Muškarci za isti rad zarađuju više nego žene: Evo kakva je razlika u mirovinama
Muškarci i dalje imaju veće plaće nego žene za isti rad, što se odražava na mirovine. Ipak, razlika u mirovinama sve je manja po spolu.
10:11 2 h 25.05.2026

Pixabay
Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, Jasna A. Petrović u rujnu je istaknula kako će stopa siromaštva među starijima od 65 godina službeno preskočiti 40 posto. Podsjetimo, stopa siromaštva starijih od 65 godina lani je bila 34,8 posto, žena 38,8 posto, a starih u samačkim domaćinstvima čak 60 posto, o čemu smo pisali ovdje. Pitali smo naše čitatelje u anketi portala Mirovina.hr osjećaju li se siromašnima. Stopa onih koji tako misle o svom statusu prilično nas je iznenadila.
Čak 85 posto među više od 1.700 ispitanih smatra se siromašnima. Među njima je najbrojnija skupina onih koji to potkrepljuju činjenicom da imaju malene mirovine, njih oko 67 posto. Dodatnih oko 18 posto osjeća se siromašnima, ali ih je sram to priznati.
Da nije riječ o pukom osjećanju, nego o činjenicama, potvrđuje i podatak da svaki četvrti umirovljenik preživljava od najniže mirovine. Ukupno ih je više od 300.000, a iznose svega 358 eura, o čemu smo pisali ovdje. Obiteljske mirovine ne dosežu ni 500 eura, pri čemu samci, mahom udovice, žive sami s jednim prihodom, a tu su još i invalidske mirovine, od kojih su brojne prevedene u ispodprosječne starosne mirovine.
Samo oko šest posto čitatelja smatra da nije siromašno, odnosno da imaju dovoljno. Tako misli dodatnih pet posto, ali uz tezu da bogatstvo nije samo u novcu. Oko tri posto čitatelja pak kaže da ne znaju, jer ne razmišljaju o tome jesu li ili nisu siromašni.

Rezultati ankete portala Mirovina.hr
Nedavno je obilježen i Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti. Tom prigodom ministar financija Marko Primorac rekao je da ne vidi beskućnike, premda ih u Hrvatskoj ima više od 2.000. Kako smo doznali iz Hrvatske mreže za beskućnike, na ulici je sve više primatelja nacionalne naknade ili najniže mirovine, o čemu više možete pročitati ovdje.
– Ja, recimo, nisam vidio u Hrvatskoj prosjake po cestama, nisam vidio da spavaju na ulici, nisam vidio ljude koji kao beskućnici bauljaju okolo, a to je, recimo prisutno u drugim državama članicama, rekao je ministar financija Marko Primorac odgovarajući tijekom rasprave o rebalansu državnog proračuna na zastupničke opaske da se u Hrvatskoj teško živi.
Upravo su se na ovu ministrovu izjavu, kada je o siromaštvu riječ, osvrnuli umirovljenici u komentarima na našoj Facebook stranici. Ministar financija je lijepo odgovorio, kaže Vera, ne zanima ga cijena trešanja, ni siromaštvo umirovljenika.
‘Je li tko javio ministru Primorcu? On pojma nema da su ljudi siromašni’, ‘Sit gladnom ne vjeruje…’, ‘Siromaštvo je odraz kvalitete onih koji vladaju Hrvatskom zadnjih 30 godina, a to su i HDZ i SDP’, ‘Jesu li ti siromašni došli na prosvjed’, neki su od komentara naših čitatelja.
Muškarci za isti rad zarađuju više nego žene: Evo kakva je razlika u mirovinama
Muškarci i dalje imaju veće plaće nego žene za isti rad, što se odražava na mirovine. Ipak, razlika u mirovinama sve je manja po spolu.
10:11 2 h 25.05.2026
Kako koristiti 'Mobitel bez muke': Naučite besplatno na radionicama
Umirovljenici mogu riješiti svoje probleme s pametnim telefonima na radionicama u Puli. Besplatne su za članove Gradske knjižnice i čitaonice.
09:42 2 h 25.05.2026
Male tajne hrvatskog jezika: U mirovini vam pomaže 'kći' ili 'kćer'?
Pri sklonidbi imenice 'kći' često griješimo tako da se umjesto nominativa koristi akuzativ. Isto tako se pogrešno sklanja i imenica 'mati'.
10:52 1 d 24.05.2026
Umjetnička djela umirovljenika pretvorena u uspomene: Izradili 'Slike koje se nose' doma
Kreativnost umirovljenika prenesena je u dizajn svakodnevnih predmeta. Predstavljeni su uz izložbu slika koje ih krase, a mogli su se ponijeti doma.
10:52 1 d 24.05.2026