Ovrha naša svagdašnja: Ima 700 kn mirovine, 200 mu ‘pojede’ ovrha; Ministarstvo tek sad priprema mjere

Milan Dalmacija
13. listopada 2022.
Novosti
A- A+

U Hrvatskoj je oko 232.000 blokiranih građana, od čega je oko 22.000 umirovljenika. Vladin paket mjera protiv inflacije ih nije obuhvatio, ali Ministarstvo pravosuđa priprema mjere i to nakon upozorenja iz Europskog parlamenta o obustavama ovrha.

Foto: Pixabay

Iako je Vladin paket mjera protiv inflacije obuhvatio velik broj građana, ali i poduzetnika, neki su izostavljeni. A dio njih je u teškoj situaciji. Kao primjer može poslužiti priča gospodina Duška Batesa iz Zadra. Uz niz dijagnoza, osoba je s invaliditetom. No, za lijekove nema, zapravo jedva ima za hranu. Od 700 kuna mirovine, 200 kuna mu “pojede” ovrha.

– Neizdrživo je ovo stanje u kojem se nalazim, neizdrživo. Još jedanput da se rodim i da živim, tu ovrhu neću moći plaćati jer nisam u stanju platiti ništa. Pričuva vam je 500 kuna u stanu, a mirovina 500 kuna”, govori Bates za Dnevnik.hr.

Uz ovršenu mirovinu prima i 420 kuna za pomoć i njegu. Toliko dobije i supruga kao socijalnu naknadu. No, oni još od veljače čekaju povišicu – od 100 kuna. Bez posla je Bates ostao zbog bolesti, a tako je završio s ovrhom.

Zbog krize se nemoguće izvući iz duga

Podizanje novca s bankomata
HZMO će ovršiti cijelu mirovinu, ako nemate zaštićeni račun: Ipak, to se može izbjeći

On je samo dio statistike od 232.000 blokiranih građana, od kojih je, prema podacima HZMO-a iz kolovoza bilo 21.760 umirovljenika. Mnogi se, s porastom cijena dobara i usluga, neće moći izvući iz dužničkog ropstva. Sarajko Baksa iz Udruge Blokirani tvrdi da očekuje značajan porast broja blokiranih građana i da mnogima postaje nemoguće izvući se iz duga.

– Postaje nemoguće da će oni to izvršiti sada u ovim tržišnim uvjetima, odnosno gospodarskim, koji vladaju i koji će tek uslijediti. Ili će prestati plaćati režije, ne zato što to žele, nego zato što ih ne mogu plaćati ili će se dodatno zaduživati kako bi zadržali standard koji su imali, govori Baksa.

Ministarstvo pravosuđa priprema mjere

Europski je parlament protekloga tjedna upozorio države članice na to da će zbog krize biti sve veći broj osoba koji neće moći plaćati režijske troškove.

– Potrošače koji si ne mogu priuštiti plaćanje povećanih računa za energiju ne bi trebalo isključiti, naglašava se da se moraju izbjeći deložacije za ranjiva kućanstva koja ne mogu platiti račune i stanarinu”, objasnila europarlamentarka Sunčana Glavak.

Tim tragom ide i Hrvatska. Osim što su već ranije Ovršnim zakonom ukinute deložacije tijekom zime, Ministarstvo pravosuđa priprema mjere u slučaju porasta broja ovršenih.

– Tijekom idućih šest mjeseci agencije će provoditi skup od pet mjera, kojima će potpuno obustaviti dio aktivnosti u procesu naplate potraživanja i provoditi obustavu obračuna na zatezne kamate za socijalno ugrožene građane, otkrivaju u dopisu iz Ministarstva.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap