Invalidi rada: “Država o nama mora skrbiti i u trećoj životnoj dobi!”

Jasmina Grgurić Zanze
19. ožujka 2021.
Novosti
A- A+

Nacionalni dan invalida rada obilježava se 21. ožujka, a zagrebačka udruga proslavit će ga i ove godine online, bez zajedničkog druženja i programa uživo zbog korone. Naglasak je ovoga puta stavljen na one u trećoj životnoj dobi kakvih je sve više, ali država im još uvijek nije osigurala model toliko potrebne izvaninstitucionalne skrbi.

Članovi zagrebačke Udruge Invalida rada na izletu Foto: URI

Geronto boom naziv je pod kojim će se ove godine obilježiti Nacionalni dan invalida rada. Ovoga puta naglasak je na sve većem broju onih u trećoj životnoj dobi, kako bi se ukazala potreba za osiguravanjem izvaninstitucionalne skrbi invalidima rada u starosti.

Kao ni lani, zbog korone neće biti tradicionalnog zajedničkog okupljanja i programa uživo uz podjelu narančastih ruža. Tako će 21. ožujka zagrebačka Udruga invalida rada obilježiti dan kasnije, u ponedjeljak, online predavanjem i izložbom.

Najviše osoba s invaliditetom u dobi od 65 do 69 godina

Predavanje “Kreativni u pandemiji” održat će socijalna radnica Danijela Smitka iz Doma za starije osobe “Trnje”, a pogledat će se moći 22. ožujka na YouTube kanalu UIR Zagreba. Uz predavanje, javnost će moći uživati i u online izložbi fotografija, crteža i kreativnih rukotvorina članova, a koja će biti objavljena istoga dana.

Prema Izvješću o osobama s invaliditetom u RH Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, objavljenom u studenom 2020. godine, na dan 23. rujna 2020. godine bilo registrirano 142.810 osoba s invaliditetom u gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji te oni tako čine 12,79% ukupnog stanovništva. Najveći broj osoba s invaliditetom, njih 18.905 (13,24%), je u dobnoj skupini 65-69 godina starosti.

Formirati model izvaninstitucionalne skrbi

“Skrb za invalide rada i ostale osobe s invaliditetom cjeloživotni je posao. Stoga smo ove godine, pored ukazivanja na važnost poštovanja i pridržavanja zaštitnih mjera na radu, naglasili i potrebu formiranja stabilnog modela izvaninstitucionalne skrbi za invalide rada treće životne dobi. Naš će cilj biti ispunjen tek kada svaki invalid rada u Republici Hrvatskoj, neovisno o mjestu svog prebivališta, bude imao dostupan jednak standard potrebne skrbi – kako na radnom mjestu tako i u trećoj životnoj dobi” – kazala je predsjednica UIR Zagreba, Nada Vorkapić.

Osoba u invalidskim kolicima sa štapom u rukama
Invalidske mirovine sve niže, a one prebačene u starosnu penzionerima ruše prosjek!

Odluku o obilježavanju Nacionalnog dana invalida rada – 21.ožujka donio je Hrvatski sabor 2009. godine kako bi se ukazalo na probleme osoba s invaliditetom i na predrasude i poteškoće s kojima su te osobe svakodnevno suočene. Poseban se naglasak daje na neophodnost primjene primjerene zaštite na radu s ciljem prevencije novih invalida rada.

Opće starenje hrvatskog stanovništva, time i populacije invalida rada, uz pojačane emigracije mlađeg i radno aktivnog stanovništva, uzrokovalo je pojačanu potrebu za stabilnom skrbi invalida treće životne dobi. Upravo je ukazivanje na taj gorući problem invalida rada u gradu Zagrebu i čitavoj Hrvatskoj tema ovogodišnjeg obilježavanja Nacionalnog dana invalida rada.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap