Izložba Valjc: Prikaz zaboravljene tehnike oslikavanja zidova – valjkom

Jasmina Grgurić Zanze
12. srpnja 2025.
Novosti
A- A+

Izložba ‘Valjc’ nedavno je otvorena u Ateljeu Antolčić u Čazmi. Prikaz je to već pomalo zaboravljene tehnike oslikavanja zidova s pomoću valjaka. Posjetitelji će imati priliku i sami isprobati valjcanje, a izložba ostaje otvorena sve do kraja rujna. Viši kustos Gradskog muzeja Bjelovar, Tomislav Matić objasnio je kako je došlo do valjcanja u nekadašnjim domaćinstvima.

Izložba Valjc

Atelje Antolčić u Čazmi ugostio je otvorenje izložbe ‘Valjc’, koja donosi suvremenu umjetničku interpretaciju gotovo zaboravljene tehnike oslikavanja zidova s pomoću valjaka. Ova praksa, nekoć uobičajena u seoskim domaćinstvima, danas se rijetko viđa. Zahvaljujući radu dvoje umjetnika, Antonije Putić i Matka Antolčića, vraćena je u fokus kao vrijedan dio tradicijske baštine. U proteklih godinu dana, umjetnici su obilazili mjesta u Moslavini, istraživali stare domove i valjc. Antonija je napravila fotografije, a Matko slike koje su za inspiraciju imale valjc.

Skroman interijer kuća uz razna praznovjerja

Kišobranar Thomislav Cerovečki
Cerovečki kišobrani ručno se izrađuju više od 100 godina: 'Zadržali smo stari način proizvodnje'

Viši kustos Gradskog muzeja Bjelovar, Tomislav Matić, naglasio je važnost izložbe. Ispričao je kako su se kuće panonskog areala, u koji spada Bilogora i Moslavina, radile su se organizirano u ušorenim ulicama, jedna do druge, čineći tako niz i skladan oblik sela. Kuće u Moslavini uglavnom su se radile od tesanih planjki, odnosno hrastovih dasaka. Građene su tako što su se između vertikalnih stupova ugrađivale daske od kalanog drveta koje bi se onda s unutarnje strane obavezno, a s vanjske po želji oblijepile blatom. U Bilogori je bila slična gradnja, samo što se između vertikalnih stupova ugrađivalo pleteno pruće ili brvna (deblji kolci) koji bi se onda oblijepili blatom i s vanjske i unutarnje strane.

– Kod gradnje kuća postojala su razna vjerovanja: s gradnjom nove kuće trebalo je početi za punog mjeseca, ali je podrum, ako ga je kuća imala, trebalo iskopati kad je mjesec „mali“ kako podrum ne bi bio vlažan. Ako bi štakori i miševi napustili kuću, vjerovalo se da će se kuća ubrzo srušiti. Da bi se izbjegla nesreća u kući, prilikom gradnje krova preko kuće su prebacivani razni predmeti (jabuka, jaje, sveta voda…) Interijer kuće bio je skroman. Stol, tkalački stan, škrinje za ruho („ruvo“), kreveti. Zidovi su se vapnili u bijelo, posebno oko blagdana Svih Svetih, jer od tada počinju pripreme i za najradosniji blagdan Božić, zabilježio je kustos Matić.

Nisu svi imali valjke s ornamentima, ali su se snašli

Pojavom industrije i obrta i ljudima na selu sve je više dostupnija roba i alati koji su im olakšavali posao. Tako je i s uređenjem kuća. Gleda se da ambijent bude što ugodniji za život. Dodaju se novi predmeti, a zidovi se ukrašavaju novim tehnikama, valjcaju se kupovnim valjcima s raznim ornamentima i bojama već kako je kome odgovaralo. Tko nije imao gumene valjke, a želio je ukrasiti prostor, ornamente je iskrojio na papiru i tako ih bojom prenio na zid. Kako se i dalje ručno izrađuju poznati cerovečki kišobrani, pogledajte u našoj reportaži ovdje.

– Prilikom rada na terenu jedna žena mi je rekla kako je na bijele zidove stavila vreću od krumpira i prešla bojom preko nje te je tako dobila neodređeni ornament kojim je ‘nacifrala’ interijer kuće. Gotovo uvijek krečenje kuće i valjcanje obavljale su žene. To potvrđuje i stara izreka: „Muškarci grade kuće, a žene domove“. Uistinu, još danas vidjeti to narodno blago seoskog graditeljstva i toplinu interijera kuće pravi je melem za oči. Stoga i ova izložba podsjetnik je na neka davna vremena, ali i poticaj da ljudi ponovno svoje domove urede u starinskom štihu kako ne bi bilo sve novo, kopirano i već viđeno, zaključuje viši kustos Gradskog muzeja Bjelovar.

Izložba ostaje otvorena do kraja rujna 2025. i poziva posjetitelje da kroz fotografiju i sliku zakorače u svijet zidova oblikovanih nježnošću i maštom, prostor u kojem se umjetnost svakodnevice izražavala kroz boje, uzorke i osobni dodir. U Ateljeu Antolčić posjetitelji će imati priliku i sami isprobati valjcanje. ‘Valjc’ je tako mnogo više od izložbe, susret s prošlošću i poziv da ljepota tradicije pronađe novo mjesto u suvremenom životu. Kulturni ugođaj otvorenja izložbe prošli je petak upotpunjen nastupom članica KUD-a Graničar Čazma.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap