimalne plaće u Republici Hrvatskoj.

Što je isplativije, socijalna pomoć ili mirovina? Evo koliko trebate 'raditi' za novi iznos zajamčene minimalne naknade

Iznos socijalne pomoći varira

Od 1. siječnja socijalna pomoć povećana je na 150 eura, odnosno na 195 eura za starije osobe i osobe koje su nesposobne za rad. Ovu vrstu naknade prima ukupno 45.916 osoba u Hrvatskoj. Od toga je 45.769 hrvatskih državljana i 147 stranaca, o čemu smo pisali i ovdje. Najviše korisnika zajamčene minimalne naknade je u Gradu Zagrebu, njih ukupno 3.782, od toga 813 kućanstava, kako su nam rekli iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Jednako tako, dodali su kako je prosječna dob korisnika socijalne pomoći 45 godina.

Poznato je i kako se iznos naknade određuje jednom godišnje, ali i kako sam iznos varira i ovisi o radnoj sposobnosti, dobi i sličnim mjerilima propisanima Zakonom o socijalnoj skrbi.

– Za kućanstvo se zajamčena minimalna naknada utvrđuje kao zbroj udjela članova kućanstva, a za pojedinog člana kućanstva iznosi: za odraslu radno sposobnu osobu 105 eura, za odraslu osobu potpuno nesposobnu za rad i za stariju osobu 142,50 eura, za samohranog radno sposobnog roditelja 180 eura, za samohranog roditelja potpuno nesposobnog za rad 202,50 eura, za dijete 105 eura, za dijete u jednoroditeljskoj obitelji 120 eura, za dijete samohranog roditelja 135 eura i za trudnicu i rodilju do šest mjeseci nakon poroda 180 eura. Iznos zajamčene minimalne naknade za kućanstvo ne može biti veći od 150 % bruto iznosa minimalne plaće u Republici Hrvatskoj, otkrili su nam iz Zavoda.

Potrebno je zadovoljiti neke uvjete

Radno sposobni i djelomično radno sposobni korisnici zajamčene minimalne naknade dužni su biti aktivni u traženju zaposlenja, raspoloživi za rad prema zakonima o zapošljavanju te su dužni prihvatiti zaposlenje. U protivnom gube pravo na zajamčenu minimalnu naknadu te im se isto ne može ponovno priznati u roku od šest mjeseci od dana prestanka prava.

Ipak, zastrašujući je podatak kako 12.703 korisnika prima nacionalnu naknadu u iznosu od 150 eura. U nekim slučajevima je tako nekim osobama isplativije dobivati socijalnu pomoć nego primati nacionalnu naknadu, o čemu smo pisali i ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap