Jedna zemlja pokrenula legalizaciju eutanazije: Do ovoga je došlo zbog tužbe pacijentice

Luka Kalac
9. veljače 2024.
Novosti
A- A+

Eutanazija je tema oko koje se vječno lome koplja. Ipak, ona će biti legalizirana u Ekvadoru, koji slovi kao kršćanska zemlja u kojoj se njeguju tradicionalne vrijednosti. Sve je započelo u kolovozu prošle godine kada je žena koja boluje od neizlječive bolesti, Paola Roldán koja je na sudskom ročištu poručila da želi da je se eutanizira jer ono što doživljava je bolno, usamljeno i okrutno. Nakon odluke ustavnog suda, na redu je Ministarstvo zdravstva, Ured pučkog pravobranitelja i na kraju Kongres.

Ruka na bolničkoj postelji fotografirana crno-bijelom tehnikom.

Bolnički krevet | Foto: Freepik / rawpixel.com

Eutanazija je dekriminalizirana u Ekvadoru zbog čega je postala druga latinoamerička zemlja koja dozvoljava taj postupak svojim građankama i građanima. Sve je započelo tužbom pacijentice koja se bori s neizlječivom bolešću, a upravo je dekriminalizacija eutanazije odgovor na njezinu tužbu. Zahvaljujući ovom iskoraku, ubuduće će ekvadorski liječnici moći na ovaj način skratiti muke pacijentima koji pate od neizlječivih zdravstvenih stanja.

Na Ustavnom sudu je čak sedam glasova bilo za legalizaciju eutanazije, a dva protiv. Podsjećamo kako su donedavno liječnici bili kažnjavani za taj postupak i to zatvorom. Kazna za ubojstvo ‘ne može se primijeniti na liječnika koji provodi aktivni postupak eutanazije s ciljem očuvanja prava na dostojanstven život’, piše u presudi suda.

Zatvorska kazna u trajanju od 10 do 13 godina

Sve je započelo prije gotovo pola godine, kada je Paola Roldán u kolovozu podigla tužbu. To je učinila jer boluje od Lou Gehrigove bolesti, odnosno od amiotrofične lateralne skleroze (ALS) koja se može opisati kao progresivno neurološko stanje. U tužbi se osvrnula na članak ekvadorskog kaznenog zakona prema kojem je sve donedavno eutanazija smatrana ubojstvom. Taj čin se kažnjavao zatvorom i to u trajanju između 10 i 13 godina, piše bbc.com.

– Želim počivati u miru. Ono što doživljavam je bolno, usamljeno i okrutno, rekla je Paola Roldán.

To su njezine riječi sa sudskog ročišta u studenom na kojem je prisustvovala putem videoveze u kojoj se vidjelo da je prikovana za krevet. Nakon ove presude je izjavila kako je Ekvador postao ‘malo slobodniji i dostojanstveniji’.

– Borba za ljudska prava nikada nije popločan put, tvrdi Paola Roldán .

U redu za smrt: Osmero Hrvata čeka eutanaziju, sve provodi jedna švicarska organizacija

Patnja uzrokovana ozbiljnom i neizlječivom bolešću ili ozljedom

Inače, Kolumbija je još 1997. godine postala prva latinoamerička zemlja koja je dekriminalizira eutanaziju. O ovom pitanju još raspravljaju predstavnici zakonodavne vlasti u Čileu i Urugvaju. S druge strane, u Meksiku postoji zakon o takozvanoj dobroj smrti kojim se dozvoljava pacijentu ili njegovoj obitelji da odustane od održavanja na životu.

Potrebno je naglasiti kako je Ekvador većinski katolička zemlja koja je nagnuta tradicionalnim i konzervativnim pogledima na određena pitanja. Nakon što je sud uzeo u obzir Roldánine argumente, presuđeno je u njenu korist i u korist mnogih drugih koji su dugo priželjkivali omogućavanje ove opcije. Kako stoji u presudi, ‘nekome tko prolazi kroz takvu situaciju bilo nerazumno nametnuti obvezu da ostane živ’, prema pisanju bbc.com.

– Svako ljudsko biće može donositi slobodne i utemeljene odluke kada je njihov osobni razvoj ugrožen, što… uključuje mogućnost okončanja intenzivne patnje uzrokovane ozbiljnom i nepovratnom tjelesnom ozljedom ili ozbiljnom i neizlječivom bolešću, stoji u presudi, između ostalog.

Otac je ponosan na nju, ali srce mu je slomljeno jer zna ishod

Nakon sudske presude, na redu je Ministarstvo zdravstva koje mora izraditi pravilnik o postupku u roku od dva mjeseca. Isto tako i pred Uredom pučkog pravobranitelja je šest mjeseci za izradu nacrta zakona o eutanaziji. Tada na red dolazi Kongres koji bi to trebao odobriti u roku od godinu dana, prenosi bbc.com.

Zanimljivo je kako je odvjetnik gospođe Roldán Farith Simon ustvrdio je da je presuda ‘odmah izvršiva’.Otac Paole Roldán u potpunosti podržava svoju kćer, ali je priznao novinarima kako su mu pomiješani osjećaji u ovom trenutku. Naglasio je kako postoji ‘zadovoljstvo što je Paola uspjela ostvariti povijesni događaj, to je naslijeđe za ekvadorsko društvo’, rekao je i dodao u nastavku kako mu je srce napola slomljeno jer bi ishod mogao biti smrt njegove kćeri.

Copy link
Powered by Social Snap