U mirovinu sa 65, ali moći ćemo raditi do 68

Josip Mihaljević
20. rujna 2019.
Istaknuto
A- A+

“Čuli smo poruku hrvatskih građana”, kazao je premijer Plenković na jučerašnjoj sjednici Vlade. Ikonska izjava, možda u rangu one “Molim tajnicu da pripremi odluku o razrješenju tri Mostova ministra.” Kako god, vladajući su napravili velik odmak od hvaljene mirovinske reforme, a fokus prebacuju na – Zakon o radu. Radnici će u mirovinu moći sa 65 kao i do sada, ali će moći raditi do čak 68 godina.

plenković

Foto: Andrej Plenković | Youtube screenshot

Osim što će Vlada prihvatiti sve zahtjeve sindikata (koje možete provjeriti OVDJE), napravit će i mali zahvat na pet zakona koji uređuju svijet rada. Hitnom procedurom promijenit će Zakon o mirovinskom osiguranju, Zakon o radu i četiri prateća zakona o radu koja uređuju rad u određenim sferama obrazovanja, državnoj službi i zdravstvenoj zaštiti. Radnici će u mirovinu moći sa 65 godina, a oni koji žele – moći će raditi do 68 godina starosti, piše Vecernji.hr.

Dakle, umjesto da natjeraju sve građane da rade do 67, omogućit će onima koji žele da rade do 68 godina, dok će svi u starosnu mirovinu moći sa 65 godina života. Sindikati tvrde da su takvo rješenje predlagali ministru Paviću kada je uvodio mirovinsku reformu, ali on tada za to nije htio čuti. Prema postojećim zakonima, radni odnos po sili zakona prestaje sa 65 godina.

Stižu otpremnine!

penzic veseli
Ne radi se samo o radu do 67: Pogledajte što su sve promijenili građani i sindikati!

U hipotetskoj situaciji prema novim zakonima, kada bi se radnik koji je napunio 65 godina izjasnio da želi raditi do 68, a poslodavac ga ne bude trebao – morat će mu uručiti otkaz i isplatiti pripadajuću otpremninu!

Ministri očekuju da će velik broj građana pristati raditi nakon 65 godine, a novo zakonodavstvo bi trebalo zaživjeti od početka 2020. godine.

Stručnjak za mirovinski sustav s Ekonomskog instituta Danijel Nestić ističe da se s ovim prijedlozima koji su na stolu može povećati ukupni radni staž građana i doći do željenog cilja:

“Promjenom radnog zakonodavstva može se postići sličan efekt kao i rješenje kojeg smo se odrekli. Sa stanovišta sustava to rješenje ne mora biti problematično”, kazao je za Večernji.

Naravno, ima i onih koji se ne slažu. Ovoga puta to je Hrvatska udruga poslodavaca koja ističe da je pobjeda sindikata kratkoročna, ali da time bježimo od problema u mirovinskom sustavu:

“Mirovinski sustav u dijelu međugeneracijske solidarnosti suočen je s velikim izazovima zbog negativnih demografskih i gospodarskih trendova, a kako bismo osigurali održivost tog sustava mora se nastaviti konstruktivan i sveobuhvatan dijalog svih sudionika. Oni koji inzistiraju na neodrživim rješenjima i nisu spremni za otvoreni dijalog moraju biti svjesni svoje odgovornosti za budućnost hrvatskih građana i posljedice takvog ponašanja”, pojasnili su iz HUP-a za Večernji list.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap