Planinarenje je odlična aktivnost, ali u zimskim uvjetima ipak treba obratiti pažnju na nekoliko stvari

Ana Kanazir
29. siječnja 2024.
Novosti
A- A+

Planinarenje je vrlo zabavna, ali i korisna aktivnost. Osim što ste cijelo vrijeme na svježem zraku, krećete se, uz to i uživate u ljepotama prirode koja vas okružuje. Ipak, planinarenje u zimskim uvjetima može biti opasno, ako se ne odjenete prikladno ili ako unaprijed ne provjerite sigurnost staze. Upravo zato su iz Hrvatske gorske službe spašavanja napisali e-knjigu o planinarenju u zimskim uvjetima.

Muškarac planinari po snijegu u šumi

Planinarenje | Foto: Pixabay, photosforyou

HGSS je predstavio svoju prvu e-knjigu naziva ‘5 preporuka za sigurno planinarenje u zimskim uvjetima‘ u kojima su napisani savjeti za planinarenje po zimi. U njoj se mogu pronaći savjeti kako se odjenuti, ali i što napraviti u slučaju ozljede ili pothlađivanja. Prije svega se treba toplo odjenuti, u više slojeva, a najbolje je unaprijed pogledati staze i ići na one koje odgovaraju vašoj kondiciji i mogućnostima.

Volonter HGSS-a sa psom na terenu
Planirate na planinarenje? HGSS nam je otkrio na što sve trebate paziti kako biste sigurno došli na odredište

1. Planiranje izleta

Prvi savjet, odnosno preporuka HGSS-a je da se unaprijed odabere i isplanira izlet prema vlastitim granicama. Treba istražiti planinu na koju idete, a treba obratiti pažnju i na duljinu staze. Uvijek trebate obavijestiti nekoga o svojem planu i izletu.

– Ovo je ključno jer zima u planinama može biti nepredvidiva i izazovna, a pravilan izbor izleta može biti razlika između ugodnog iskustva i potencijalno opasne situacije, piše u priručniku HGSS-a.

2. Oprema i odjeća

Druga stvar na koju treba paziti je pravilan odabir odjeće i opreme. Kao uvijek u zimskim uvjetima, najvažnije je slojevito se odjenuti. Prvi sloj bi trebao biti od materijala koji dobro odvodi znoj s kože, kao što je merino vuna ili sintetika, a drugi sloj bi trebao zadržavati toplinu poput flisa. Treći sloj bi trebao biti vodootporan koji će vas zaštititi od kiše ili snijega i vjetra.

Po velikim hladnoćama ne smijete zaboraviti na kapu, šal i rukavice. Za lakše planinarenje će vam pomoći i štapovi, a uvijek je dobro uz sebe imati i nekakvu prvu pomoć.

3. Pothlađivanje

U zimskim mjesecima, kod dugotrajnog planinarenja i izlaganja hladnoći može doći i do pothlađivanja ili smrzotina. Kako bi se ovo spriječilo, treba paziti da uvijek imate rukavice i već spomenutu kvalitetnu odjeću i obuću. Ne treba zaboraviti ni hidrataciju i energetske zalihe.

– Ako dođe do smrzotina, potrebno je žrtvu premjestiti na toplo mjesto, skinuti vlažnu odjeću i zaštititi zahvaćeno područje sterilnom gazom. Smrzotine se ne smiju naglo ugrijavati. U slučaju pothlađivanja, prioritet je zagrijavanje cijelog tijela, uz postepeno zagrijavanje smrznutih dijelova. Važno je izbjegavati trljanje smrznutih područja jer to može uzrokovati dodatno oštećenje tkiva, piše u knjižici HGSS-a.

Dodatni savjeti

Osim ovih upozorenja, treba pratiti vremensku prognozu i biti spreman na promjene vremena. Jednako tako, po zimi, pogotovo kada pada snijeg ili pak kiša prijeti opasnost i od skliskih terena pa je najbolje imati uz sebe štapove za nordijsko hodanje ili napravljeni štap od debla.

Posebnu pažnju treba pridodati i navigaciji i orijentaciji. Sa sobom imajte karte u fizičkom obliku ili pak na mobitelu, a mogu vam koristiti i aplikacije za navigaciju.

– U slučaju nesreće, mogućnost brzog dijeljenja vaše lokacije može biti presudna. Prema Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja, lokaciju je moguće poslati putem popularnih aplikacija kao što su WhatsApp, Viber ili Google Maps. Proces obično uključuje uključivanje mobilnih podataka i GPS-a, otvaranje aplikacije, odabir primatelja poruke i slanje trenutne lokacije. Ove korake je preporučljivo uvježbati kako bi se mogli brzo i efikasno izvesti u hitnim situacijama. Pišu iz HGSS-a u svojoj e-knjizi.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap