Istaknuto Najstarija stanovnica susjedne zemlje pobijedila koronu u 111. godini!

Najstarija stanovnica susjedne zemlje pobijedila koronu u 111. godini!

Jasmina Grgurić Zanze
Jasmina Grgurić Zanze

23. ožujak 2021.

Google Dodajte Mirovina.hr kao željeni izvor na Googleu

Što smo stariji, to su nam šanse za razvoj ozbiljne bolesti uslijed zaraze koronavirusom veće. Tako barem tvrde stručnjaci, ali pokazuju i brojni primjeri iz prakse. Baka Đurđa, najstarija stanovnica susjedne države, svojevrsni je fenomen jer u 111. godini prkosi svim zakonima znanosti.

Baka Đurđa najstarija je stanovnica Srbije (Snimak zaslona/Youtube)

Koronu je u 111. godini pobijedila najstarija stanovnica Srbije, baka Đurđa Stojković iz planinskog sela Radovnica kod Trgovišta. Prema službenim evidencijama, njena dob je 108 godina, jer su roditelji njezino rođenje u ono vrijeme prijavili nekoliko godina kasnije.

Ovaj medicinski fenomen od žene iz dva razloga, životne dobi i pobjede virusa, ima čak 110 potomaka. Živi skromno kao i oduvijek, sa sinom i snahom u jednom dijelu kuće, dok u drugom živi drugi sin. Posljednjih godina jedva je pokretna, a dotad je mijesila kruh, ručno prala veš, nosila drva iz šume za ogrjev, okopavala krumpir… Osim 11-ero djece, ima 53 unuka i 46 praunuka.

Baku su koronom najvjerojatnije zarazili sin i snaha. Doktor Novica Živanović, direktor Doma zdravlja u Trgovištu izjavio je za srpski Blic da je imala lakšu kliničku sliku i uspjela pobijediti virus.

katalonka
Ima 113 godina i pobijedila je koronu: "Nas starije društvo je zaboravilo"

“Sin i snaha su bili pozitivni. Kada je kod članova obitelji potvrđen virus, testirali smo baku i 4. prosinca je kod nje potvrđen covid-19. Imala je temperaturu i davali smo joj terapiju intravenozno. Ovo je jedna složena situacija i težak pacijent koji se liječio kod kuće, gdje smo je liječili i posjećivali. Ukućani su primali terapiju duže od nje, a ona je na sreću uspjela uz malu medicinsku pomoć da izađe iz bolesti. Oporavila se potpuno i s obzirom na sve okolnosti ona je sada stabilno – rekao je za Blic Živanović.