Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Umirovljenici iz Nove Gradiške proslavili 65 godina mature | Foto: HRT
Nedugo nakon što su ovogodišnji maturanti proslavili završetak svog srednjoškolskog obrazovanja, razlog za slavlje su imali i umirovljenici iz Nove Gradiške i okolice. Njih 11 proslavilo je 65. godišnjicu mature. Oni su Gimnaziju u Novoj Gradišci završili davne školske godine 1957./1958.
– Uskoro slavimo 105 godina, ali kad vam dođe ovakva generacija, onda je to potvrda da puno značimo i gradu i našim maturantima, rekla je novinaru HRT-a Silviju Stilinoviću, ravnateljica gimnazije Ljiljana Ptačnik.
Kao i u svakoj mladoj generaciji i tada je bilo srednjoškolskih ljubavi. Neki su imali sreće, pa je njihova ljubav potrajala do danas.
– Imala je neku crvenu majicu, ovako zgodna i tako dalje. I ja sam se zaljubio. I tako to teče već 70 godina, rekao je umirovljeni maturant Đorđe Vezmar.
Bilo je i “štrebera”. Jedanaest maturanata, od ukupno 72, koliko ih je 1958. godine završilo gimnaziju, prstom su upirali u jednoga. Kažu da nije maturirao s njima jer je zbog odličnih ocjena – oslobođen mature.
– Mi smo dolazili u jedan razred. Onda su oni dolazili i od nas su prepisivali zadaću, jer mi smo sve pedantno iz matematike, fizike, kemije riješili na vrijeme, izjavio je Mladen Augustin.
Maturanti, bez obzira iz koje godine, rado dolaze u gimnaziju, tvrdi ravnateljica. A ovu generaciju godinama okuplja Josip Dokuzović. On je zbog škole putovao vlakom. Zimi je čak i tražio smještaj u Novoj Gradišci.
– Moji su plaćali drvima, luk, brašno, krumpir i tako dalje. To je uobičajeno bilo, zaključio je Dokuzović ukratko opisavši život maturanata prije 65 godina.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
mirovina.hr zapošljava: Tražimo novinara ili novinarku koji će se pridružiti našem timu
08:19 204 d 17.12.2025
Sjećanje na herojski grad: Kako su nastali vukovarski Vodotoranj i Borovo Naselje?
11:15 233 d 18.11.2025