Lov na starije radnike: Nastavnici će moći nastaviti raditi i nakon 65. sve do 67. godine

Jasmina Grgurić Zanze
8. prosinca 2023.
Novosti
A- A+

Nastavnici će moći nastaviti raditi nakon 65. godine, a najdulje do 67. godine. Omogućile su im to izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju koje je ovih dana prihvatila Vlada. Na taj način država želi povećati zapošljivost stručnih učitelja i nastavnika u deficitarnim zanimanjima. Inače, Hrvatska ima više od 30.000 zaposlenih koji su stariji od 65 godina.

Nastavnici će moći nastaviti raditi do 65. godine | Foto: Pexels

Nastavnici će moći nastaviti raditi nakon 65. godine | Foto: Pexels

Nastavnici će konačno moći raditi nakon 65. godine. Izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju, koje je ovih dana usvojila Vlada, omogućit će im da nastave raditi sve do 67. godine, kako navodi naš sestrinski portal Srednja.hr. Naime, trenutni Zakon propisuje da učiteljima i nastavnicima ugovor o radu prestaje istekom školske godine u kojoj su navršili 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža. Upravo ta odredba nije omogućavala njihovo zapošljavanje nakon stjecanja uvjeta za mirovinu.

Zapošljavanje stručne osobe bez natječaja

Više od 30.000 građana starijih od 65 godina u Hrvatskoj i dalje radi

Ovim izmjenama i dopunama Zakona omogućava se veća zapošljivost radnika, pogotovo stručnih učitelja i nastavnika u deficitarnim zanimanjima. Ravnatelju škole omogućeno je da, ako se na natječaj ne javi stručna osoba, može u radni odnos bez natječaja primiti stručnu osobu u mirovini na određeno vrijeme od godinu dana, s mogućnošću produljenja ugovora na određeno vrijeme za dodatnih godinu dana , ali ne dulje od 67. godine života, navedeno je u zakonskim izmjenama. 

–  Kako bi se u školama osigurao što veći broj stručnih radnika, osobito u deficitarnim strukama poput matematike, fizike, kemije i slično, predlaže se mogućnost zapošljavanja stručnih učitelja i nastavnika do 67. godine života na određeno vrijeme, pod određenim uvjetima te mogućnost zapošljavanja korisnika STEM stipendije, koji su sukladno uvjetima stipendiranja preuzeli obvezu rada u školi, rekao je ministar obrazovanja Radovan Fuchs na sjednici Vlade.

Rad u starijoj životnoj dobi sve je traženiji

Devet posto veća mirovina ženama koje rade do 65. godine, ali postoji jedna caka

Više od 30.000 građana starijih od 65 godina u Hrvatskoj i dalje radi. Manje je to od dva posto ukupno zaposlenih, ali dvostruko više nego prijašnjih godina, što ukazuje na trend rada u starijoj životnoj dobi. Nastavak rada nakon stečenih uvjeta za starosnu mirovinu donosi mnoge pogodnosti, među kojima i veću mirovinu kroz bonifikaciju. Naime, država za svakih mjesec duljeg rada dodaje 0,45 posto, što za maksimalnih pet godina donosi čak 27 posto veću mirovinu.

Među više od 30.199 radnika starijih od 65 godina u Hrvatskoj, dobar dio su umirovljenici koji rade do polovine radnog vremena ili na puno radno vrijeme, pri čemu im se obustavlja isplata mirovine. Uz mirovinu do četiri sata radi više od 27.000 umirovljenika, a brojka je u padu posljednjih mjeseci zbog završetka turističke sezone, no generalno je u porastu o čemu smo pisali ovdje. Dobar dio njih mlađi je od 65 godina jer koriste prijevremenu i obiteljsku mirovinu ili mirovinu u koju su mogli ići ranije prema posebnim propisima.

Razlika između rada nakon 65. godine i rada u mirovini

Ministarstvo potvrdilo: Rad na pola radnog vremena računa se kao puni staž - svima osim umirovljenicima

U Hrvatskoj je zaposleno čak 619 umirovljenih liječnika koji već dugo imaju opciju rada do 67. godine do mirovine. Točnije, radi se o 3,8 posto liječnika u usporedbi s ukupnim brojem liječnika. Zanimljiv je podatak da je čak 2.586 liječnika (15,8 posto) starije od 60 godina što znači da će i oni brzo u mirovinu pa se zapošljavanjem umirovljenika također kompenzira deficit te struke u zdravstvenom sustavu.

Ipak, valja razlikovati rad nakon 65. godine bez odlaska u mirovinu i rad do polovine radnog vremena nakon odlaska u mirovinu. U prvom slučaju ćete biti nagrađeni većom mirovinom i bonifikacijom, a u drugom će vam država ponovno obračunati radni staž, ali samo pola. Naime, radite li godinu dana u mirovini na pola radnog vremena, računa se kao da ste radili samo pola godine, odnosno dobit ćete godinu dana staža za dvije godine rada. Kada je riječ o radnicima, njima se svaka godina rada računa u cijelosti, bez obzira jesu li radili na pola ili puno radno vrijeme.

Copy link
Powered by Social Snap