HDZ i SDP izjednačili podršku birača: Građane muči loš položaj umirovljenika
09:22 390 d 26.02.2025
Umirovljenici za laptopom | Foto: Canva
Političkih stranki lani je osnovano 18, a obrisano 19. Osnovana je i Stranka umirovljenika Sjever, a ugašena Umirovljenici Slavonije i Baranje.
Političke stranke u Hrvatskoj su brojne, a prema Registru političkih stranaka imali smo ih 162 lani. Samo prošle godine ih je upisano 18, a ugašeno njih 19. Iz Ministarstva pravosuđa i uprave odgovorili su nam o kojim je strankama riječ i koliko je među njima umirovljeničkih stranaka. Najpopularnije političke stranke u Hrvatskoj su HDZ i SDP, a prema posljednjem Crobarometru Nove TV su se prema podršci birača nakon pet godina ove dvije stranke izjednačile, o čemu čitajte ovdje.
Prošle godine osnovana je i jedna umirovljenička stranka. Radi se o Stranki umirovljenika Sjever koja je osnovana u Varaždinskoj županiji. Predsjednica je umirovljenica Jadranka Bahlen koja je, između ostaloga, predsjednica Saveza umirovljenika Varaždinske županije. Ranije je bila i potpredsjednica Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) iz koje je izbačena, o čemu više možete pročitati ovdje.
HDZ i SDP izjednačili podršku birača: Građane muči loš položaj umirovljenika
09:22 390 d 26.02.2025
Puno stranaka lani je osnovano zbog lokalnih izbora. Osim ove umirovljeničke stranke, lani su registrirane i Dina Dogan – Nezavisna lista, Nezavisna lista Ivanić-Grad, Nezavisna stranka Samo Tim, Sve se može, Nezavisna lista Tomislava Mišetića, Nezavisna liste Vrime je!, Pavle Kalinić – Nezavisna lista i Bolje sutra – Nezavisna lista, kako su naveli iz Ministarstva pravosuđa.
Nadalje, prošle godine u Registar su upisane i Nezavisna lista Tomislava Jonjića – Jedino Hrvatska!, Marija Selak Raspudić - Nezavisna lista i Bernardić Davor – Nezavisna lista Servus Zagreb. Na popisu novoosnovanih stranki lani u Hrvatskoj našle su se i Alternativa Nezavisni – Jasenko Krovinović, Marko Magdić – Nezavisna lista Istarski Demokrati – Democratici Istriani – ID – DI, Lista za Dobro Mista, Pravi Socijaldemokratski pokret, Renato Petek - Nova Snaga i Alternativa za Hrvatsku. Podsjetimo, HSU je najuspješnija koalicijska stranka na lokalnim izborima 2025., o čemu čitajte ovdje.
U 2025. godini s radom je prestalo 19 političkih stranaka, među kojima je i jedna umirovljenička. Radi se o stranki Umirovljenici Slavonije i Baranje. Na popisu ugašenih političkih stranki su i Ključ Hrvatske, Hrast – Pokret za uspješnu Hrvatsku, Nova Ljevica, Zagreb je naš!, Nezavisna lista Zagreb, Agrameri – Nezavisna lista, Nezavisna lista Osejava i Demokršćani.
Također, ugašene su lani i stranke Pravi socijaldemokratski pokret, Hrvatska demokratska seljačka stranka, Zeleni savez, Za grad, Modeli altruizma u politici, Hrvatska stranka svih čakavaca, kajkavaca i štokavaca. Zatim, Krila Slobode Hrvatska nacionalistička stranka, Ujedinjeni hrvatski domoljubi, stranka Ivana Pernara (SIP) i 'Pavao Grom – nezavisna lista' također su političke stranke koje su prestale s radom prošle godine, naveli su iz Ministarstva pravosuđa.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Predstavljen Pravilnik o osobnoj asistenciji: 'Prava osoba s invaliditetom su prioritet'
Ministar rada i mirovinskoga sustava Alen Ružić predstavio je novi Pravilnik o Komisiji za procjenu potrebe korisnika za uslugom osobne asistencije.
16:42 41.966666666667 min 23.03.2026
Vladin novi paket mjera za građane: Najugroženiji i dalje imaju posebne potpore
Vladin novi paket mjera uključuje nova ograničenja cijene nafte. Produljuju se i subvencije na cijene struje i plina, uz vaučere za ugrožene kupce.
13:10 4 h 23.03.2026
Osječanke se svake subote prisjećaju mladosti: 'To su bila predivna druženja i plesnjaci'
Umirovljenice iz Osijeka svake se subote druže, piju kavu i šeću gradom. Druže se već tri desetljeća.
09:48 7 h 23.03.2026
Val starenja u ovoj je zemlji na vrhuncu: Ekonomist rješenje vidi u kućnoj njezi
U Norveškoj će ove godine biti više od 20.000 osoba starijih od 80 godina. Ekonomist Steinar Juel vidi priliku za prilagodbu sustava skrbi.
09:57 1 d 22.03.2026