Volontiranje je zdravo za starije osobe: Bit ćete zadovoljniji i živjeti ispunjenije
Volontiranje nije korisno samo za društvo – sve više istraživanja pokazuje da ima snažan pozitivan učinak i na zdravlje pojedinca, osobito starijih osoba. Oni koji volontiraju imaju niži krvni tlak, bolje mentalno zdravlje i jači osjećaj svrhe u životu.

Rad umirovljenika | Foto: Unsplash / Annie Gray
Znanstvenici koji se bave proučavanjem procesa starenja – gerontolozi – ističu da bi volontiranje moglo postati važan ‘recept’ za zdravlje starijih osoba. Studije pokazuju da starije osobe koje volontiraju općenito procjenjuju svoje zdravlje boljim od svojih vršnjaka koji nisu uključeni u takve aktivnosti. Također imaju niži krvni tlak, a neki pokazatelji sugeriraju i da sporije fizički stare, piše znanstveni portal The Conversation.
Mnogobrojne koristi od volontiranja
Volontiranje donosi i brojne psihološke koristi. Povezano je s manjim brojem simptoma depresije, višim razinama životnog zadovoljstva i većim osjećajem svrhe. Čak i neformalna pomoć – primjerice pomaganje susjedima, prijateljima ili članovima zajednice bez naknade – može donijeti slične dobrobiti. Takve aktivnosti često rezultiraju trenutačnim poboljšanjem raspoloženja, ali i dugoročnim pozitivnim promjenama u životnoj perspektivi. Priču o umirovljenici iz Karlovca, koja je prije dvije godine proglašena najvolonterkom, možete pročitati ovdje.
Iako se istraživanje primarno fokusira na starije, autori ističu da su pozitivni učinci volontiranja prisutni i kod djece i mladih. Oni koji volontiraju imaju bolje fizičko zdravlje, manje su tjeskobni te imaju manje problema u ponašanju u usporedbi s vršnjacima koji se ne uključuju u takve aktivnosti. Osim što doprinosi zdravlju i dobrobiti pojedinaca, volontiranje ima i širi društveni značaj. Uključivanje starijih osoba u volontiranje doprinosi međusobnom povezivanju unutar zajednica, jača međugeneracijske odnose i potiče društvenu solidarnost.
Može se krenuti s pomoći susjedima
Autori navode i da volontiranje povećava razinu povjerenja među ljudima, smanjuje predrasude i potiče veću angažiranost u društvenim pitanjima. Volonteri tijekom vremena mijenjaju stavove o važnim temama i osjećaju veću odgovornost prema zajednici. Volontirati se može na mnogo načina, ovisno o interesima i mogućnostima. Prvi korak može biti jednostavan: uključivanje u lokalne udruge, sudjelovanje u humanitarnim akcijama, pomoć osobama u susjedstvu ili sudjelovanje u programima mentorstva. Prošle godine pisali smo o domu za starije u Vukovaru, u kojem se može volontirati, a tekst možete pročitati ovdje.
S vremenom, oni koji žele više mogu se uključiti u strukturiranije oblike volontiranja, pridružiti se radu udruga ili čak preuzeti odgovornije uloge unutar volonterskih inicijativa. U vremenu sve učestalije društvene izolacije, osobito među starijima, volontiranje se pokazalo kao konkretno i učinkovito rješenje. Osim što koristi zajednici, volontiranje pomaže i volonterima – donosi zdravlje, sreću i osjećaj svrhe. A kako pokazuju istraživanja, to može imati i stvarne učinke na duljinu i kvalitetu života.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.