Kako podići dio mirovine? Ovo su uvjeti za jednokratnu isplatu 15% mirovinske štednje

Jasmina Grgurić Zanze
15. veljače 2019.
Novosti
A- A+

Mirovinskom reformom osiguranicima drugog mirovinskog stupa od ove godine omogućena je isplata dijela mirovine u komadu. No, hoće li to pravo moći ostvariti ovisit će ponajprije o visini njihove mirovine, koja pak ovisi o visini plaće, ali i godinama radnog staža.

Foto: Unsplash

Budući umirovljenici koji dio doprinosa za mirovinsko osiguranje uplaćuju u drugi mirovinski stup, po umirovljenju će moći dobiti jednokratnu isplatu svoje mirovinske štednje u visini 15 posto. Međutim, samo ako im mirovina bude 15 posto veća od najniže.

Koliko je 15 posto više od najniže mirovine?

Već je u startu jasno da barem polovina radnika neće ispuniti navedene uvjete. To su prije svega radnici na minimalcu, ali i oni s s puno višim plaćama.

Primjerice, osoba koja je radila minimalnih 15 godina i u mirovinu ide sa 65, odnosno 67 godina starosti, mora imati najmanje 1.101 kunu da bi ostvarila pravo na jednokratnu isplatu 15 posto mirovinske štednje iz drugog stupa. Naime, za 15 godina rada minimalna mirovina, pomnožena s najnižom aktualnom vrijednošću od 63,88 kuna po godini staža, iznosi 958 kuna, od čega 15 posto iznosi 143 kune za koliko mu treba biti uvećan mirovinski “minimalac”.

Na primjeru radnika sa 30 godina staža koji ide u starosnu mirovinu, situacija izgleda ovako; Njegova minimalna mirovina je 1.916 kuna. Da bi realizirao pravo na jednokratnu isplatu dijela mirovine od 15 posto, mirovina mu mora biti 15 posto veća od tog minimuma, što je u ovom slučaju 2.203 kune. Za 35 godina rada, mora imati barem 2.570 kuna mirovine kako bi ostvario jednokratnu isplatu iz drugog stupa.

No, izračun mirovine više od minimalne nije puko množenje godina staža s najnižom aktualnom vrijednošću mirovine, nego ovisi o više faktora, među kojima je plaća samo jedan od njih. Jednostavnim uvidom u statistiku Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, vidljivo je da većina umirovljenika ne ostvaruje takve iznadprosječne mirovine. Ovakva isplata stoga na kraju naviše ide na ruku onima koji imaju najviše pa im shodno tomu manje treba “keš”.

Plaća vam ne smije biti ispod 5.500 kuna

Procjena je da svi oni s plaćama ispod 5.500 kuna, koliko otprilike iznosi medijan u odnosu na prosječnu plaću od 6.200 kuna, neće imati mirovinu dovoljno veliku kako bi ostvarili pravo jednokratne novčane isplate dijela mirovinske štednje u visini od 15 posto. Logično, što se duže štedi u drugom stupu, iznosi su veći pa će takve eventualne isplate najbolje osjetiti mlađe generacije. Ipak, uplate u drugi stup na razini su svega od pet posto plaće.

Znači, netko tko zarađuje 7.000 kuna bruto za drugi stup izdvaja 350 kuna. U 35 godina on je uštedio 147.000 kuna, dakle po umirovljenju na raspolaganju za podići odmah ima 22.050 kuna, minus naknade. Taj iznos moći će podići jednokratno, ali će na njega morati platiti i porez i prirez. Pritom, stope poreza za umirovljenike su umanjene i iznose 12 posto i 18 posto. Dakle, umirovljenik ostaje bez najmanje 2.646 kuna vlastita novca u ovom slučaju.

 

Copy link
Powered by Social Snap