Sve više starijih koristi digitalno bankarstvo, jedna banka nam otkrila brojke
Oko 50 tisuća starijih klijenata velike banke u Hrvatskoj aktivno koristi digitalno bankarstvo, no većina umirovljenika još uvijek preferira tradicionalne metode. Nedovoljna tehnička pismenost, strah od pogrešaka i potreba za osobnim kontaktom glavni su razlozi za oprez.

Umirovljenik na laptopu | Foto: Pexels
Digitalizacija bankarskih usluga u Hrvatskoj ubrzano napreduje, a stariji građani, posebno umirovljenici, polako se privikavaju na nove načine obavljanja transakcija. Ipak, prelazak na digitalno bankarstvo za mnoge još uvijek predstavlja značajnu prepreku.
Prema podacima Erste banke, oko 50.000 njihovih klijenata starijih od 65 godina koristi digitalnu uslugu George, što čini oko 9 % ukupnog broja aktivnih korisnika te usluge. Također, istraživanje agencije Imas provedeno za Erste grupu pokazalo je da je 28 % osoba starijih od 60 godina u posljednjih godinu dana koristilo mobilno bankarstvo.
Postoji interes, ali je još uvijek ograničen doseg
Unatoč tim ohrabrujućim brojkama, iskustva pokazuju da stariji građani i dalje više vjeruju osobnom kontaktu s djelatnicima banke u poslovnicama. Čak i korištenje bankomata, što se mlađima čini kao rutinska radnja, mnogima od starijih još uvijek predstavlja nelagodu ili izazov. Prema nedavno provedenoj anketi portala Mirovina.hr, gotovo četvrtina ispitanih umirovljenika još uvijek izbjegava bankomate, preferirajući odlazak na šaltere, o čemu smo pisali ovdje.
Glavni razlozi za izbjegavanje digitalnog bankarstva među starijima su strah od grešaka, nedovoljna tehnička pismenost i briga za sigurnost financijskih podataka. Osim toga, starijima je važan i aspekt društvene interakcije koju dobivaju u direktnom kontaktu s bankarskim djelatnicima.
Starijima je potrebna edukacija i jednostavnost korištenja
Kako bi se taj jaz smanjio, banke bi trebale dodatno ulagati u edukaciju prilagođenu starijima, jednostavnija tehnička rješenja i jasnije upute za korištenje digitalnih platformi. Samo tako će se starija populacija moći kvalitetnije uključiti u suvremene trendove bankarstva bez osjećaja nesigurnosti ili isključenosti.
Tome bi dodatno mogla pomoći i nova EU direktiva, Europski akt o pristupačnosti, koja stupa na snagu od 28. lipnja 2025. godine. Direktiva će obvezati banke i druge pružatelje usluga da svoje proizvode, uključujući digitalne platforme, učine pristupačnijima osobama starije životne dobi i osobama s invaliditetom. Cilj je ukloniti tehničke prepreke poput premalih slova, složenih izbornika ili nepreglednih aplikacija, što će starijim građanima omogućiti lakše i sigurnije korištenje digitalnih usluga, o čemu smo pisali ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.