Dermatovenerologinja o važnosti pregleda madeža kod starijih: ‘Imaju lošiju prognozu melanoma’
Bliži se ljeto, a koža će biti sve izloženija izravnom utjecaju sunčeve svjetlosti. Važno je štititi se jer prevelika izloženost UV zrakama može uzrokovati melanom koji kod starijih može biti težak. Najučinkovitija zaštita su SPF krema, izbjegavanje UV zraka i zaštitna odjeća. Važno je obavljati preventivne preglede madeža, a kako nam je objasnila dermatovenerologinja Lena Kotrulja, stariji često idu na pregled tek kad primijete problem na koži. Uvijek vrijedi pravilo da ako madež izgleda sumnjivo, bez odlaganja treba otići na dermatološki pregled, naglasila je Kotrulja.

Dermatovenerologinja Lena Kotrulja o madežima | Foto: Privatna arhiva/Pexels/Canva
Dolazi ljeto, a time će i koža biti više izložena izravnom utjecaju sunčeve svjetlosti. Starije osobe općenito rjeđe dolaze na preventivne preglede madeža u usporedbi s mlađim osobama. Stariji imaju veći rizik za razvoj melanoma, objasnila je dermatovenerologinja Lena Kotrulja iz zagrebačke Poliklinike za dermatologiju i venerologiju DermaPlus za Mirovina.hr.
‘Stariji idu na pregled tek kad primijete problem na koži’
– Starije osobe često dolaze na pregled tek kad primijete problem na koži, primjerice krvarenje, promjenu izgleda madeža, umjesto rutinskog screeninga. Kod starijih osoba je veći rizik javljanja i drugih tumorskih tvorbi na koži zbog veće kumulativne izloženosti UV zrakama kroz život. Osim toga, zbog slabije sposobnosti kože za popravak DNA oštećenja, kao i rjeđeg provođenja samopregleda i odlaska na dermatološki pregled, istaknula je dermatovenerologinja.
To su razlozi zašto bi trebalo poticati stariju populaciju da dolazi na preventivne preglede madeža. Posebno ako imaju čimbenike rizika kao što su svijetla put, puno madeža, povijest sunčanih opeklina, i osobnu ili obiteljsku anamnezu melanoma, kako je istaknula Kotrulja. Preventivni pregled madeža treba obavljati jednom godišnje. Ako postoji povećani rizik, u tom su slučaju potrebne i češće kontrole. Primjerice, svakih šest mjeseci kod osoba koje imaju atipične ili brojne madeže (više od 50), osobnu ili obiteljsku anamnezu melanoma i povijest sunčanih opeklina, posebno u djetinjstvu, objasnila je.
– Pregled madeža je bolje obaviti tijekom hladnijeg doba godine jer u slučaju potrebe uklanjanja madeža postoji manji rizik komplikacija zbog znojenja i infekcije rane nakon operativnog zahvata. U svakom slučaju pregled madeža je neophodno obaviti čim prije u slučaju nagle promjene boje ili veličine madeža. Isto tako i zbog pojave svrbeža, krvarenja ili ranice u madežu, kao i novonastalog madeža. Uvijek vrijedi pravilo da ako madež izgleda sumnjivo, odmah, bez odlaganja treba otići na dermatološki pregled, poručila je Kotrulja.
‘Starije osobe imaju lošiju prognozu melanoma’
Melanom je češći kod starije populacije i često se dijagnosticira u uznapredovalom stadiju, s većom Breslow debljinom i ulceracijom, kada postoji veći rizik od metastaza. Razlog tome je da su u starijoj dobi samopregledi rjeđi, kako je rekla dermatovenerologinja, a rjeđe se odlazi i na preventivne preglede madeža. Lokalizacija melanoma na leđima, vlasištu, glavi i vratu, često onemogućuje rano otkrivanje. Posljedično, veći je rizik od regionalnih i udaljenih metastaza već kod prvog pregleda.
– Kao zaključak mogu reći da starije osobe imaju lošiju prognozu melanoma jer se bolest kod njih češće otkriva kasno i brže napreduje. Mogućnosti liječenja su često ograničene zbog komorbiditeta i bioloških promjena vezanih uz starenje. Rana dijagnoza i proaktivna dermatološka skrb ključni su za poboljšanje ishoda u ovoj skupini, kazala je.
SPF krema, izbjegavanje UV zraka i zaštitna odjeća
Iako se melanom češće javlja u starijoj životnoj dobi, određene skupine mlađih osoba također imaju povećan rizik. Najugroženije su mlade žene u dobi od 20 do 40 godina, osobito zbog jačeg izlaganja UV zrakama zbog sunčanja ili solarija, zbog želje za tamnijim tenom. Ugroženije su i osobe svijetle puti, s plavim očima i svijetlom ili crvenom kosom, osobe s velikim brojem madeža, ako ih imaju više od 50 ili atipičnim madežima kao i obiteljsku povijest melanoma. Upravo zbog toga, edukacija mladih o zaštiti od sunca i važnosti samopregleda kože ključna je u prevenciji melanoma, kako nam je objasnila Kotrulja.
– Najučinkovitija zaštita od melanoma i drugih oštećenja kože je kombinacija više različitih mjera zajedno. Potrebno je koristiti SPF kremu s faktorom najmanje 30 kao temelj fotozaštite. No, sama SPF krema nije dovoljna. Potrebno je izbjegavati izlaganje UV zrakama u vrijeme najjače insolacije, u periodu od deset do 16 sati. Zaštitna odjeća poput šešira sa širokim obodom, naočala s UV zaštitom i lagane, guste tkanine dodatno štite kožu. Potpunu izbjegavanje sunca nije potrebno jer je sunčeva svijetlost važna za sintezu vitamina D i opće psihofizičko zdravlje. Cilj je odgovorno i umjereno izlaganje UV zrakama uz odgovarajuću fotozaštitu, poručila je dermatovenerologinja. Kozmetičarka Skira govorila je o njezi zrele kože, ali i da UV zrake potiču starenje, o čemu smo pisali ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.