Karcinom Merkelovih stanica je rijedak, ali vrlo opasan; Evo kako ga možete prevenirati

Ana Kanazir
12. kolovoza 2024.
Zdravlje
A- A+

Karcinom Merkelovih stanica je karcinom kože koji najčešće pogađa starije osobe s dugotrajnim oštećenjima kože uzrokovanim izlaganjem ultraljubičastim zrakama, kao i pojedince s oslabljenim imunološkim sustavom. Ovaj je karcinom rjeđi od melanoma, ali zato puno agresivniji i opasniji. Dobra je vijest da se može prevenirati određenim radnjama.

Djevojka s madežima na leđima

Djevojka s madežima na leđima | Foto: Pexels, Mariam Antadze

Karcinom Merkelovih stanica je 40 puta rjeđi od melanoma, ali je zato drugi po smrtnosti od svih karcinoma kože. Češće ga imaju starije osobe i to muškarci. Kako do njega ne bi ni došlo mogu pomoći određeni načini ponašanja i briga o koži.

pregled madeža
Uskoro kreće Nacionalni plan ranog otkrivanja melanoma: 'Prevencija je najbolja zaštita'

Zašto dolazi do karcinoma Merkelovih stanica?

Dobro je poznato da su sunce i sunčeve zrake, odnosno ultraljubičaste zrake izuzetno opasne za kožu. One mogu izazvati melanom, ali i drugi karcinom kože nazvan karcinom Merkelovih stanica. On je rijedak, ali puno agresivniji od samog melanoma i drugi je po smrtnosti od svih karcinoma kože.

– Glavni čimbenik rizika za razvoj karcinoma Merkelovih stanica je intenzivno izlaganje ultraljubičastim zrakama. Ovi karcinomi najčešće se javljaju na dijelovima tijela koji su često izloženi sunčevoj svjetlosti, kao što su glava, vrat i ruke. Također, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, uključujući one s HIV infekcijom ili koji su na imunosupresivnoj terapiji, osobe svijetle puti, kao i osobe koje su preboljele neki karcinom kože, imaju veći rizik. Bolest se uglavnom pojavljuje kod starijih, iza 50. godine života, istaknula je Daška Štulhofer Buzina, dr. med., specijalist dermatovenerologije i uži specijalist za dermatološku onkologiju iz KBC-a Zagreb, Klinike za dermatovenerologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Kako se liječi karcinom Merkelovih stanica?

Ovaj se karcinom često otkriva u kasnijim fazama, zbog svoje sposobnosti brzog rasta i metastaziranja, što značajno otežava liječenje i smanjuje stopu preživljavanja. Rana dijagnoza i pravovremeno liječenje ključni su za poboljšanje ishoda kod oboljelih. Ovaj karcinom se može prepoznati po tvorbama na koži koje su sjajne površine, a koje mogu biti boje kože ili crvene, plavičaste ili ljubičaste. Najčešće se javljaju na licu, glavi, vratu i na rukama, ali mogu se pojaviti i na drugim dijelovima tijela, objasnila je specijalistica dermatovenerologije Štulhofer Buzina.

– Liječenje obično započinje kirurškim uklanjanjem tumora. S obzirom na sklonost širenju, ključno je utvrditi stadij bolesti. U početnim fazama, kirurška intervencija uz redovite kontrole može biti dovoljna, dok za uznapredovale stadije često je potrebno kombinirati kirurgiju s radioterapijom, kemoterapijom ili imunoterapijom. Personalizirani pristup svakom pacijentu, uzimajući u obzir biološke osobitosti tumora, stadij bolesti, opće zdravstveno stanje pacijenta i druge relevantne čimbenike temelj su multidisciplinarnog liječenja ovih bolesnika. Nažalost, s obzirom na to da se recidivi i širenje bolesti javljaju u 25-30 % bolesnika, od iznimne je važnosti voditi računa o prevenciji bolesti, objasnila je Daška Štulhofer Buzina.

Može li se karcinom Merkelovih stanica spriječiti?

Kako bi se smanjio rizik od pojave karcinoma Merkelovih stanica potrebno je obavljati redovito samopreglede i dermatološke preglede, ali i slijediti određene smjernice:

  • Izbjegavajte izlaganje suncu u razdobljima njegove najveće aktivnosti kako biste smanjili rizik od oštećenja kože.
  • Primjenjujte širokospektralnu zaštitu od sunca, kreme za sunčanje, kako biste zaštitili kožu od UV zračenja, osobito nakon znojenja ili kupanja.
  • Nosite šešire širokog oboda, sunčane naočale s UV zaštitom i odjeću koja pokriva veći dio tijela kako biste smanjili izloženost suncu.
  • Provodite redovite samopreglede kože kako biste uočili bilo kakve promjene, izrasline ili promjene u boji, obliku ili veličini.
  • Obavljajte redovite dermatološke preglede, posebno ako imate oslabljen imunološki sustav ili ste u rizičnoj skupini.
Copy link
Powered by Social Snap