Kap dobrote dobro dođe potrebitima: Osim paketa, korisnici dobivaju potporu i prijateljstvo

Milan Dalmacija
22. lipnja 2023.
Novosti
A- A+

Katoličku udrugu Kap dobrote osnovao je 1990. godine pokojni pater Antun Cvek, kako bi pružio materijalnu i duhovnu pomoć najsiromašnijima. Danas udruga broji četvero zaposlenih i 82 volontera koji pomažu više od 170 najpotrebitijih, mahom starijih osoba u Zagrebu i okolici.

Katoličku udrugu Kap dobrote osnovao je 1990. godine pater Antun Cvek kako bi materijalno i duhovno pomogao najsiromašnijima. | Foto: Facebook/Katolička udruga Kap dobrote

Gordana Resovac iz zagrebačke Dubrave 70-postotni je invalid. Većinu dana sjedi ili leži, a dok se kreće koristi hodalicu. Uz to, boluje od depresije pa joj je svaka pomoć dobrodošla. Tu pomoć joj pruža njena vršnjakinja, 58-godišnja Ivanka Petrović, volonterka katoličke udruge Kap dobrote.

– Prije sedam godina gledala sam emisiju o pateru Cveku koji je osnovao udrugu Kap dobrote, i jednostavno sam osjetila da moram krenuti njegovim stopama. U udruzi su me spojili s Gordanom te sam je posjećivala po potrebi, jednom ili dvaput tjedno, a telefonski smo se čule svaki dan, no kako sam prije godinu i pol dana igrom slučaja doselila doslovno tu preko ceste, sad se viđamo svaki dan, objasnila je volonterka Petrović u razgovoru za Glas umirovljenika.

Potpora i prijateljstvo

Ivanka služi Gordani kao emocionalna potpora, a ponekad umjesto nje obavi neke korisne stvari, poput podizanja papira i odlaska u općinu. Ujutro radi kao čistačica, a poslijepodne ispunjava tuđe živote.

Klub umirovljenika Volonter penzioner
Projekt Volonter penzioner: 'Nastojimo povećati kvalitetu života umirovljenika, a njima je drago što mogu biti korisni u zajednici kroz volontiranje'

Gordana je, pak, sedam godina radila kao vozačica tramvaja, a 14 godina je konobarila. Dok čeka uvjete za starosnu mirovinu, dobiva 172,54 eura zajamčene minimalne naknade, odnosno socijalne pomoći te još 80 eura pomoći zbog invalidnosti.

– Ivanka mi je postala prijateljica, pomaže mi u svemu, i prije smo se svakodnevno telefonski čule, a sada me svaki dan obilazi. Znamo se mi i posvađati, zna Ivanka biti i stroga ako nešto pogriješim, govori Gordana.

Oko odlaska u kupovinu pomaže joj bivši branitelj Vlado. Upoznala ga je na liječenju od depresije. Iako su imali slične probleme, on nije imao gdje živjeti. Stoga mu je ponudila praznu sobu u svojoj kući i ako dobila prijatelja i pomagača.

Materijalna i duhovna pomoć

Udrugu Kap dobrote još je 1990. godine osnovao pokojni pater Antun Cvek. Cilj mu je bio pružiti materijalnu i duhovnu pomoć najosjetljivijima u društvu. Udruga trenutno okuplja 82 volontera koji u Zagrebu i okolici pomažu 173 osobe, uglavnom starijima i samcima.

– Svaki treći korisnik prima socijalnu pomoć, a ostali su umirovljenici s mirovinama manjima od 270 eura, otkrila je socijalna radnica Kristina Konicija.

Ona je jedna od četvero zaposlenih u udruzi. Uz nju rade administratorica, dostavljač paketa pomoći, koji ujedno obavlja sitne popravke u stanovima korisnika te 60-godišnja gerontodomaćica Verica Ivandić. Ona mjesečno obiđe dvadesetak korisnika i pomaže im uglavnom oko kućanskih poslova, ali i održavanja higijene, ako je riječ o nepokretnim osobama.

siromaštvo
Najstariji i dalje među najsiromašnijima: 'Ovo je još jedan dokaz da mirovine nisu adekvatne'

– Nedavno mi je došla Verica i poklonila mi mobitel svoje kćeri. Kćer je kupila sebi novi mobitel, a meni dala svoj, koji izgleda i radi kao da je nov, priča sa zahvalnošću Gordana s početka priče.

Obilni paketi

Dodaje kako su paketi pomoći koje dobiva od udruge obilni. Hrane je dovoljno za tjedan dana, higijenskih proizvoda ima dovoljno za cijeli mjesec. Nabraja kako su joj dali osam metara drva za ogrjev, postavili topli pod u kući, kupili bojler…

– Naši korisnici primaju paket hrane te higijenske potrepštine svaki mjesec, najsiromašnijima osiguravamo i drva za ogrjev, uglavnom od donacija, a nešto kupimo i sami od svog novca. Korisnicima nudimo i savjetodavnu pomoć, informiramo ih i upućujemo kako da ostvare socijalna, zdravstvena i druga prava. Svake treće srijede u mjesecu imamo svoju emisiju na Radio Mariji, a udruga se financira od donacija, ali i od Ministarstva rada i mirovinskog sustava i Grada Zagreba, objasnila je Kristina Konicija te dodala da do korisnika dolaze po dojavi patronažnih sestara, susjeda ili daljnje rodbine, jer bliskih članova obitelji ovi ljudi uglavnom nemaju ili im nisu bliski.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap