Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Foto: Unsplash
Najveći švedski mirovinski fond Alecta, otpustio je svog glavnog izvršnog direktora, Magnusa Billinga, nakon gubitka oko dvije milijarde dolara zbog ulaganja u nekoliko američkih banaka, među kojima je i sada već propali Silicon Valley Bank.
– Gubici su ozbiljno narušili povjerenje u Alectino upravljanje imovinom. Uprava je zaključila da Alecti treba novo vodstvo kako bi se provele potrebne promjene unutar upravljanja imovinom i ponovno uspostavilo povjerenje, objašnjavaju iz Alecte.
Kako prenosi Reuters, dok Alecta ne nađe novog izvršnog direktora, tvrtku će voditi Billingova zamjenica Katarina Thorslund. Usprkos velikim gubicima, iz Alecte kažu da oni neće imati utjecaj na štednju korisnika njihovog mirovinskog fonda.
Podsjetimo, spomenuti Silicon Valley Bank bila je najveća banka koja je propala od financijske krize 2008. godine. Riječ je, naime, o banci koju su rado birale mnogobrojne start up tvrtke iz Kalifornije. Tamošnji regulatori zatvorili su je početkom ožujka, što je izazvalo poremećaj na tržištu i u cjelokupnom bankarskom sektoru.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
mirovina.hr zapošljava: Tražimo novinara ili novinarku koji će se pridružiti našem timu
08:19 204 d 17.12.2025
Sjećanje na herojski grad: Kako su nastali vukovarski Vodotoranj i Borovo Naselje?
11:15 233 d 18.11.2025