VELIKI VODIČ za smještaj u domove umirovljenika: 15 stvari koje trebate znati prije preseljenja!

Ilustracija: Pixabay
8. Obiteljski domovi kao siva zona
Hrvatska ima sveukupno oko 400 obiteljskih domova s oko 5.000 korisnika, a ta se brojka mijenja uslijed otvaranja novih, ali i zatvaranja starih zbog nepravilnosti otkrivenih kroz pojačane inspekcijske nadzore nakon smrti šestero korisnika u požaru u Andraševcu, ali i nedavno uvedenim županijskim timovima za nadzor uslijed epidemije koronavirusa.
Prije otvaranja obiteljskog doma povjerenstvo je moralo donijeti rješenje da ispunjavaju sve uvjete navedene u Pravilniku o minimalnim uvjetima za pružanje socijalnih usluga. Njime je definiran izgled prostora, potrebna oprema, usluga i sam rad s korisnicima, no propisi su doista skromni. Upravo zato zabrinjava činjenica da mnogi ne zadovoljavaju ni propisane minimume.
Zakon o socijalnoj skrbi u članku 175. obiteljski dom definira kao oblik pružanja usluge smještaja ili boravka za pet do 20 odraslih korisnika. Tu uslugu, dakle, pruža član obitelji koji može zaposliti druge radnike, a ne može biti samac, s tim da članovi obitelji mogu pružati jednake usluge bez zasnivanja radnog odnosa. Jedini uvjet, prema Zakonu, jest da predstavnik obitelji ima “sposobnosti” za čuvanje, njegu, odgoj i zadovoljavanje ostalih potreba korisnika, biti zdravstveno sposoban i imati – srednju stručnu spremu.
Na 20 osoba dolazi jedan izvršitelj i “pola” njegovatelja, a stručnu osobu ne moraju zaposliti. Više o tomu pročitajte OVDJE.
Novi Zakon o socijalnoj skrbi koji bi donio strože uvjete i nadzore nije donesen.