Umirovljenica je prevarantu dala podatke povezane sa svojim bankovnim računom. Znakove financijske prevare moguće je prepoznati prije nego bude kasno.
00:01 20 h 11.05.2026

Namirnice na policama | Foto: Pixabay
Banka hrane je nedavno otvorena u Zagrebu, o čemu smo i pisali ovdje, a cilj je omogućiti donaciju namirnica, smanjiti bacanje hrane, a s druge strane pomoći onima u potrebi. U utorak je otvorena još jedna Banke hrane Požeško-slavonske županije, a u budućnosti će ih biti još i više.
Banka hrane je neprofitna organizacija koja prikuplja hranu od donatora i distribuira ju humanitarnim organizacijama koje hranu dijele osobama u potrebi. Uloga banke hrane uključuje suradnju sa svim posrednicima u doniranju hrane, upravljanje IT sustavom za doniranje hrane, pronalaženje novih donatora, promoviranje doniranja hrane i drugo.
Banka hrane bi donatorima trebala omogućiti brzo i jednostavno doniranje viškova hrane, infrastrukturnu opremljenost, mogućnost prihvaćanja različitih količina donacije od vrlo malih do velikih s relativno kratkim rokom trajanja, piše na stranicama Ministarstva poljoprivrede.
Dobra je vijest da nije sve samo mrtvo slovo na papiru, jer su već potpisani ugovori za uspostave banke hrane u Zagrebu, Virovitičko-podravskoj županiji, Međimurskoj, Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Požeško-slavonskoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Karlovačkoj županiji.
Osim toga, objavljen je i Poziv Ministarstva poljoprivrede na stranici e-savjetovanje kojim se prije svega želi omogućiti prijava projektnih prijedloga za infrastrukturno opremanje banki hrane u županijama u kojima takvo opremanje nije provedeno na temelju prvog poziva. Poziv je usmjeren i dalje na infrastrukturno opremanje posrednika u lancu doniranja hrane. Iznosi rasploživi za ove pozive su financirani sredstvima EU u okviru instrumenta „EU slijedeće generacije“.
Umirovljenica je prevarantu dala podatke povezane sa svojim bankovnim računom. Znakove financijske prevare moguće je prepoznati prije nego bude kasno.
00:01 20 h 11.05.2026
Smrtnost umirovljenika najveća u četiri godine: Živjeli su od 570 eura mirovine
Oko 400 korisnika mirovina više preminulo je početkom ove godine u odnosu na prijašnje godine. Žene su mirovinu koristile sedam godina dulje.
16:37 3 h 11.05.2026
Lukenda je novi predsjednik HSU-a: 'Izvedivo je da prosječna mirovina bude 800 eura'
Državni tajnik u Ministarstvu rada Marinko Lukenda postao je predsjednik HSU-a. Glavni cilj je borba za rast mirovina, istaknuo je novi predsjednik.
15:13 5 h 11.05.2026
Čekate inkluzivni dodatak ili drugu socijalnu naknadu? Evo kada će biti isplata u svibnju
Brojni građani, većinom oni stariji, ovise o socijalnim naknadama. Među njima je i inkluzivni dodatak, a poznat je i datum isplate u svibnju.
10:52 9 h 11.05.2026
Umirovljenici iz Hrvatske, Litve, Poljske i Slovenije dijele digitalna znanja
Umirovljenici s razvijenim digitalnim znanjem postat će mentori u sklopu Erasmus+ projekta. Provodit će edukacije u svojim lokalnim sredinama.
09:48 10 h 11.05.2026
Male tajne hrvatskog jezika: Umirovljenici, 'biste li ili bi' voljeli natrag u mladost?
Aorist glagola biti često se pogrešno izjednačuje u svim licima jednine i množine, navode iz Instituta za hrvatski jezik.
10:21 1 d 10.05.2026
Početak godine bilježi demografski rast: Više rođenih i manje umrlih nego 2025.
U prvom kvartalu ove godine prirodni prirast je u minusu, ali manjem nego prošle. S druge strane, ove godine je bilo više razvoda i manje brakova.
10:19 1 d 10.05.2026
Predavanje za starije: Kako si osigurati kvalitetan život i smještaj u mirovini
Knjižnice grada Zagreba informirat će starije o pravima i uslugama vezanima za njihov dom i domove za starije. Predavanje je dio programa 65 plus.
10:01 1 d 10.05.2026