Otkrivamo tko su korisnici nacionalne naknade i u kojoj županiji ih ima najviše

Ana Kanazir
18. siječnja 2024.
Mirovine
A- A+

Pravo na nacionalnu naknadu imaju osobe s navršenih 65 i više godina koje nisu korisnici mirovina ni osiguranici u obveznom mirovinskom osiguranju. Osim toga, ove osobe moraju imati prebivalište u Hrvatskoj u trajanju od deset godina, a njihovi prihodi ili prihodi kućanstva, prema novim zakonskim izmenama ne smiju biti veći od 300 eura. Najviše korisnika nacionalne naknade živi u gradu Zagrebu i Splitsko-dalmatinskoj županiji, dok je u većoj mjeri primaju žene, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Crno-bijela fotografija starije gospođe koja sjedi na klupi

Suicid starijih | Pexels

Nacionalna naknada za starije osobe iznosi 120 eura, odnosno s isplatom u veljači će ona iznositi 150 eura, a očekuje se i povećanje broja osoba koji će je dobiti. Trenutno će naknadu za prosinac dobiti ukupno 7.278 korisnika. Donosimo nekoliko podataka o korisnicima nacionalne naknade za studeni jer na stranicama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje još nisu dostupni podaci za prosinac.

umirovljenici
Nacionalna mirovina raste na 150 eura, cenzus do 300 eura po članu kućanstva

Važna promjena od idućeg mjeseca

Nacionalna naknada se isplaćuje danas korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama. Ona će sada, zadnji puta iznositi 120 eura, dok će u veljači, odnosno s isplatom za siječanj ona biti 150 eura. To je najvažnija promjena koja je stupila na snagu nakon donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe.

Uz to, već se promijenio cenzus za ostvarivanje ovog prava pa će po novom pravo na nacionalnu naknadu imati stariji od 65 godina koji nemaju mirovinu, a kojima prihod po članu kućanstva ne prelazi 300 eura. Ovime će se vrlo vjerojatno i broj korisnik povećati, o čemu možete pročitati ovdje.

Najviše korisnika su ženske osobe

Nacionalnu naknadu će od danas primati 7.278 korisnika, točnije 64,48 posto žena i 35,52 posto muškaraca. U isplati u prosincu naknadu je dobilo 7.244 osoba, od toga 64,58 posto žena i 35,42 posto muškaraca. U periodu od godinu dana je vidljiv znatan porast broja korisnika. Tako je u prosincu 2022. godine 6.418 korisnika primalo nacionalnu naknadu, pa se tako u godinu dana ovaj broj povećao za 11,82 posto. To se najbolje može vidjeti u grafičkom prikazu ispod.

Nacionalna naknada po mjesecima

Nacionalna naknada po mjesecima | Foto: screenshot HZMO

Što se tiče dobnih skupina, u prosincu je ovu naknadu dobilo najviše osoba starijih od 80 godina, njih 1.178. Ovo je još jedan dokaz kako oni najstariji u našoj zemlji trebaju i dodatnu pomoć. Druga najzastupljenija skupina koja prima nacionalnu naknadu su korisnici u dobi od 67, 68 i 69 godina. Zanimljivo je kako u svim dobnim skupinama nacionalnu naknadu prima više žena nego muškaraca.

Što se tiče županija, najviše korisnika nacionalnu naknadu dobiva u Gradu Zagrebu. Na drugom mjestu je Splitsko-dalmatinska županija, a na trećem je Osječko-baranjska županija. Iduća županija u kojoj 552 korisnika ne prima mirovinu nego nacionalnu naknadu je Zagrebačka županija. S druge strane, najmanje korisnika ove naknade se nalazi u Ličko-senjskoj županiji.

Copy link
Powered by Social Snap