Kako koristiti 'Mobitel bez muke': Naučite besplatno na radionicama
Umirovljenici mogu riješiti svoje probleme s pametnim telefonima na radionicama u Puli. Besplatne su za članove Gradske knjižnice i čitaonice.
09:42 1 h 25.05.2026

Bruxelles | Foto: Pexels
Prosvjed protiv mirovinske reforme u Belgiji je u ponedjeljak zaustavio zračni, željeznički i gradski promet. Gotovo polovica svih letova u zračnoj luci u Bruxellesu je otkazana, jer su rukovatelji prtljagom, zaštitari i drugo zemaljsko osoblje stupili u štrajk. Nacionalni željeznički operater NMBS rekao je da vozi samo ograničen broj vlakova u cijeloj zemlji, piše Reuters.
Osim zaustavljanja zračnog i željezničkog prijevoza, javni prijevoz u Bruxellesu isto tako je bio zaustavljen. Nacionalni štrajk u znak prosvjeda došao je i do škola pa su tako mnoge od njih toga dana ostale zatvorene. Očekuje se da će se deseci tisuća učitelja pridružiti nacionalnom skupu u Bruxellesu u znak prosvjeda protiv mirovinskih reformi.
Jedan od razloga prosvjeda je što je Belgija podignula dob za odlazak u mirovinu na 66 godina. To će vrijediti do 2030. godine, nakon čega dob za odlazak u mirovinu žele još povisiti. Na snagu je 1. siječnja stupila nova mirovinska reforma koju je još u travnju 2024. izglasala bivša belgijska vlada. Onima koji ostanu u svijetu rada nakon te dobi, zajamčeni su bonusi u maksimalnom iznosu od 33.975 eura za najviše tri godine. Bonuse će dobiti i oni koji prikupe 43 godine staža, piše vrt.be.
Postroženi su i uvjeti za ostvarivanje prava na minimalnu mirovinu, koja je zbog inflacije porasla na više od 1.600 eura. To se do 1. siječnja odnosilo na osobe koje su skupile 30 godina staža s punim radnim vremenom, što uključuje i razdoblja mirovanja zbog nezaposlenosti. No, to je zamijenjeno obvezom ostvarivanja 5000 dana staža s punim radnim vremenom. Porodiljni dopust, slobodni dani zbog njege starijeg člana obitelji i slična razdoblja privremene nezaposlenosti također se uračunavaju u radni staž. Ova odredba vrijedi za sve koji su mlađi od 54 godine. Nisu zadovoljni ni najavljenom promjenom formule usklađivanja mirovina, piše brusselstimes.com.
O mirovinskim reformama raspravljaju stranke koje pokušavaju formirati novu Vladu nakon izbora u lipnju 2024. Razgovori o formiranju Vlade vuku se mjesecima bez stvarnog napretka jer se pet strana i dalje ne slaže oko financija i spornih mirovinskih reformi. Mirovinska reforma važna je tema i u Hrvatskoj. Izmjene zakona o Mirovinskom osiguranju kod nas bi se trebale na Vladi naći u prvom kvartalu 2025. godine.
Podsjetimo, Vlada je krajem prošle godine počela raditi na mirovinskoj reformi. Prva mjera je promjena načina usklađivanja mirovina u omjeru 85:15 prema povoljnijem indeksu rasta plaća i troškova života. Ona će umirovljenicima donijeti svega nekoliko eura više na računima. Vlada uvodi i godišnji dodatak na mirovinu, a iznos takozvane trinaeste mirovine ovisio bi o godinama radnog staža, o čemu smo pisali ovdje.
Kako koristiti 'Mobitel bez muke': Naučite besplatno na radionicama
Umirovljenici mogu riješiti svoje probleme s pametnim telefonima na radionicama u Puli. Besplatne su za članove Gradske knjižnice i čitaonice.
09:42 1 h 25.05.2026
Male tajne hrvatskog jezika: U mirovini vam pomaže 'kći' ili 'kćer'?
Pri sklonidbi imenice 'kći' često griješimo tako da se umjesto nominativa koristi akuzativ. Isto tako se pogrešno sklanja i imenica 'mati'.
10:52 23 h 24.05.2026
Umjetnička djela umirovljenika pretvorena u uspomene: Izradili 'Slike koje se nose' doma
Kreativnost umirovljenika prenesena je u dizajn svakodnevnih predmeta. Predstavljeni su uz izložbu slika koje ih krase, a mogli su se ponijeti doma.
10:52 23 h 24.05.2026
Titov papagaj: Kakadu Koki na Brijunima slavi 70. rođendan
Papagaj Koki ove godine slavi 70. rođendan. Njegovih sedam desetljeća života iz Nacionalnog parka Brijuni žele proslaviti u pravom stilu.
10:12 1 d 24.05.2026