HZMO potpisao okvirni sporazum o radu na daljinu: Evo zbog čega je to bitno za mirovine

Milan Dalmacija
10. srpnja 2023.
Novosti
A- A+

Okvirnim sporazumom o prekograničnom radu na daljinu u Europskoj uniji, Europskom gospodarskom prostoru (Norveška, Lihtenštajn i Island) te Švicarskoj uređuje se nadležnost te odstupanje u normama socijalnog, pa i mirovinskog osiguranja. Uime RH ugovor je potpisao ravnatelj HZMO-a Ivan Serdar.

Računalna opremljenost domova | Pexels

Rad na daljinu | Pexels

Od 1. srpnja Hrvatska je dijelom Okvirnog sporazuma o prekograničnom radu na daljinu u Europskoj uniji, Europskom gospodarskom prostoru (Norveška, Lihtenštajn i Island) te Švicarskoj. Sporazum je potpisalo ukupno 17 zemalja, a u ime Republike Hrvatske to je učinio ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje Ivan Serdar.

Iako postoji već godinama, rad na daljinu postao je aktualan s pandemijom koronavirusa, kad su zbog epidemioloških mjera poslodavci bili prisiljeni uvesti taj oblik rada u većoj mjeri nego inače. Radnici su to, doduše, morali prihvatiti, a čini se da je ovaj trend ostao popularan i nakon pandemije, barem u svojim djelomičnim oblicima. Naime, multinacionalne kompanije koriste ga sve češće jer mogu zaposliti kvalitetniji kadar bez obzira na njihovo prebivalište.

Određivanje nadležnosti

radnici
Trend rasta broja osiguranika se nastavlja: HZMO objavio podatke za posljednji dan lipnja

No, takav oblik rada može utjecati na to koja je država nadležna za područje socijalnog osiguranja, u koje spada i mirovinsko osiguranje. Kako je prema Uredbi EU iz 2004. godine mjesto rada odlučujući kriterij za određivanje mjerodavnog zakonodavstva u području socijalne sigurnosti, tako bi i rad na daljinu mogao dovesti do promjene propisa o socijalnom osiguranju u svakoj državi članici EU, EGP-a ili u Švicarskoj.

EU je tijekom pandemije donijela posebne mjere kako bi se izbjegle promjene u nadležnosti nad socijalnim osiguranjem. No, s prestankom pandemije te su mjere ograničene i trajale su do 3o. lipnja. Stoga je sklopljen Okvirni sporazum, koji zadovoljava interese radnika, poslodavaca i institucija socijalne sigurnosti, s pravilima za učinkovito i pravovremeno sklapanje pojedinačnih sporazuma o socijalnom osiguranju u slučaju rada na daljinu.

Odstupanje u normama

Okvirni sporazum, naime, omogućava dogovaranje pojedinačnih odstupanja u normama socijalnog osiguranja u slučaju rada na daljinu. Ipak, za to trebaju biti ispunjena tri uvjeta. Prvi je da država boravišta zaposlenika nije država registriranog sjedišta ili mjesta poslovanja njegova poslodavca, da je prekogranični rad na daljinu u državi boravišta radnika manji od 50 posto ukupnog radnog vremena te da zahtjev za regulacijom socijalnog osiguranja u slučaju rada na daljinu bude podnesen uz suglasnost poslodavca i zaposlenika.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap