[28.8.] Martin Luther King održao povijesni govor za ljudska prava ‘I have a dream’

Jasmina Grgurić Zanze
28. kolovoza 2018.
Vremeplov
A- A+

“Sanjam da će moje četvoro djece jednog dana živjeti u zemlji u kojoj neće biti suđeni po boji kože, nego po vrijednosti njihove osobnosti” – najsnažnija je rečenica koju je u svom poznatnom govoru izrekao Martin Luther King.

Martin Luther King Snimak zaslona: Youtube

Martin Luther King, baptistički propovjednik i borac za prava crnačkog stanovništva, na današnji je dan održao svoj povijesni govor “I Have a Dream”. Javni govor u trajanju od 17 minuta održan je 28. kolovoza 1963. godine ispred više od 250.000 boraca za ljudska prava u Washingtonu. Kingova snažna poruka odaslana ispred Linkonova spomenika bila je jednakost crnaca i bijelaca. Bio je to ključni trenutak američkog pokreta za prava civila.

Ispričaj im o snu, Martine

Njegove riječi televizijske su kamere prenosile u sve američke domove, a govor je iz Bijele kuće pratio i tadašnji predsjednik John Kennedy. Govor koji je na kraju fascinirao milijune Amerikanaca nije otpočetka tekao glatko, jer se King mučio s tekstom koji je uoči govora bio prepravljan mnogo puta. Gospel pjevačica Mahalia Jackson Kingu je tada dobacila rečenicu: “Ispričaj im o snu, Martine!”. Tek je njegova improvizirana poruka uspjela dotaknuti srca okupljene mase i potaknuti ih na reakciju.

“Sanjam da će moje četvoro djece jednog dana živjeti u zemlji u kojoj neće biti suđeni po boji kože, nego po vrijednosti njihove osobnosti… – najsnažnija je rečenica koju je tada izrekao. 

King je o svom snu govorio šest minuta, a riječ “sanjam” ponovio je osam puta. Jedan od najboljih govora američke povijesti bio je vapaj za završetkom rasizma u Americi, a King je pozvao na jednakost i jednaka prava za sve. Pritom nije zazivao nasilnu promjenu, nego se pozivao na američki ustav, Deklaraciju o neovisnosti, Proglas o emancipaciji kojim je sto godina ranije ukinuto ropostvo, na slavni govor Abrahama Lincolna kod Gettysburga, i na Bibliju.

Najmlađi dobitnik Nobelove nagrade

Mediji su Kinga odmah pohvalili za vještinu govorništva i nenadmašnu elokvenciju, nazivajući ga vrhunskim oratorom koji je posramio zagovornike segregacije, a ravnodušan nije ostao ni John Kennedy.

Iako se u sklopu mjera sigurnosti rasporedilo čak 19.000 vojnika, mirovini marš rezultirao je time da nijedna osoba nije bila uhićena. Godinu dana kasnije Kennedy je osigurao većinu za Zakon o građanskim pravima, a 1965. i za Zakon o pravu glasovanja.

Godinu dana nakon slavnog govora Martin Luther King dobio je Nobelovu nagradu za mir. Sa samo 35 godina bio je najmlađi dobitnik tog priznanja u povijesti.

 

______________________

Pročitajte što se dogodilo jučer [27.8.] na ovom linku.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap