Palijativna skrb u Ličko-senjskoj županiji: Potrebe su značajno veće od kapaciteta koji je na raspolaganju

Ana Kanazir
13. ožujka 2023.
Novosti
A- A+

Prema rezultatima Popisa stanovništva iz 2021. godine Ličko-senjska županija ima 42.893 stanovnika, a 26 posto stanovnika je starije od 65 godina. Osim toga, velika je i brojka smrtnosti pa je prema podacima Zavoda za javno zdravstvo u 2021. godini u ovoj županiji umrlo 1.030 osoba. Kako bi se starijim osobama omogućili što lakši zadnji dani, treba biti dostupna odgovarajuća palijativna skrb.

Crno-bijela fotografija prekriženih ruku na postelji

Palijativna skrb | Unsplash

U Otočcu se održao Stručni skup sa sudionicima iz cijele Hrvatske kako bi se raspravilo o svim izazovima s kojima se susreću kod nastojanja da palijativna skrb bude dostupnija, pogotovo u manjim mjestima. Podaci pokazuju kako situacija nije ništa bolja ni u Splitsko-dalmatinskoj županiji u kojoj na dan umre sedam teških bolesnika kojima je potrebna palijativna skrb, a o čemu smo pisali ovdje. Sličan problem ima i Istra, gdje postoji samo 15 ugovorenih palijativnih kreveta u Pazinu, Labinu i Umagu. Više možete pročitati u ovom tekstu.

Palijativna skrb u Istri: Pacijenti moraju ići u udaljene županije, a javlja se i još jedan problem

Premalo je kapaciteta na raspolaganju

Nažalost, u Ličko-senjskoj županiji ne postoji specijalizirana ustanova za palijativnu skrb, pa ljudi svoje posljednje dane mogu provoditi kod kuće, u bolnici ili na palijativnim krevetima u bolnicama. Ipak, i ovdje ima nedostataka.

Kako primjećuju iz udruge Volonteri u palijativnoj skrbi La Verna za palijativnu skrb kod kuće bi trebao postojati mobilni palijativni tim Doma zdravlja koji bi se sastojao od minimalno liječnika i medicinske sestre koji idu u kućne posjete i koordinatora palijativne skrbi. Trenutno takav tim postoji samo u Domu zdravlja Gospić i pokriva 2.000 metara kvadratnih. Iz Udruge smatraju da su potrebe značajno veće od kapaciteta koji je na raspolaganju.

Četiri glavne teme vezane uz palijativnu skrb

Da bi došlo do promjena u palijativnoj skrbi, u okviru projekta ‘Za inkluzivne zdravstvene politike’ udruge La Verna vodi se računa o razvoju palijativne skrbi u manje razvijenim područjima gdje nedostaje i zdravstvenih usluga. Ovaj projekt se financira sredstvima donacije Fonda za aktivno građanstvo.

U sklopu projekta su postavljene i četiri glavne teme, odnosno zadaće koje će se provoditi na razini cijele države za poboljšanje palijativne skrbi. Tako se iz udruge zalažu da palijativna skrb bude dostupna svima. Jednako tako ističu važnost jačanja uloge volontera u osiguravanju cjelovite palijativne skrbi, ali i jačanje resursa koji bi omogućili palijativnu skrb u kući. Kako bi se prepoznala važnost palijativne skrbi treba lokalnoj zajednici predstavljati sadržaj i smisao palijativne skrbi, ali i razvijati empatiju zajednice.

Copy link
Powered by Social Snap