Vlada šalje referendumsko pitanje na Ustavni sud: Moguće je da se uopće ne održi!

Josip Mihaljević
29. kolovoza 2019.
Novosti
A- A+

Jučer smo saznali da je provjera potpisa za održavanje referenduma ”67 je previše” prošla uspješno, a Vlada će na današnjoj sjednici izvješće o provjeri poslati natrag u Sabor. Sabor će gotovo sigurno pitanje poslati na Ustavni sud, a moglo bi doći do toga da referenduma uopće – ne bude!

inicijativa 67 je previše

Foto: Organizacijski odbor Inicijative 67 je previše | mirovina.hr

Kako doznaje Jutarnji.hr, Vlada će na današnjoj sjednici izvješće o uspješnoj provjeri potpisa za referendumsku inicijativu ”67 je previše” poslati natrag u Sabor. Sabor će tada imati dvije opcije: odmah raspisati referendum ili ga poslati na ocjenu ustavnosti, a od te dvije opcije izglednija je druga.

“Sabor može raspisati referendum ako smatra da su ispunjene pretpostavke za to, a ako smatra da pitanje nije u skladu s Ustavom, može od Ustavnog suda tražiti da to ocijeni. Ustavni sud ima rok od 30 dana da odluči jesu li se ispunili uvjeti za raspisivanje referenduma, s time da taj rok može produljiti bude li tražio očitovanja nadležnih tijela, izračune i mišljenja ustavnopravnih stručnjaka”, objasnio je sugovornik s Ustavnog suda za Jutarnji.

Cijeli proces na ustavnom sudu mogao bi se dakle protegnuti na dva mjeseca, a ako pitanja budu u skladu s Ustavom – referendum bi se mogao dogoditi najkasnije za tri mjeseca.

Referendum se možda uopće ne dogodi – evo kako

Branko Bačić, šef HDZ-ovog kluba zastupnika u Saboru, potvrdio je kako će vladajuća većina referendumsko pitanje proslijediti Ustavnom sudu.

“Bilo bi dobro da Sabor prije raspisivanja referenduma traži mišljenje Ustavnog suda jer pitanje značajno zadire u proračun i gospodarska pitanja o kojima odlučuje Sabor na prijedlog Vlade, o čemu upozoravaju neki ustavnopravni stručnjaci, a s druge strane, s obzirom na to da ćemo mijenjati i Zakon o referendumu, zakonodavcu će puno pomoći stav suda o tome što može biti predmet referenduma, a što ne”, kazao je za Jutarnji.

Dok bude trajala provjera na Ustavnom sudu, Bačić je kazao kako će Vlada voditi razgovore sa sindikatima “kako bi se izbjegao referendum jer je mirovinska reforma kvalitetna.”

S druge strane, Ustavni sud može pitanje proglasiti valjanim i tada se ide na referendum, ili će pitanja proglasiti neustavnim i čitava priča pada u vodu. U slučaju potonjeg, sindikati su zaprijetili prosvjednim akcijama.

Sindikati: “Udovoljite baš svim zahtjevima i ne moramo na referendum”

Sindikati već dosta dugo odbijaju pregovarati o ovom pitanju s ministrom rada i mirovinskog sustava Josipom Aladrovićem, i otvoreni su za samo dvije opcije: raspisivanje referenduma ili potpunom kapitulacijom Vlade.

“Za referendum je potpisalo 20% biračkog tijela, s toliko glasova HDZ dobiva izbore. Ako Vlada pristane na sve naše zahtjeve, nema potrebe za referendumom. Ako žele uštedjeti novac, neka poslušaju što je 700.000 ljudi reklo, a ne da muljaju s Ustavnim sudom. Time bi i Plenković dobio bodove i ne bi ispao gubitnik”, poručio je Vilim Ribić za Jutarnji.

Prema ovom tempu, ako bude došlo do referenduma, on bi se mogao dogoditi najkasnije do Božića. Otprilike u isto vrijeme kada i predsjednički izbori.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap