Klima-uređaji i stariji: ‘Neodržavani mogu loše utjecati na osobe s kroničnim bolestima’
Klima-uređaji mogu starijim osobama olakšati ljetne vrućine, kazali su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ali je važno paziti kako se koriste. Prevelike temperaturne razlike mogu uzrokovati šok za organizam, posebno osobama s kardiovaskularnim tegobama, kroničnim bolestima pluća ili alergijama. Važno je klima-uređaj redovito servisirati i čistiti filtere jer neodržavani uređaji mogu širiti prašinu, plijesni i mikroorganizme koji negativno utječu na zdravlje, upozorili su iz Zavoda za javno zdravstvo.

Umirovljenica u kući | Foto: Pexels
Toplinski valovi ljeti već su uobičajeni, a ponekad je teško osvježiti se bez rashladnih uređaja. Važno je da temperatura u klimatiziranom prostoru ne bude više od sedam stupnjeva Celzijusa niža od vanjske temperature, o čemu smo već pisali ovdje. Klima-uređaji mogu starijim osobama olakšati ljetne vrućine, kazali su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ali važno je paziti kako se koriste.
Posebno oprezne trebaju biti osobe s tegobama
Prevelike temperaturne razlike uzrokovati šok za organizam, osobito kod osoba s kardiovaskularnim ili respiratornim tegobama. Preporučljivo je rashladiti prostoriju prije boravka u njoj. Klimu se može uključiti kada nitko nije u prostoru. Zatim je se može isključiti ili prebaciti na blagi režim rada.
– Tijekom dana preporuča se zamračiti prostorije spuštanjem roleta ili zatvaranjem zavjesa. Sve kako bi se spriječio ulazak topline i prostor duže zadržao ugodnu temperaturu, poručili su iz Zavoda za javno zdravstvo.
Bitno je redovito servisiranje i čišćenje filtera
Klima-uređaj treba redovito servisirati i čistiti filtere. Neodržavani uređaji mogu širiti prašinu, plijesni i mikroorganizme koji negativno utječu na zdravlje. To posebno loše može utjecati na osobe s kroničnim bolestima pluća ili alergijama. Također, noću je dobro rastvoriti što je više moguće prozora kako bi svježiji noćni zrak ušao u prostoriju. U večernjim satima može se dodatno pospješiti cirkulaciju zraka korištenjem električnih ventilatora, kako su objasnili.
– Tijekom vrućih ljetnih dana općenito se preporuča izbjegavati biti na vrućini između 10 i 17 sati, piti puno tekućine bez alkohola, šećera i kofeina, cijelo vrijeme, ne samo kada osjetite žeđ. Treba konzumirati manje obroke bogate sezonskim voćem i povrćem, nositi laganu, prozračnu odjeću od prirodnih materijala te pokriti glavu, primjerice šeširom. Također, potrebno je koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od UV zračenja te redovito uzimati propisanu terapiju, upozorili su iz Zavoda za javno zdravstvo.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.