Selak Raspudić pojasnila nam je plan za umirovljenike: ‘Želimo zaštititi nekretnine starijih osoba’
Izgradnja domova za starije osobe, jačanje domova zdravlja i mobilnih timova za starije, ali i sport i rekreacija dio su izbornog plana kandidatkinje za gradonačelnicu Zagreba, Marije Selak Raspudić. Za portal Mirovina ova nezavisna saborska zastupnica progovara o programu za umirovljenike. Pojasnila je i kontroverze nastale oko njezina prijedloga da se stan prepusti na upravljanje Gradu Zagrebu za mjesto u domu.

Marija Selak Raspudić | Foto: Facebook/Marija Selak Raspudić
Jedna od tri najjače političke opcije na lokalnim izborima u Zagrebu je Marija Selak Raspudić. Kotira bolje čak i od HDZ-a, a ankete joj daju blagu prednost za ulazak u drugi krug sa strankom Možemo. Nezavisna saborska zastupnica, donedavna članica stranke Most, otkrila nam je svoj izborni program u utrci za gradonačelnicu, u onom segmentu koji se tiče umirovljenika. Koji je plan stranke Možemo za umirovljenike pisali smo ovdje, a plan HDZ-a za starije pročitajte ovdje.
Koliko ste kod formiranja programa vodili računa o starijim osobama?
Vjerujem da vam je poznato kako sam od ulaska u politiku među prioritete svojih politika stavljala prava i položaj umirovljenika i starijih osoba. Tako da moje zanimanje za probleme starijih osoba nije od jučer niti je isključivo povezano s ovom kampanjom za lokalne izbore u Zagrebu. Ja sam u koautorstvu s četiri sveučilišne profesorice sastavila i predložila u Saboru Rezoluciju o pravima i položaju starijih osoba što je bio prvi prijedlog te vrste uopće u našem političkom prostoru. Ta rezolucija, koju je sastavila struka, je moja vodilja u svemu što radim i kada progovaram o problemima starijih osoba. Pritom, naše umirovljenike i starije osobe vidim kao onu društvenu skupinu koja itekako ima još nešto za reći i čiji se problemi više ne mogu ignorirati, nego ih treba početi rješavati.
Što biste kao gradonačelnica u mandatu napravili za umirovljenike?
U svom programu sam jasno naznačila kako Grad Zagreb mora početi značajnije ulagati u izgradnju novih domova za starije osobe i proširenje postojećih kapaciteta. Potrebe za smještajem već otprije daleko nadmašuju kapacitete, a situacija će kako godine prolaze biti sve izazovnija jer će te potrebe rasti kako postajemo sve starija nacija. Jačat ćemo i izvaninstitucionalnu skrb na svim razinama, ali trebamo biti svjesni da jedan dio starijih osoba treba 24-satnu organiziranu skrb i zaštitu, a to ne možemo ostvariti bez jačanja gradskih kapaciteta.
Predložili ste zamjenu nekretnine za mjesto u domu. Ideja je izazvala kontroverze. Kako to komentirate?
Riječ je o laži koju je iskonstruirala naša politička konkurencija s isključivim ciljem difamiranja našeg programa. Naime naš prijedlog je baš suprotno od onoga kako je to predstavljeno. Njegov smisao je zaštita starijih osoba i njihovih nekretnina od različitih prevaranata koji ih putem ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju ciljano pokušavaju pokrasti. Suština naše programske mjere sastoji se u tome da naši stariji umjesto da ulaze u sumnjive ugovore s prevarantima, imaju mogućnost ući u jedan partnerski odnos s Gradom Zagrebom. Riječ je isključivo o mogućnosti, dakle ne postoji nikakva obveza, za one kojima mirovina i njihovi prihodi ne omogućavaju podmirenje troškova smještaja u domu.
Drugo obilježje ove mjere je da nema prijenosa vlasništva na Grad Zagreb. Dakle, stan zauvijek ostaje u vlasništvu naših starijih i njihovih nasljednika koje oni odrede. Ono što Grad dobiva u tom odnosu je mogućnost da upravlja tim stanom iznajmljujući ga mladim obiteljima koje trenutno muku muče s pronalaskom stanova za najam. A naši stariji koji to žele i koji bi se odlučili za ovakvu opciju imali bi zauzvrat sigurno i besplatno mjestu u domu za starije koji je u vlasništvu i pod kontrolom Grada Zagreba.
Naravno, svi oni kojima ta opcija nije privlačna i dalje će moći redovitim putem dobivati mjesto u domu u skladu s uobičajenom procedurom, s time da očekujemo da bi izgradnja dodatnih domova za starije konačno smanjila nepravedno duge liste čekanja. Dostojanstvena starost nije samo pravo pojedinaca koji si ju mogu priuštiti, nego je naša društvena obaveza da ju osiguramo svim sugrađanima starije životne dobi.
Koji su najveći izazovi u politikama za starije osobe u Zagrebu i kako biste im doskočili?
Izazovi su nam svima dobro poznati i oni su širi jedne gradske politike počevši od niskih mirovina i sve nedostupnije zdravstvene skrbi. Ali novo doba donijelo je nove izazove poput sve većeg osjećaja izoliranosti, usamljenosti i napuštenosti. To je nešto s čime se moramo početi nositi. Mnogim ljudima starije životne dobi djeca su odselila negdje drugdje ili su jednostavno okupirani vlastitim obvezama i ne stižu se skrbiti o svojim starijima kojima je pomoć i skrb potrebna u kući. Također, naš zdravstveni sustav, pa i ovaj dio koji je u nadležnosti Grada, nije svima jednako dostupan stoga ćemo jačati kapacitete u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s posebnim naglaskom na jačanje domova zdravlja kako više ne bi bili samo mjesto čekanja i papirologije, a ulagat ćemo ne samo u infrastrukturu, nego i u lokalne programe prevencije te u mobilne zdravstvene timove namijenjene baš starijim osobama.
Nije nevažno i da smo u programu predvidjeli organizirane rekreativne aktivnosti baš za starije osobe jer smatramo da su sport i rekreacija ulaganje u zdravlje, zajedništvo i kvalitetu života. Sve ove aktivnosti osmislit ćemo na razini Grada, ali i u suradnji s umirovljeničkim udrugama. Smatram da je daleko pametnije ulagati u udruge koje se bave problemima starijih osoba i koje ih okupljaju, nego da trošimo novac kao što to radi aktualna gradska vlast na udruge čiji su ciljevi isključivo ideološko – politički i koje nikome ne koriste.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.