Reumatoidni artritis i aktivnost: ‘Važno je provoditi vježbe, no pri jakim bolovima treba stati’
Osobe koje boluju od reumatoidnog artritisa i redovito vježbaju, imaju manje problema s boli od onih koji ne vježbaju, pokazala su istraživanja, a o tome nam je više rekla i magistra kineziologije Jelena Čvrljak. Redovnim vježbanjem dolazi do ublažavanja simptoma, ali pri jakim bolovima i dodatnom oticanju zglobova treba stati s vježbanjem i odmarati, naglasila je kineziologinja i dodala kako je bitno savjetovati se s liječnikom. Neke od idealnih aktivnosti su hodanje, plivanje i vježbanje u vodi.

Kineziologinja Jelena Čvrljak o reumatoidnom artritisu | Foto: Privatna arhiva/Pexels/Canva
Reumatoidni artritis najčešće se razvija u dobi od 30 do 60 godina, a učestalost raste sa starenjem. Kronična je to i upalna bolest vezivnog tkiva koja se najviše očituje na zglobovima. Bitna je redovita aktivnost, ali treba biti oprezan. O tome nam je više rekla kineziologinja Jelena Čvrljak s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’.
‘Važno je provoditi vježbe, a pri bolovima treba stati’
Za osobe koje boluju od reumatoidnog artritisa važno je redovito vježbati ili se baviti tjelesnom aktivnosti. Sve to može pomoći u ublažavanju simptoma, poboljšanju cjelokupnog zdravlja i poboljšanju kvalitete života. Istraživanja pokazuju kako osobe koje boluju od reumatoidnog artritisa i redovito vježbaju, imaju manje problema s boli od onih koji ne vježbaju.
– Važno je provoditi vježbe istezanja kako bi se preveniralo skraćivanje mišića. Osim toga, važno je provoditi vježbe snage kako ne bi došlo do slabljenja mišića i dodatnog opterećenja na zglobove. Bitno je provoditi i aerobnu aktivnost poput hodanja, plivanja ili vožnje bicikla. Ono što je važno naglasiti je kako se treba posavjetovati s liječnikom. Važno je i vježbati u skladu s trenutačnim stanjem bolesti lagano do umjereno, no pri jakim bolovima i dodatnom oticanju zglobova treba stati s vježbanjem i odmarati, poručila je Čvrljak.
Hodanje, plivanje, vježbanje u vodi…
Magistra kineziologije s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’ starijima koji boluju od artritisa je preporučila hodanje, plivanje, vježbanje u vodi i jogu. Osim toga, preporučila je i vožnju biciklom, vježbe istezanja i vježbe za jačanje mišića. Naglasila je kako je bitno raditi vježbe u položajima gdje nema dodatnog opterećenja na zglobove poput ležanja na trbuhu, leđima ili u stojećem stavu.
Podsjetimo, kineziologinja Čvrljak već je naglasila kako je vježbanje usmjereno na održavanje i povećavanje mišićne mase ključno za poboljšanje zdravlja u starijoj dobi. To je važno kako ne bi došlo do razvoja sarkopenije. Kako pojedini umirovljenici redovno vježbaju, rekli su nam iz Društva za športsku rekreaciju Trnje u Zagrebu. Više o tome pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.