Poznat podatak: Inflacija usporava, ali pojedine cijene i dalje rastu

Ana Kanazir
16. kolovoza 2024.
Novosti
A- A+

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u srpnju 2024. u odnosu na srpanj 2023. u prosjeku su više za 2,2 posto, dok su na mjesečnoj razini u prosjeku ostale na istoj razini. Poznato je tako da su najviše su porasle cijene restorana i hotela na mjesečnoj i godišnjoj razini. Ipak, u jednoj kategoriji je zabilježen pad cijena.

Osoba gura kolica s namirnicama u trgovini.

Trgovina | Foto: Unsplash / Marjan Blan

Iako se već nekoliko mjeseci radi o uzastopnom padu inflacije, pojedine kategorije i dalje bilježe porast cijena. Poznato je tako da su se na godišnjoj razini najviše povećale cijene u restoranima i hotelima, a ista situacija je i na mjesečnoj razini. Kako je situacija izgledala u lipnju možete čitati u ovom tekstu.

Umirovljenik sjedi u restoranu
Inflacija usporila, ali cijene u pojedinim kategorijama divljaju zbog turizma

Cijene su u godinu dana porasle najviše u restoranima i hotelima

Državni zavod za statistiku objavio je podatke o inflaciji u srpnju. Trenutno se može vidjeti kako su se mijenjale cijene na mjesečnoj i godišnjoj razini.

Na godišnjoj razini su se cijene najviše povećale u prosjeku u restoranima i hotelima, za 9,5 posto, a rasle su i cijene u obrazovanju, za 5,5 posto. Zdravlje je poskupjelo za 4,9 posto, dok su cijene raznih dobara i usluga porasle za 4 posto, a alkoholna pića i duhan te rekreacija i kultura, po svakoj skupini za 3,4 posto. Prijevoz je u godinu dana poskupio za 3 posto, a komunikacija za 2,9 posto. Svakodnevnim odlaskom u trgovinu svjedočimo i porastu hrane i bezalkoholnih pića za 1,7 posto, a najmanje su porasle cijene odjeće i obuće, za 0,9 posto. Ipak, porast cijena na godišnjoj razini je ublažio pad cijena stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva, za 0,6 posto.

Boris Lalovac o inflaciji i umirovljenicima | Snimak zaslona/Hrvatski sabor
Lalovac objasnio kako inflacija utječe na umirovljenike: 'Država ima novac kojim može i mora podići mirovine'

Porast na mjesečnoj razini ublažio pad cijena odjeće i obuće

Kada se gleda na mjesečnoj razini, najviše su porasle cijene u restoranima i hotelima, za 3,8 posto, dok je komunikacija skuplja za 2,9 posto. Rekreacija i kultura te prijevoz bilježi porast cijena po svakoj skupini za 2,2 posto. Ovdje je porast cijena ublažio pad cijena odjeće i obuće, za visokih 12,9 posto. Ovo je tako vjerojatno zbog sezonskih sniženja.

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije, u srpnju 2024. u odnosu na srpanj 2023. u prosjeku su više za 3,3 posto. U odnosu na lipanj 2024., u prosjeku su više za jedan posto. Da inflacija najteže pogađa umirovljenike, koji najveći dio mirovine odvajaju upravo na hranu, upozorio je nedavno u Saboru Boris Lalovac, o čemu više možete ovdje pročitati.

Copy link
Powered by Social Snap