Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026

Foto: Unsplash
Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo (RMOD) još je 2022. u rad pustilo solarnu elektranu na krovu poslovnog centra Mani u Buzinu, koja – zarađuje za mirovine. Budući da je riječ o investiciji u koju je uloženo točno 300.000 eura, odlučili smo poslati upit RMOD-u i pitati koliko je električne energije proizvedeno te koliki je dosadašnji povrat investicije.
– Na krovu četiri poslovne zgrade u PC Mani instaliran je ukupno 761 fotonaponski panel, koji godišnje proizvedu oko 375 MWh električne energije. Od početka rada u listopadu 2022. do kraja listopada 2024. godine, elektrana je proizvela ukupno 685.000 kWh električne energije, što je u u skladu s našim planovima, čime smo ispunili planirani poslovni plan, te ostvarili rezultate i efekte u energetskoj učinkovitosti, rekli su nam iz RMOD-a.
Osim što doprinosi održivosti, iz RMOD-a ističu da je projekt do sada generirao prihod od 143.000 eura, što, prema njihovom mišljenju, potvrđuje ekonomsku isplativost ulaganja. To bi značilo da je u nešto više od dvije godine vraćeno skoro 50 posto početne investicije, stoga se može predvidjeti da će još dvije do tri godine biti potrebno za ukupan povrat investicije i generiranje čiste dobiti. No, s obzirom na očekivanu stabilnost tržišta energije i daljnji rast cijena, prinosi bi mogli dodatno porasti.
– Što se tiče financijskih prinosa, iako je prerano za punu procjenu dugoročnog povrata investicije, zadovoljni smo trenutnim rezultatima koji su tržišno orijentirani te predviđamo stabilan rast prinosa u narednim godinama kao i daljnje povećanje kapaciteta zelene energije. Također, ovaj projekt podržava naše ekološke i društvene ciljeve, što je dodatna vrijednost za sve dionike, zaključuju iz RMOD-a.
Podsjećamo, pri samoj najavi ovog projekta, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Marin Piletić, rekao je da prihod od prodaje električne energije proizvedene ovom solarnom elektranom, pridonosi sigurnijoj isplati mirovina. Istaknuo je, također, da je očekivani povrat na investiciju u solarnu elektranu od 7 do 9 godina, no čini se da će se to dogoditi ranije nego što je očekivano.
– Želimo izmjenama zakona podržati upravo ovakve projekte kako bi novci naših umirovljenika, tj. osiguranika bili sigurni, bili isplativi. Ovakvi su projekti izravno vezani uz inflaciju, pa u trenutcima kada imamo nešto manje prinose mirovinskih fondova i društava izvrsna su prilika za proširenje mogućnosti ulaganja kako bi isplata mirovina bila sigurnija, rekao je još 2022. Piletić.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026
Zašto je neto plaća manja od bruto iznosa: Za prvi rez je kriva mirovina
Za razliku između bruto i neto plaće je kriva mirovina. Od bruto plaće se prvo oduzimaju doprinosi za mirovinu u iznosu od 20 posto, a zatim porez.
09:04 8 h 23.08.2026
Kome idu državni poticaji za treći stup: Možete imati veliku štednju i dobiti nula eura
Država štedišama u trećem stupu uplaćuje poticaje u iznosu od 15 posto godišnje. Pravo na isplatu ovisi o uplatama štediša, a ne o iznosu na računu.
07:24 9 h 23.08.2026
U trećem stupu štedi skoro sedam posto više muškaraca nego žena: Mladi vode po rastu
Otvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi imali su 459.871 člana u drugom kvartalu. Najviše ih je među muškarcima i osobama u 40-ima.
15:04 2 d 21.08.2026
Izračunali smo srpanjsko usklađivanje: Prosječna radnička mirovina raste 30 eura
Konačno su poznati svi podaci potrebni za izračun stope usklađivanja mirovina. Napravili smo računicu, a čeka se još službena odluka HZMO-a.
12:58 2 d 21.08.2026
Tisuću umirovljenika svaki mjesec upadne u porezne škare: Najveći val očekuje se u rujnu
Porez na mirovine plaća sve više umirovljenika, a na mjesečnoj bazi broj platiša raste za oko 1.000. Uskoro će ih biti još više.
15:39 3 d 20.08.2026
Branitelji upozoravaju na podjelu: 'Neki nisu tražili da im se bolest poveže s ratom'
Jedan dan u rovu vrijedi kao plastična boca, pišu branitelji u javnom savjetovanju oko izmjena zakona ZOHBDR i DVO. Upozoravaju i na diskriminaciju.
15:35 3 d 20.08.2026
Mirovinska štednja koju tvrtke uplaćuju radnicima: Članstvo poraslo skoro dva posto
Članstvo ZDMF-ova poraslo je za 0,06 posto u srpnju te 1,80 posto u prvom polugodištu. Na kraju srpnja ti fondovi brojali su ukupno 51.950 članova.
15:22 3 d 20.08.2026
Zahvaliti ili zahvaliti se? Razlika je ogromna, nekog možete uvrijediti
Dok zahvaliti doista znači nekome izraziti zahvalnost, zahvaliti se upotrebljavamo kada nešto želimo odbiti.
07:42 9 h 23.08.2026
Studiji bez položene mature mogu se upisati i ove jeseni. Ima 'caka'
U Hrvatskoj je moguće upisati studij bez položene državne mature. No, to će kandidate skupo koštati jer se oni plaćaju.
07:41 9 h 23.08.2026
Bauštelska četvrt: Trnsko je prvi cjelovito realizirani urbanistički plan u Novom Zagrebu
U novoj Bauštelskoj četvrti s arhitektom Jankom Kraljem prošetali smo Trnskom, najstarijim cjelovito realiziranim zagrebačkim kvartom južno od Save.
09:45 7 h 23.08.2026
Koliko košta odvoz građevinskog otpada? Vreće od 40 eura, a za kontejnere se treba isprsiti
Cijena ne ovisi samo o količini šute, već i o katu, pristupu kamionu, vrsti materijala, utovaru i zbrinjavanju.
07:35 9 h 23.08.2026