Bez 19.000 eura ostao 75-godišnji Vodičanin: Sve je počelo uplatom od 250 dolara
Umirovljenik je uložio 250 dolara. Lažni brokeri javili su mu da je ostvario dobit od 4.800 eura, a onda su mu uzeli čak trostruko veći iznos.
08:58 50 d 16.05.2026
Tužni umirovljenik | Foto: Pexels
Stariji građanin iz Vodica nepoznatim osobama uplatio je 180.000 eura za trgovanje dionicama. Nakon toga su prekinuli svaki kontakt s njim.
Prevaranti su 77-godišnjaka iz Vodica uspjeli nagovoriti da im uplati čak 180.000 eura za lažno trgovanje dionicama. Obećavali su mu punu isplatu pa prekinuli kontakt nakon što je sredstva prebacio na njihov račun. Policija naglašava da je investiranje u dionice kao i kriptovalute vrlo rizično i preporučuju pri tom savjetovanje s financijskim stručnjacima. Nedavno je žrtva računalne prevare bio još jedan Vodičanin u 70-ima, o čemu smo pisali ovdje.
Predstavnik tvrtke koja se navodno bavi trgovanjem dionica pristupio je žrtvi u veljači prošle godine. Iako se radi o osobi koja je 77-godišnjaku bila nepoznata, on je odlučio inicijalno mu uplatiti 18.000 eura za kupnju dionica preko internetske platforme.
Sljedeća uplata umirovljenika iznosila je 105.181 eura, a obavljena je također u veljači. Tada je opet povjerovao nepoznatoj osobi koja mu je savjetovala da novac uplati u banku tvrtke koja se bavi trgovanjem dionica. Povjerovao im je da će zbog toga dobiti povoljnije kamatne stope.
Žrtva je nakon toga opet, u više navrata, prevarantima uplatio 54.900 eura. Naime, poslana mu je obavijest o zatvaranju burzovnog računa. Pri tom je dobio uputu da uplati određeni novčani iznos kako bi mu bila isplaćena sva dobit od trgovanja dionicama.
Bez 19.000 eura ostao 75-godišnji Vodičanin: Sve je počelo uplatom od 250 dolara
Umirovljenik je uložio 250 dolara. Lažni brokeri javili su mu da je ostvario dobit od 4.800 eura, a onda su mu uzeli čak trostruko veći iznos.
08:58 50 d 16.05.2026
Opasno ulaganje: Lažni brokeri umirovljeniku (70) uzeli 20.000 eura
Kontaktirao je osobe koje su se lažno predstavljale kao brokeri. Obećali su mu da će ostvariti zaradu ulaganjem, a stalno su tražili nove uplate.
16:33 72 d 24.04.2026
Nakon svih tih uplata, umirovljenik više nije mogao stupiti u kontakt s navodnim trgovcima dionica. Tad je shvatio da je prevaren pa je slučaj prijavio policiji. Policija trenutačno traga za počiniteljem zbog kaznenog djela računalne prevare.
Iz Policijske uprave (PU) Šibensko-kninske savjetuju građane da pri trgovanju dionicama i kriptovalutama inzistiraju na sastancima u poslovnim uredima tvrtke. Ističu da je uživo lako provjeriti njihovu pravnu i financijsku validnost, umjesto telefonskom i internetskom komunikacijom. Upozoravaju da je traženje osobnih podataka, fotografija osobnih isprava i bankovnih kartica od nepoznatih osoba s interneta posebno rizično.
Osobito apeliraju na starije građane da ne dogovaraju poslovnu ili financijsku suradnju s neprovjerenim osobama. Pozivaju ih da svaku sličnu situaciju prijave policiji na telefonski broj 192. Također, informacije o tome kako se zaštititi od sličnih prevara nalaze se na web stranicama Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) i projekta Web heroj na poveznici ovdje.
Svaka treća žrtva online kriminala starija je od 60: 'Digitalno su nesigurni i izolirani'
Računalnih prijevara lani je bilo 15 posto manje, doznajemo iz MUP-a. Među žrtvama je 36 posto starijih koji su 'laka meta' pa valja biti na oprezu.
08:17 99 d 28.03.2026
Umirovljenici, čuvajte se prijevara: 'Bok tata, imam problem s karticom'
14:47 397 d 03.06.2025
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 11 d 24.06.2026
Umirovljenik htio uložiti u naftu i zlato: Zbog jednog poziva ostao je bez 6.500 eura
Umirovljenik (73) ostao je bez 6.500 eura. Htio je uložiti u naftu, zlato i ugljen da bi zaradio, ali naišao je na prevaranta koji mu je ukrao novac.
00:28 2 d 04.07.2026
Policija uhitila prevaranticu: Našli 13.000 eura koje je ukrala umirovljenicama
Policija je pronašla 13.000 eura koje su prevaranti uzeli umirovljenicama. Radi se o tri slučaja telefonske prijevare u Zagrebu.
16:39 3 d 02.07.2026
Umirovljenik (78) lažnom sinu uplatio 2.000 eura: Portugalac ga je prevario preko SMS-a
Osječka policija sumnjiči Portugalca (26) za prijevaru 78-godišnjaka. Umirovljeniku se preko SMS poruka predstavio kao sin i tražio 1.850 eura.
07:42 7 d 28.06.2026
Umirovljenica iz kuće u Osijeku ukrala zlato: Nakit 'težak' 3.000 eura
Starije osobe uglavnom su žrtve krađa, ali u ovom slučaju počiniteljica je 74-godišnjakinja iz Osijeka. Iz kuće je ukrala zlatni nakit.
10:05 13 d 22.06.2026
Umirovljenik povjerovao u zaradu od kriptovaluta: Ostao je bez 58.000 eura
Labinski umirovljenik prevaren je od lažnog investicijskog fonda. Mislio je da ulaže u kriptovalute, a onda su uslijedile prijetnje.
09:08 22 d 13.06.2026
Policija se ispričala gradonačelniku pod istragom: Uzeli su mobitel njegove bolesne majke
USKOK je tijekom pretrage doma gradonačelnika Oroslavja zaplijenio mobitele njegovih roditelja. Sljedeći dan su vraćeni i policija mu se ispričala.
16:56 24 d 11.06.2026
Umirovljenik prevaren za 26.000 eura: Telefonski ga nagovorili na ulaganje u kriptovalute
Umirovljenik (83) je slušao upute nepoznate osobe i mislio da ulaže u kriptovalute. Policija upozorava da su obećanja o brzoj i lakoj zaradi sumnjiva.
16:50 24 d 11.06.2026