Sindikat umirovljenika oštro opleo po ministru: “Jeste li i dalje sretni u fenomenalnoj državi?”

Jasmina Grgurić Zanze
18. listopada 2021.
Novosti
A- A+

Sindikat umirovljenika Hrvatske u novom broju Glasa umirovljenika nije štedio uvodne riječi, ovoga puta na račun ministra Josipa Aladrovića, čija izjava o “fenomenalnoj zemlji za život” ne prestaje izazivati reakcije u javnosti. A koliko je Hrvatska doista fenomenalna za umirovljenike, podsjeća nas iznova SUH.

ministar josip aladrović

Ministra Josipa Aladrovića ugostili smo u našem podcastu. | foto: srednja.hr

Sindikat umirovljenika Hrvatske uvodnik novog broja Glasa umirovljenika posvetio je ministru Josipu Aladroviću zbog izjave da je naša zemlja fenomenalna za život. A koliko je doista fenomenalna za starije osobe, SUH nas još jednom podsjeća nepobitnim podacima, ali i promišljanima o siromaštvu.

Uvodnik novog broja Glasa umirovljenika prenosimo u cijelosti.

Je li mlađahni ministar pametniji od nas?

“Fenomenalan je pridjev koji opisuje onoga koji se izdvaja iz običnoga po svojoj veličini, snazi i sl., vrlo rijedak, izniman, izuzetan. Tako kažu jezikoslovci. No, kad Ministar službeno obznani kako je Hrvatska fenomenalna zemlja za život, a netom prije ju opiše kao zemlju u kojoj rastu mirovine i plaće, onda se već pitate kako to već i sami niste primi­jetili, već to duboko znanje posjeduje samo On, Ministar.

Znanstvenici kažu kako postoje dva načina da se uzdigne čovjek iznad čovjeka, oba poznata u cjelokupnom razvoju civilizacija. Prvi je vrlo naporan: da budeš bolji, veći, pametniji, spretniji od sučovjeka; a drugi je lakši; da sučovjeka ponižavaš. I sad se pitam da li je mlađahni ministar pametniji od nas suljudi ili nas je, pak, toliko ponizio svojom sljepoćom da bismo po logici podložnog morali povjerovati u njegovu gnosu o fenomenalnoj zemlji.

Ali, to nije sve. U istom javnom obraćanju On navodi kako „najra­njivije skupine društva moramo na bolji način obeštetiti, uključiti na sudjelovanje u društvu, i, na kraju krajeva, omogućiti dostojanstven život, dostojanstveno bivanje u našem društvu i uključiti sve one koji se nalaze u ranjivim skupinama da budu integralni dio našeg društva.

To je njegov subjektivni sud, a ne činjenično stanje

Dostojanstvo je česta riječ u govorima političara i političkim dokumen­tima, jedan od mnogobrojnih pojmova koje smo naučili upotrebljavati ne razmišljajući mnogo o njegovom stvarnom sadržaju. A što on u stvari označava i kakav bi trebao biti čovjek da bismo ga mogli smatrati stvarno dostojanstvenim? Taj čovjek sigurno nije siromašan i nije obezvrijeđen.

Granica siromaštva porasla, pogledajte koliko je umirovljenika ispod praga!

A mi smo zemlja 20 posto starijih od 65 godina od kojih je, prema Eurostatu 2020. zabilježeno 33,8 posto siromašnih. Pa kako ih i ne bi bilo toliko kad je još na početku mandata ove Vlade bilo „samo” 50 posto mirovina ispod hrvatske linije siromaštva od tada 2.085 kuna, a danas ih je 66 posto (nižih od današnje linije siromaštva od 2.927 kuna).

Da je ministrov sud o životu u Hrvatskoj temeljen na subjektivnom dojmu, a ne na činjeničnom stanju, pokazuju razne statistike i izvješća. Hrvatska je pri samom dnu europske ljestvice kada je riječ o životnom standardu, od nas je gora samo Bugarska. Hrvatska se, s udjelom potrošnje od 13,3 posto BDP-a na prehrambene proizvode, na toj ljestvici nalazi odmah iza Rumunjske. Ah, da, na ljestvici općeg životnog zadovoljstva koja se mjeri od 1 do 10, Hrvatska ostvaruje rezultat od 6.4, a iza nas je i u ovom slučaju samo Bugarska.

Može li on pisati politike za siromahe iz stvarne zemlje?

Dva su suprotna stajališta o uzrocima siromaštva: stajalište da uzroke siromaštva prije svega treba istražiti u individualnim razlikama, dok je s druge strane prevladavala ideja da siromaštvo treba pripisati ekonomskim, političkim i kulturnim čimbenicima koji se javljaju na nejednaku raspodjelu bogatstava, eksploataciju ljudi koji žive u siromaštvu, neobrazovanost, niske prihode te izostanak socijalnih prilika na društvenoj razini. Baš zato što je ovo drugo stajalište imanentno europskom i hrvatskom„nasljednom” svjetonazoru, percepcija uzroka siromaštva vladajuće političke strukture trebala bi dovesti do konkretnih poteza od strane vlade i na taj se način odraziti na položaj ljudi koji žive u siromaštvu, tj. liječiti i spriječiti ga.

Može li Ministar koji živi u fenomenalnoj zemlji pisati politike za siromahe iz stvarne Hrvatske? Može li on otvarati usta svoja za nijemo­ga i za pravo sviju nesretnika, kako reče Biblija. Teško. Najnepovoljnija situacija siromašnih nije toliko u njihovoj nemogućnosti da prežive, već u nemogućnosti da sami promijene situaciju. Dužnost onih koji nisu niti siromašni niti bespomoćni, a prije svega vlasti i vlada, jest da progovore za njih. Jer, sretan je čovjek onaj koji nije kriv zbog siromaštva svojih bližnjih. Jeste li, Ministre, i dalje sretni u fenomenalnoj državi?” – zaključuje Sindikat umirovljenika Hrvatske.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap