Kineziologinja o važnosti kretanja za oboljele od astme: ‘Kraći intenzivni napori i češće pauze’
Astmu imaju mnoge starije osobe, a tjelesna aktivnost i kretanje mogu pozitivno utjecati na dišni i kardiovaskularni sustav. Osobama koje boluju od astme svakako se preporuča bavljenje tjelesnom aktivnosti, objasnila je magistra kineziologije Jelena Čvrljak. Uz pravilan program liječenja, osoba koja boluje od astme može sudjelovati u svim aktivnostima, poput hodanja, laganog bicikliranja ili pilatesa. Kineziologinja je preporučila kraće intenzivne napore s češćim pauzama, ali da je bitno o svemu se posavjetovati s liječnikom.

Kineziologinja Jelena Čvrljak o astmi | Foto: Privatna arhiva/Pexels/Canva
Kronična bolest pluća obilježena upalom i otežanim protokom zraka kroz dišne puteve je astma, a od nje boluju i mnoge starije osobe. Tjelesna aktivnost i kretanje mogu pozitivno utjecati na dišni i kardiovaskularni sustav. Kod osoba koje boluju od astme aktivnost je od izuzetnog značaja, objasnila nam je magistra kineziologije s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’ Jelena Čvrljak.
‘Kraći intenzivni napori, od pet do šest minuta’
Redovito bavljenje tjelesnom aktivnosti važno je za cjelokupno zdravlje čovjeka, a navedeno ne isključuje osobe koje boluju od astme. Osobama koje boluju od astme svakako se preporuča bavljenje tjelesnom aktivnosti, ne samo zbog pozitivnog utjecaja na fizičko zdravlje, već i zbog psihosocijalnih razloga i poboljšanja kvalitete života.
– Vježbanje i tjelesna aktivnost, osobama koje su u procesu uspješnog liječenja astme, svakako se preporučuju. No više je čimbenika o kojima treba razmišljati pri odabiru aktivnosti. Prvenstveno to su mjesto održavanja aktivnosti i godišnje doba, s obzirom da primjerice pelud, zagađeni zrak, smog, odnosno održavanje tjelesne aktivnosti na otvorenom, ili izlaganje vrlo hladnom zraku mogu izazvati pogoršanje astme odnosno ‘astmu izazvanu naporom’, poručila je kineziologinja.
Osim toga, trebalo bi voditi računa da aktivnost ili interval vježbanja ne traje predugo, odnosno da se odabere aktivnost koja ima mogućnost češćih pauza i da intenzivni napori traju kraće, od pet do šest minuta. Aktivnosti koje se preporučuju su hodanje, plivanje, lagano bicikliranje, joga, pilates i gimnastika, istaknula je Čvrljak.
Bitno je posavjetovati se s liječnikom
Uz pravilan program liječenja, osoba koja boluje od astme može sudjelovati u svim aktivnostima. Ono što svatko prvo treba učiniti, to je svakako se posavjetovati s liječnikom. Nakon toga, ako je aktivnost na otvorenom treba pratiti peludni kalendar. Kineziologinja Čvrljak starijima preporučuje hodanje koje je podcijenjena, a dostupna aktivnost. Više o tome pročitajte ovdje.
– Tijekom aktivnosti trebalo bi držati inhalator u blizini te ukoliko dođe do pojave simptoma bolesti, prekinuti s aktivnosti i uzeti lijek preporučen od strane liječnika. Osim toga, potrebno je unositi dovoljno tekućine prije, za vrijeme i nakon aktivnosti. Prije aktivnosti ili vježbanja potrebno je dobro se zagrijati te krenuti s aktivnosti nižeg intenziteta te postepeno ga povećavati, poručila je kineziologinja Čvrljak.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.