Talasoterapija za reumatske, kožne i dišne bolesti: Liječenje na četiri mjesta u Hrvatskoj
Talasoterapija je oblik liječenja kod kojeg se koriste ljekoviti učinci mora i primorske klime. Primjenjuje se kod različitih reumatskih, kožnih i dišnih bolesti. Centri koji provode talasoterapiju su u Crikvenici, Opatiji, Rovinju i Velom Lošinju, kako su nam poručili iz Zavoda za zdravstveno osiguranje. Pacijente na talasoterapiju upućuju liječnici specijalisti. Troškove liječenja pokriva HZZO u sklopu ugovora s određenim talasoterapijskim centrima. Medicinski centar u Crikvenici tako provodi ambulantnu rehabilitaciju, ali i bolničko liječenje koje objedinjuje medicinsku rehabilitaciju i smještaj u bolnici.

Umirovljenik na moru | Foto: Pexels
Talasoterapija je oblik liječenja, odnosno rehabilitacije kod kojeg se koriste ljekoviti učinci mora i primorske klime. Najčešće se primjenjuje kod različitih reumatskih i kožnih bolesti. Ovaj oblik liječenja pomaže kod psorijaze jer pojedini oblici kožnih promjena dobro reagiraju na helioterapiju, to jest sunčanje. Pacijente na talasoterapiju upućuju liječnici specijalisti. Troškove liječenja pokriva HZZO u sklopu ugovora s određenim talasoterapijskim centrima.
Liječenje reumatskih, kožnih i dišnih bolesti
Ljekoviti učinci mora i primorske klime, osim onima s reumatskim i kožnim bolestima pomažu osobama koje imaju problema s cirkulacijom. Isto tako, ovaj oblik rehabilitacije pomaže osobama s dišnim bolestima poput astme jer je zrak u blizini mora čišći od zraka u gradovima. Ljekoviti učinci mora dobro utječu na organizam u smislu oporavka od stresnih situacija koje postaju sve češći indikator određenih bolesti.
Talasoterapija uključuje primjenu tople morske vode, klimatske utjecaje i specifičnosti podneblja; sunce, vlažnost, zrak bogat aerosolom. Također, uključuje i tretmane ljekovitim blatom. Više nam je o tome ovdje rekao voditelj Odjela fizikalne terapije i specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije te subspecijalist reumatologije Neven Birkić. Centri koji provode ovaj oblik liječenja su zdravstvene ustanove u Crikvenici, Opatiji, Rovinju i Velom Lošinju, kako su nam poručili iz HZZO-a.
Pacijente upućuju liječnici specijalisti
Osigurane osobe Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu na teret zdravstvenog osiguranja isključivo na temelju medicinske indikacije. Medicinsku indikaciju, odnosno potrebu za liječenjem utvrđuje nadležni doktor medicine odnosno izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite osigurane osobe. HZZO ne ugovara ovaj specifični oblik liječenja. Ugovara provođenje fizikalne terapije na sekundarnoj razini zdravstvene zaštite kao i stacionarnu rehabilitaciju za pojedina zdravstvena stanja i posljedice bolesti s određenim funkcionalnim poremećajima, detaljno su objasnili iz HZZO-a.
– U navedenim lječilištima HZZO ugovara određene posteljne kapacitete. Također, ambulantnu fizikalnu terapiju za liječenje sukladno indikacijama nadležnih specijalista te propisima HZZO-a. Samo liječenje odnosno rehabilitacija provodi se u uvjetima utjecaja mora, sunca te ostalih balneoterapijskih momenata ovisno o samoj ustanovi u kojoj se ista provodi, poručili su.
Talasoterapija u Crikvenici
Thalassotherapia Crikvenica provodi specijalističko konzilijarnu djelatnost putem ambulante za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, reumatologiju, otorinolaringologiju s audiologijom. Isto tako putem ambulante za pulmologiju, alergologiju s imunologijom, pedijatriju, dermatologiju i venerologiju, kardiologiju i kliničku psihologiju.
– Ambulantno provodimo fizikalnu terapiju, pulmološku i otorinolaringološku terapiju i rehabilitaciju. Terapije se provode u suvremeno opremljenim prostorima s educiranim medicinskim osobljem. Inhalacijska terapija se provodi u specijaliziranom inhalatoriju jedinstvenom na čitavome Jadranu pa i u europskim razmjerima. Na raspolaganju je i bazen sa grijanom morskom vodom. U njemu se provode terapijske vježbe te služi za rekreativno plivanje. Ambulantna rehabilitacija provodi se najmanje kroz 10 terapijskih dana, ali po preporuci liječnika specijaliste i dulje ovisno o stanju pacijenta, objasnili su nam. Inače, ovdje smo pisali kako je plivanje preporučljivo starijima.
Pružaju usluge bolničkog stacionarnog liječenja odnosno rehabilitacije unutar mreže javne zdravstvene zaštite za osiguranike HZZO-a. Usluge bolničkog liječenja uključuju usluge medicinske rehabilitacije i smještaja u bolnici, a provode se u okviru Odjela fizikalne medicine i rehabilitacije i Odjela rehabilitacije djece. Pacijenti se na odjelima zadržavaju najmanje 14 dana, dok je uobičajno trajanje bolničkog liječenja 21 dan, kako su naveli.
‘Starije osobe čine većinu korisnika’
Najčešći zdravstveni problemi pacijenata su upalne i degenerativne reumatske bolesti, reumatoidni artritisi, artroze zglobova, kuka i kralježnice, bolovi u leđima i vratu; spondiloza, išijas, lumbago, bolesti intervertebralnog i cervikalnog diska, stanja nakon ozljeda lokomotornog sustava, postoperativna rehabilitacija ortopedskih, traumatoloških, neuroloških dječjih i odraslih pacijenata nakon operacija i ozljeda na zglobovima i mišićima te stanja nakon ugradnje endoproteza i implantata zglobova, neurološke bolesti mišićno-koštanog sustava; multipla skleroza, neuropatije, hemiplegija, paraplegija, tetraplegija i stanja nakon celebralnog inzulta.
Kod pulmoloških bolesnika uspješni su u poboljšanju kvalitete života. Također, u smanjenju simptoma kao i pogoršanja kroničnih bolesti kao što je bronhialna astma, kronična opstruktivna plućna bolest, bronhiektazije i druge plućne bolesti. Otorinolaringologija obuhvaća stanja kao što su alergijska upala nosne sluznice, alergijske i kronične tegobe sa sinusima, problemi sa sluhom, rehabilitacija nakon laringektomije.
– Starije osobe u našoj ustanovi predstavljaju većinu naših korisnika, njihovi dolasci su individualni i grupni. Imamo dugogodišnju suradnju sa mnogim udrugama umrovljenika kako sa kontinenta tako i Istre i Dalmacije. Usluge koje provodimo pozitivno utječu na njihovo opće stanje; poboljšava se kvaliteta života starijih osoba. Tijekom boravka zbog samog smještaja bolnice na obali Jadranskog mora, osobe starije životne dobi mogu uživati i u blagodatima morske vode, čistog zraka i ugodne mediteranske klime. U zimskim mjesecima ističu dobrobit bazena sa grijanom morskom vodom kao jednim od glavnih razloga za dolazak u Crikvenicu, poručili su iz medicinskog centra.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.