Baqsimi na dopunskoj listi: Prijeko potreban lijek dijabetičari će morati plaćati po dozi

Milan Dalmacija
19. srpnja 2023.
Zdravlje
A- A+

Nakon svega nekoliko mjeseci, HZZO je s osnovne na dopunsku listu lijekova prebacio lijek Baqsimi, koji služi za oporavak u slučajevima teške hipoglikemije. To znači da će sve osobe starije od 15 godina morati za svaku dozu platiti 44 eura. Ovom su odlukom nezadovoljne udruge dijabetičara, ali i specijalisti.

Lijek Baqsimi | Foto: baqsimi.com

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) revidirao je osnovnu listu lijekova. Nekima je povisio, a nekima snizio cijene. Na listu su i uvršteni pojedini lijekovi, dok su drugi s nje uklonjeni, odnosno prebačeni na dopunsku listu. Među potonjima je i Baqsimi, sprej kojeg dijabetičari koriste u slučaju teške hipoglikemije, odnosno pada razine šećera u organizmu. Prema odluci Upravnog vijeća HZZO-a, svi stariji od 15 godina morat će ga plaćati 44 eura po dozi.

lijekovi na jednom mjestu
HZZO snizio cijene 228 lijekova na Osnovnoj listi, a uvedeni su i novi oblici postojećih terapija

– Prije spreja imali smo besplatni GlucaGen HypoKit, koji se sastojao od jednog miligrama praška i otapala za injekciju glukagona. Moj suprug je prošao edukaciju, no smatram kako se u stresnoj situaciji, u kojoj ja ležim u nesvijesti zbog niske razine šećera, nitko osim zdravstvenih djelatnika ne može snaći i reagirati na vrijeme. U svega par sekundi potrebno je prašak pomiješati s otopinom i pod određenim kutom ubrizgati injekciju u tijelo. To je suludo očekivati od bilo koga. Injekciju ne mogu nositi na putovanje jer se ona mora držati u hladnjaku pod određenom temperaturom. Ako hipoglikemija nastupi vani, a ja izgubim svijest, bez Baqsimija jedino mi može pomoći Hitna, objasnila je novinarki Indexa Lukreciji Žderić dijabetičarka Ana Armanda Jović.

Baqsimi je inače inovativan lijek koji se koristi kao jednokratna doza u slučaju teške hipoglikemije. Koristi se jednostavno, uštrcavanjem u nos, a njegov učinak je trenutačan. Rok trajanja mu je dvije godine i izdaje se na recept, odnedavno i uz nadoplatu.

Pirova pobjeda

Više od godinu dana trajala je javnozdravstvena kampanja dijabetoloških udruga da Baqsimi uopće dođe na osnovnu listu lijekova HZZO-a. Udruga Cukrići skupila je 50.000 potpisa u peticiji kojom je tražila uvrštenje ovog lijeka na listu, što se na kraju dogodilo 1. prosinca prošle godine. No, nije dugo trajalo.

dijabetes
Dijabetes – Što je, kako ga prepoznati i kako se tretira

– Uvažavajući potrebe bolesnika te činjenicu da na Osnovnoj listi lijekova od ranije postoji lijek s istom djelatnom tvari glukagon, zaštićenog imena GlucaGen Hypokit za supkutanu primjenu, za primjenu u istoj indikaciji kao i lijek Baqsimi, Povjerenstvo za lijekove je donijelo mišljenje, a Upravno vijeće HZZO-a konačnu odluku. Liste lijekova s navedenim promjenama su u primjeni od 16. srpnja 2023. godine i javno su dostupne na mrežnim stranicama HZZO-a od 5. srpnja 2023. godine, pojasnili su iz HZZO-a dodajući da je zabilježeno značajno odstupanje predviđenog troška od stvarnog zbog čega je lijek završio na dopunskoj listi.

Bivši predsjednik Zagrebačkog dijabetičkog društva i urednik portala Na inzulinu, Davor Skeledžija ovakvu odluku smatra diskriminatornom. Podsjeća da je Povjerenstvo za lijekove HZZO-a najprije napisalo vrlo lođe indikacije za Baqsimi, a potom napravilo još jednu grešku.

– Povjerenstvo je svoju nestručnost već pokazalo kada su donijeli inicijalne i vrlo loše indikacije za lijek Baqsimi. Dozvolili su pravo na njega svim osobama sa šećernom bolešću iako takvih osoba ima jako puno i većini nije bio potreban. O tome ih je službeno izvijestilo Zagrebačko dijabetičko društvo i potaknulo da se indikacije poprave. No “stručno Povjerenstvo” tradicionalno “zna najbolje” te nisu popravili indikacije, već je najbolje čega su se dosjetili – ovako ozbiljna diskriminacija osiguranika i ovako ozbiljne doplate, rekao je Skeledžija.

Podrška pacijenata i liječnika

On je u nastojanju da poboljša indikacije lijeka dobio podršku Hrvatskog dijabetološkog društva. Čini se da udruživanje ovog puta nije imalo utjecaj na HZZO.

dijabetes
Šećerna bolest: Rizike od bolesti je moguće i spriječiti, no većina ljudi zanemaruje ove simptome

– Podržali smo ideju gospodina Skeledžije kada je u pitanju poboljšanje indikacije za lijek Baqsimi prema kojem bi na njega imale pravo osobe koje koriste inzulin dva ili više puta dnevno, doplatu za osobe iznad 18 godina u iznosu od 10 eura s iznimkom za trudnice te da svaki osiguranik koji u roku od godinu dana traži tri ili više recepata za lijek mora u povijesti bolesti od dijabetologa imati evidentirano da je prošao reedukaciju o izbjegavanju hipoglikemije, rekla je predsjednica HDD-a Anela Novak.

Na njihovo strani su i specijalisti dijabetolozi koji tvrde da je nužno da je ovakav lijek dostupan svima, jer je riječ o svojevrsnom “oružju” za sprječavanje neželjenih posljedica kod pacijenata s intenzivnom inzulinskom terapijom.

– Dijabetolozima je takav lijek oružje u radu s osobama koje imaju intenziviranu inzulinsku terapiju, posebice više doza inzulina. Kod njih je rizik od hipoglikemije visok. Takav lijek bi zaista trebao biti dostupan svima, bez obzira na dob dijabetičara. Dugo smo čekali da dođe u našu kliničku praksu i smatram da je to puno bolja opcija od intravenoznog lijeka, koji je besplatan cijelo vrijeme, no vrlo nezgodan za uporabu, zaključila je pročelnica Zavoda za endokrinologiju, dijabetologiju i poremećaje metabolizma KBC-a Split, Tina Tičinović Kurir.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap