Plenković više ne spominje godinu dana staža po djetetu: Evo kako se računa dodatni staž za majke

Jasmina Grgurić Zanze
8. ožujka 2024.
Mirovine
A- A+

Dodatni staž za majke trebao je, prema premijerovom obećanju, od ove godine iznositi 12 mjeseci po djetetu, umjesto sadašnjih šest. Sabor će uskoro biti raspušten, a ova mjera još uvijek nije ugledala zakonsku proceduru. Isto se događa i s obećanim trajnim dodatkom na mirovine prema godinama radnog staža te novom formulom usklađivanja. Kada se staž po djetetu i poveća, nije jasno hoće li ga dobiti sve umirovljenice koje su majke, ili samo neke. Dodatni staž po djetetu ne može se uračunati u uvjet za mirovinu, ali je važan za izračun mirovine.

Majka i djeca sjede i gledaju na tablet

Majka i djeca | Ilustracija: Unsplash

Da će dodatni staž za majke povećati sa šest na 12 mjeseci po djetetu, premijer Andrej Plenković obećao je još prošle godine, o čemu smo pisali ovdje. Izbori se bliže, a zakonski ova izmjena još uvijek nije usvojena. S predstavnicima u Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe dogovorena je i isplata trinaeste mirovine u obliku trajnog dodatka na mirovine u vrijednosti prema godinama radnog staža. Dogovorena je i nova formula usklađivanja mirovina u omjeru 85:15 u korist povoljnijeg indeksa, rasta cijena ili plaća, o čemu je govorio i sam ministar Marin Piletić. No, ni te se izmjene još uvijek nisu našle u zakonskoj proceduri.

Staž za majke trebaju dobiti sve umirovljenice

Sindikat umirovljenika Hrvatske peticijom traži veće mirovine odmah, no kakav će biti učinak njihovih zahtjeva s obzirom na to da će Sabor uskoro biti raspušten, treba tek vidjeti. Jedan od SUH-ovih zahtjeva je i da se dodani staž ujednači na 12 mjeseci po djetetu svim majkama, neovisno o tome kada su umirovljene.

Godina dana radnog staža po djetetu: 'Ako ga dobiju samo nove umirovljenice, to je diskriminacija'

Iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za Mirovina.hr su početkom godine rekli da će razmotriti opciju retroaktivnog priznavanja dodatnog staža za majke, o čemu smo pisali ovdje. Naime, dodatni staž priznat je samo onima koji su se umirovili nakon mirovinske reforme od siječnja 2019. godine. Pravo, dakle, nemaju majke umirovljene dotad, a nejasno je ostalo bi li se 12 mjeseci staža odnosilo samo na umirovljenje od ove godine ili bi ono obuhvatilo i umirovljenice od 2019. godine. Majka s troje djece tako bi mogla imati priznate tri godine staža više, nego majka s troje djece koja je u mirovinu otišla, recimo, 2018. godine.

Aktualna vrijednost mirovine po godini radnog staža od 1. siječnja iznosi 12,26 eura. Prema trenutnom zakonu, majka troje djece ima pravo na dodatnu godinu i pol staža, što bi joj donijelo najmanje 18,39 eura više na mirovinu. U slučaju najniže mirovine i više, jer je njezina vrijednost po godini staža nešto veća. Prema Plenkovićevom prijedlogu od godine dana dodatnog staža za svako dijete, riječ je o 36,78 eura većoj mirovini. Međutim, ovo je samo laički prikaz onoga što majke dobivaju te se može izračunati točno samo za svaku pojedinu osobu koja ide u mirovinu prema vlastitim osobnim bodovima, koji pak ovise o visini plaće i radnom stažu.

Staž za majke bitan je za određivanje visine mirovine

Komentar: Ministre, rodiljni dopust nije godišnji odmor, dajte staž za djecu svima

– Roditelju, majci ili posvojiteljici koja ostvaruje pravo na mirovinu u ukupni mirovinski staž za određivanje mirovine, stvarno navršenom mirovinskom stažu dodaje se i razdoblje od šest mjeseci za svako rođeno ili posvojeno dijete. Dodatni staž ne ulazi u uvjet za stjecanje prava na mirovinu, nego za određivanje visine mirovine. Osobni bodovi ovise o mirovinskom stažu i plaćama koje je osiguranik ostvario za vrijeme radnog vijeka, a utvrđuju se tako da se prosječni vrijednosni bodovi pomnože s ukupnim mirovinskim stažem i polaznim faktorom i jednako se računaju za sve vrste mirovina, kažu iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

To znači da dodatni staž po djetetu ne možete pribrajati godinama radnog staža za ostvarivanje uvjeta i prava iz mirovinskog osiguranja, već se on koristi samo u izračunu mirovine. Svrha ove ‘demografske’ mjere je da se ženama nadomjesti razlika uplata nižih doprinosa za vrijeme rodiljnog dopusta, tijekom kojeg su se nekad ženama isplaćivale vrlo male naknade i minimalni doprinosi.

Copy link
Powered by Social Snap