Hrvatska gorska služba spašavanja ima poseban apel: ‘Berači gljiva, pazite na sigurnost’

Ana Kanazir
1. listopada 2024.
Novosti
A- A+

Jesen je godišnje doba kada mnogi odlaze u šumu potražiti mir ili brati razne plodove. Tako se beru gljive, kesteni, ali i žirevi, a bezopasna šetnja se vrlo brzo može pretvoriti u pravu opasnost. Iz HGSS stanice Delnice su na svojoj Facebook stranici objavili kako su prošli tjedan imali čak pet potražnih akcija za izgubljenim beračima gljiva, a izdali su i posebno upozorenje.

Umirovljenik u šumi

Odlazak u šumu | Ilustracija: Pexels

Branje jesenskih plodova je krenulo, a s njime su krenule i opasnosti u šumi. Tako se berači gljiva često zanesu i izgube u šumi, a HGSS je podijelio savjete kako da vam se ovo ne dogodi. Upravo se i umirovljenica Branka koja gljive bere pola života izgubila čak dva puta, o čemu smo pisali ovdje.

osoba u ruci drži žireve
Nova prilika za brzu zaradu: Uskoro počinje preuzimanje žireva, a evo na što trebate paziti

Ako ste jedva čekali jesen i odlazak u šumu kako biste ubrali plodove, dobra je vijest da je konačno došlo vrijeme za to. Tako možete brati gljive, kestene ili žireve, za koje možete dobiti i novac, o čemu smo pisali i ovdje. Ipak, u šumi se vrlo lako izgubiti, a to najbolje znaju iz HGSS stanice Delnice koji su prošli tjedan imali pet potražnih akcija za izgubljenim beračima gljiva, dok jedna potraga još traje. Upravo zato su napisali posebne preporuke za sve berače i izletnike.

Ključne preporuke:

  • Napunite mobitel – bez punog mobitela teže vam je pomoći.
  • Podijelite svoju lokaciju – naučite dijeliti lokaciju putem Google Maps, WhatsAppa ili Vibera.
  • Obucite se toplo – temperature su pale, pripremite se na hladnoću.
  • Ponesite lampu – dani su sve kraći, a hodanje u mraku stvara dodatnu opasnost.
  • Planirajte svoje aktivnosti – provjerite vremenske uvjete i teren prije polaska. Računajte i na maglu.
  • Nosite odgovarajuću opremu – svjetla odjeća, adekvatna i vodootporna obuća, dovoljno vode i hrane obavezni su za siguran boravak u prirodi.
  • Pratite označene staze – izbjegavajte nepoznate i neoznačene puteve.
  • Obavijestite nekoga o planu – neka vaši bližnji znaju gdje ste i kada se vraćate.

– Sigurnost je naša briga, ali vaša odgovornost je ključna. Ponašajmo se odgovorno kako bismo smanjili broj nesreća i osigurali siguran povratak kući, piše na Facebook stranici HGSS-a.

Copy link
Powered by Social Snap