Umirovljenici podigli veće mirovine: “Od povećanja nemamo ni za kruh svaki dan”

Jasmina Grgurić Zanze
10. rujna 2018.
Novosti
A- A+

“To je drek na šibici. Od ove crkavice bi krepala. Imam tri mirovine. Pogađate, hrvatska mi je najmanja, 550 kuna za devet godina. U Austriji sam radila osam godina i imam 1.700 kuna pa računajte razliku. Australsku mirovinu vam neću reći.”

Umirovljenici su od jutra podizali 2,7 posto veće mirovine Foto: J. GrgurićIMirovina.hr

Umirovljenicima su danas isplaćene mirovine uvećane za 2,7 posto. Rezultat je to usklađivanja mirovinskih primanja prema odnosu potrošačkih cijena i bruto plaće od 1. srpnja pa je s mirovinom za kolovoz isplaćena i razlika za srpanj. Riječ je o prosječnom povećanju od 63 kune. No, kako više od 50 posto hrvatskih umirovljenika prima manje od 2.344 kune prosjeka, njih oko 600.000 dobit će manje od toga. S obzirom na sve kategorije mirovinskih primanja, povećanje se kreće od šest pa do najvećih 247 kuna u prosjeku.

Stariji građani danas su diljem Hrvatske prvog dana isplate čekali u redu kako bi podigli svoju mirovinu u bankama već od ranih jutarnjih sati. Oko 130 kuna više ovoga mjeseca sjelo je na račun 69-godišnjeg umirovljenika Ivana Geca.

Žive od suprugove mirovine

Ivanka Gec nema vlastitu mirovinu, a došla je u banku po suprugovu Foto: J. GrgurićIMirovina.hr

“Ništa mi ne znače takva povećanja od jedan do dva posto, iako je ovo do sada najveće. Ipak, od toga nemamo ni svaki dan za kruh. Bila sam domaćica cijeli život, mirovinu nemam pa suprug i ja živimo od njegove koju je zaradio na željeznici. Bio je prometnik pa mu je mirovina 4.500 kuna. Za reformu sam čula, ali sumnjam da će ona donijeti neki pomak. Živimo u truloj državi i nemamo se čemu nadati. Svekrva mi ima 830 kuna mirovine, bila je čistačica 27 godina. Imala je samo 16 godina radnog staža jer nije radila puno radno vrijeme. Reći ću vam iskreno, danas je najbolje biti socijalni slučaj. Oni žive bolje nego moja svekrva. Dobiju novac, ne plaćaju struju ni vodu, država im osigura drva. Najgore je što među mladima koji mogu raditi ima puno takvih. Imaju za pivo i cigarete, sjede po kavama i ništa ne rade. Zato nam i je tako. Ovo je država umirovljenika” – kaže 65-godišnja Ivanka Gec.

Po mirovinu je došao i Stjepan Kolarec, ali povećanje još nije dobio s obzirom da je u sustavu vojne mirovine. Smatra da se s ovakvim povećanjima koliko-toliko ljude umiruje, mada bi bilo bolje, kaže, kada bi ona bila veća.

Stjepan Kolarec prima vojnu mirovinu pa povećanje još nije dobio  Foto: J. GrgurićIMirovina.hr

Mirovinu iz čak tri države, Hrvatske, Austrije i Australije, prima umirovljenica Jagica.

Hrvatska mirovina 550 kuna

“To je drek na šibici. Od ove crkavice bi krepala. Imam tri mirovine. Pogađate, hrvatska mi je najmanja, 550 kuna za devet godina. U Austriji sam radila osam godina i imam 1.700 kuna pa računajte razliku. Australsku mirovinu vam neću reći. Kad se sve zbroji, zadovoljna sam. Radila sam u proizvodnji hulahopki. Da sam Plenković, iako nisam iz bogate obitelji, umirovljenicima bi dala 30 posto više. Sramota je to što se radi” – kaže 69-godišnja Jagica Radivojec. 

Jagica Radivojec mirovinu prima iz tri države, a najmanja joj je ona hrvatska Foto: J. GrgurićIMirovina.hr

Povećanje je to, kaže Vesna Kahler, taman za kavicu.

“Umirovljenika je sve više i trebalo bi pronaći trajnija rješenja za njihov dostojanstveni život u starosti. Uvjeti bi morali biti podjednaki, jer neki koji su otišli prije u raniju mirovinu s istim radnim stažom danas imaju veće mirovine od ovih kasnije. Trebali bi o tome voditi računa ovi koji o tome odlučuju, jer će danas-sutra i oni biti u mirovini. Osim toga, ne mogu svi raditi do 67. godine. Nije isti onaj koji radi na cesti i onaj koji je u uredu” – kaže 79-godišnja Vesna.

Vesna je mirovinu zaradila radeći 35 godina u banci  Foto: J. GrgurićIMirovina.hr

Do mirovine je radila 35 godina u istoj ustanovi, što je mladima danas, kaže, jako teško doživjeti jer nemaju sigurnosti više. Umirovljena je još od 1993. godine, kada još nije imala godine starosti. Mirovina joj je zbog toga bila manja, ali je povećana kasnije.

“Mnogi radnici otjerani su u mirovinu prije vremena jer su firme propadale. Tko će nama zaraditi novce za mirovine?” – pita zabrinuto umirovljenica Vesna.

Pitanje je to na koje će dugoročno i država morati naći odgovor kako bi osigurala stabilnost isplate, a onda i eventualna povećanja koja se trenutno u nekom većem postotku čine – nemogućima.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap